Kilka pytan o partycjonowanie itp

Pomoc dotycząca instalacji systemu
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Kilka pytan o partycjonowanie itp

Post autor: yantar »

Witam.
Od poltorej miesiaca zaczal sie moj powrot na Linuxa (Ubuntu), ale mam pewne problemy jesli chodzi o stabilnosc tego distro i ma pare bugow, ktore dopiero kiedys beda poprawione, a u mnie daja troche popalic. Tak wiec zmuszony jestem poszukac czegos innego. Padlo, co by daleko nie szukac na Debiana ;) (ktory teoretycznie powienien zaspokoic wszelkie moje potrzeby z tego co wyczytalem)
Mam w zwiazku z tym pare pytan.

1.Obecnie wydzielone mam z konca dysku niewielkie 4 partycje linuxowe
/boot -ext3 / -xfs /home -xfs i swap
Gdzies mi mignelo na paru stronach ze /boot nie moze byc na systemie plikow xfs (to i tak zrobilem jak powyzej) pytanie czy to faktycznie prawda, czy moze jednak /boot moze byc na xfs? (niby w sumie roznica prawie zadna ale chcialbym wiedziec ;) )

2.Czy jesli usune/sformatuje sama partycje / to Debian przejmie ustawienia programow z /home ? (w sumie niewiele tam sie nazbieralo ale w koncu jesli sie da to czemu sobie nie uproscic zycia)

3.Czy w Debianie sa jakies znaczace roznice jesli chodzi o rozmieszczenie plikow/folderow systemowych w stosunku do Ubuntu (to takie pytanie dodatkowe ;) )?

4.W poradniku dotyczacym instalacji podane jest, ze na 1 plytce CD znajduje sie "okrojone" Gnome. Pozniej niestety nie wiem czy lepiej, juz po uzyskaniu dostepu do netu, odinstalowac to okrojone Gnome i dac "pelna wersje". Czy wystarczy pozniej tylko dorzucic pare pakietow zeby uzyskac to "pelne"? (Pytam juz z nawyku, bo staram sie unikac takich kombinacji z instalowaniem i odinstalowywaniem waznych czesci w systemie tylko postawic cos raz a dobrze, a znowu sciaganie calej plytki DVD z pelnym Gnomem to tez nie za dobre rozwiazanie)

To chyba tyle jak cos z gory dzieki za odpowiedzi.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

yantar pisze:1.Obecnie wydzielone mam z konca dysku niewielkie 4 partycje linuxowe
/boot -ext3 / -xfs /home -xfs i swap
Gdzies mi mignelo na paru stronach ze /boot nie moze byc na systemie plikow xfs (to i tak zrobilem jak powyzej) pytanie czy to faktycznie prawda, czy moze jednak /boot moze byc na xfs? (niby w sumie roznica prawie zadna ale chcialbym wiedziec ]

Dawniej niby były z tym problemy (czyta: GRUB miał z tym problemy). Możliwe, że teraz już takich problemów nie ma, ale musiałbyś poszukać informacji na ten temat.
yantar pisze: 2.Czy jesli usune/sformatuje sama partycje / to Debian przejmie ustawienia programow z /home ? (w sumie niewiele tam sie nazbieralo ale w koncu jesli sie da to czemu sobie nie uproscic zycia)
Tak, powinno być wszystko ok z tym.
3.Czy w Debianie sa jakies znaczace roznice jesli chodzi o rozmieszczenie plikow/folderow systemowych w stosunku do Ubuntu (to takie pytanie dodatkowe ]

Linux to Linux, a Ubuntu to w ~90% Debian, czyli krótko mówiąc: wszystko będzie praktycznie na tych samych miejscach.
yantar pisze:4.W poradniku dotyczacym instalacji podane jest, ze na 1 plytce CD znajduje sie "okrojone" Gnome. Pozniej niestety nie wiem czy lepiej, juz po uzyskaniu dostepu do netu, odinstalowac to okrojone Gnome i dac "pelna wersje". Czy wystarczy pozniej tylko dorzucic pare pakietow zeby uzyskac to "pelne"? (Pytam juz z nawyku, bo staram sie unikac takich kombinacji z instalowaniem i odinstalowywaniem waznych czesci w systemie tylko postawic cos raz a dobrze, a znowu sciaganie calej plytki DVD z pelnym Gnomem to tez nie za dobre rozwiazanie)
okrojone GNOME? Na pierwszej CD jest pełne KDE, GNOME i Xfce (w zależności jaką płytę wybierzesz). Sam jeszcze sprawdzałem.

Ale nawet jeśli będzie Ci czegoś brakowało to co za problem to zainstalować?
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

yantar pisze:4.W poradniku dotyczacym instalacji podane jest, ze na 1 plytce CD znajduje sie "okrojone" Gnome. Pozniej niestety nie wiem czy lepiej, juz po uzyskaniu dostepu do netu, odinstalowac to okrojone Gnome i dac "pelna wersje". Czy wystarczy pozniej tylko dorzucic pare pakietow zeby uzyskac to "pelne"? (Pytam juz z nawyku, bo staram sie unikac takich kombinacji z instalowaniem i odinstalowywaniem waznych czesci w systemie tylko postawic cos raz a dobrze, a znowu sciaganie calej plytki DVD z pelnym Gnomem to tez nie za dobre rozwiazanie)
Jak zainstalujesz nawet to okrojone, to nie musisz tego odinstalowywać, ale wystarczy jak doinstalujesz resztę, a jak będzie nowsza wersja to zaktualizuje Ci do najnowszej.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Gnome można zainstalować na dwa sposoby:
- wersję "normalną" czyli z wszystkimi domyślnymi pakietami gnome, takimi jak, edytory tekstu, przeglądarki internetowe, aplikacje multimedialne, itp.
- wersję "odchudzoną" czyli same środowisko graficzne bez dodatkowych aplikacji, dzięki czemu zaoszczędzimy dużo miejsca, ale nie masz masy aplikacji. Jeśli ściągnąłeś pierwszą płytkę z gnome, to właśnie ta wersja odchudzona, znajduje się na tej płytce.
To z poradnika instalacji systemu przypietego na gorze. Chyba ze ja cos zle rozumuje. Konfrontujac to co pisze w poradniku, z tym co piszesz powyzej, wnosze ze na plytce jest Gnome jako srodowisko, tylko nie ma chyba czesci programow uzytkowych pod Gnoma. ;) ) Eee czy jakos tak ;)
No nic grunt zeby bylo w pelni funkcjonalne srodowisko programy to sie juz dorzuci ;) .
Zaciagne na nocy plytke, a jutro odprawie modly, zeby sie nic nie posypalo. :mrgreen:


//do cytatów używaj tagów quote
velmafia
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

yantar pisze:Zaciagne na nocy plytke, a jutro odprawie modly, zeby sie nic nie posypalo.
Instalowałem debiana (wersja testing) dwa dni temu i wszystko było ok, więc nie powinieneś mieć problemów :) a co do tego gnoma, to mi osobiście (to jest tylko moje zdanie) taka sytuacja by odpowiadała. Sam instalowałem najpierw samo środowisko (KDE), a programy tylko te, które potrzebuję.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

do do "okrojonego GNOME" to może małe sprostowanie:
te "okrojone GNOME" jest w pełni funkcjonalnym środowiskiem, tylko bez masy zbędnych programów.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

velmafia chodzi Ci może o gnome-core? Bo np. u mnie zainstalowało się całe, pełne KDE, choć instalowałem z pierwszej CD...
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kaka' pisze:velmafia chodzi Ci może o gnome-core? Bo np. u mnie zainstalowało się całe, pełne KDE, choć instalowałem z pierwszej CD...
tak, chodzi mi o gnome-core.

KDE zainstalowało Ci się pełne, ale bez masy zbędnych programów.

bo gnome-core (kde-core) odpowiada właśnie za zainstalowanie GNOME (KDE).
natomiast gnome (kde), jest metapaczką łączącą środowisko GNOME (KDE), razem z całym oprogramowaniem należącym do GNOME (KDE).
xtomashx
Posty: 49
Rejestracja: 14 maja 2007, 10:55

Post autor: xtomashx »

to zeby miec samo kde czy gnome bez masy programow to trzeba wywolac gnome(kde)-core ?
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

to zeby miec samo kde czy gnome bez masy programow to trzeba wywolac gnome(kde)-core ?
tak, tylko nie "wywołać" a zainstalować ;)
ODPOWIEDZ