Strona 1 z 2

Firma pod Debianem

: 29 czerwca 2008, 16:07
autor: borlus
Witam! Obserwując od dłuższego czasu coraz powszechniejszą informatyzację małych firm a często nawet sklepów, doszedłem do bardzo smutnego wniosku, że wszystkie aplikacje są dostępne i wdrażane pod Windowsa.

Wiem, że uruchomienie nawet małej firmy pracującej pod kontrolą systemy Linux jest dla wielu nie lada wyzwaniem.

Mam więc pomysł, aby w tym temacie mogły wypowiedzieć się osoby, które mają pewną wiedzę na ten temat prowadzenia małego biznesu pod systemami z pod znaku pingwina, najlepiej oczywiście Debiana. Spróbujmy znaleźć wolne i całkowicie darmowe odpowiedniki komercyjnych programów takich jak Płatnik, JZK, a może nawet Symfonia i Insert.

Pomóżmy ludziom chcącym tanio rozpocząć działalność, nie korzystając przy tym z rozwiązań dedykowanych produktowi pewnej znanej firmy z Redmond ;-)

: 29 czerwca 2008, 19:50
autor: pavbaranov
To nawet nie o to chodzi, że taniej. A pomysł świetny.
Generalnie u mnie od 3 lat panuje w firmach linux. Obecnie jest to Debian (u mnie Sid/Sidux, u wspólniczki na razie Lenny, ale pewnie też i u niej przejdę na Sida).
Firma ma typowo biurowe rozwiązania, nie mamy magazynu itp. Usługówka z branży konsultingowej.
Pakiet biurowy: OpenOffice.org 2.4.1 w wersji Debiana, a zatem z jednym felerem - wadliwą deklinacją miesiąca przy wstawianiu pola z datą. Może zmienię na ux.pl lub na oryginalną wersję.
Reszta programów niezbędnych w firmie pochodzi ze środowiska KDE 3.5.9 (czyli Kontact ze wszystkimi dobrodziejstwami, Kopete, Kplanner, Kooka itd. itp.)
Program do bezpośredniego skanowania do pdf: gscan2pdf
Przeglądarka www: Iceweasel (u mnie 3.0, u wspólniczki 2.0.0.14), ale sporadycznie wykorzystuję też Operę 9.50 i Konquerora.
Programy do fakturowania - obecnie QFaktura
Program do drukowania przelewów - QPrzelewy
Firma ma zamiar przejść jesienią na oprogramowanie klasy CRM/ERP i tutaj wybór padł na rozwiązania albo ERP5 albo More7, zatem wszelkie księgowo-fakturowe sprawy będą tam, ale to nie jest wybór tani.
Kiedyś używałem programów Lefthand, ale nie spełniły moich oczekiwań.
W sumie najbardziej doskwiera mi brak programu OCR.
"Dziury" łatam przez wine+program windowsowy (jeśli potrzebne).
Wszystkim zainteresowanym polecam natomiast:
http://www.linuxwbiznesie.pl/
http://www.linuxdlafirm.pl/
http://biznes.linux.pl/

: 29 czerwca 2008, 20:14
autor: borlus
Racja. Kiedyś miałem okazję pracować na Lefthandzie przez pewien czas i rzeczywiście nie jest on ideałem. W oczy rzucił mi się dosyć toporny i nieczytelny interfejs oraz słabe dopracowanie.

A masz może, albo ktoś inny miał kontakt z linuksowym odpowiednikiem Płatika - Janosikiem? Słyszałem o nim wiele dobrego, niestety nigdy nie udało mi się go zainstalować...

: 01 lipca 2008, 10:08
autor: wojtekz_
Strona domowa janosika trochę pomaga. Googlarka też ;-)

Pozdrawiam

: 01 lipca 2008, 11:02
autor: ruun
Ten Janosik jest jeszcze rozwijany? Ostatnie wiadomości na stronie są z kwietnia 2007.

: 01 lipca 2008, 12:26
autor: borlus
No właśnie chyba nie. Zresztą welu użytkowników nie miało o nim najlepszej opinii... Czyli odpadł darmowy odpowiednik Płatnika. I jak tu się rozliczać z ZUS-em pod linuksem?

: 01 lipca 2008, 13:45
autor: wojtekz_
Pozostaje płatnik pod wine, ale nie wiem, czy to działa, nie sprawdzałem...

: 01 lipca 2008, 13:58
autor: borlus
Działa, działa. Już nawet jedna firma się oferuje że go uruchomi pod wine jak i inne programy, oczywiście za "niewielką opłatą"... Znacie jeszcze jakieś ciekawe programy?

: 02 lipca 2008, 09:33
autor: wojtekz_
Ostatnio dopatrzyłem się pakietów do tinyerp (openerp). Jak nazwa by wskazywała, jest to chyba system klasy ERP, ale w takim razie nie dla całkiem małych firm, tylko dla większych, które nie boją się oprogramowania typu open.

Pozdrawiam

: 08 października 2008, 11:38
autor: TooMeeK
E tam gadanie.
Ja w pewnej firmie mam Debiana jako kontroler domeny, sieć na 100+ kompów, do tego kilka podsieci i planowane wdrożenie połączenia ich VPNem, oczywiście Win2003-Debian. Kontroler domeny jest zarazem serwerem plików.

Sprawuje się eleganacko.