Szary ekran po instalacji

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Efyr
Posty: 6
Rejestracja: 17 października 2015, 16:08

Szary ekran po instalacji

Post autor: Efyr »

Witam jestem początkującym i nie mogę sobie poradzić z problemem szarego ekranu po instalacji.
Kilkukrotnie próbowałem zainstalować debiana w wersji 8.1.0 x64 oraz 8.2.0 x64 na laptopie HP COMPAQ 6715S. Podałem mu już nawet brakujące pliki w trakcie instalacji: ucode13.fw, b0g0bsinitvals13.fw, b0g0initvals13.fw. Sporo się namęczyłem z tym, z tego co wiem to sterowniki od wifi.
W lapku ekran jest uszkodzony, więc korzystam z zewnętrznego monitora (z XP, Win7 oraz instalką debiana wszystko było widoczne). Docelowo na lapku ma być nettemp oraz chmura i radio internetowe, więc ekran nie będzie potrzebny.

Po całej instalacji efekt jest ten sam: po kilku mignięciach ekran robi się niejednolicie szary, jest myszka - dolna, górna i prawa krawędź pokrywa się z obszarem roboczym, z lewej myszka wychodzi poza obszar widoczny.
Z ostatnich napisów przed szarym tłem (zdjęcie w załączniku) wnioskuję, że brakuje sterownika grafiki rs690_cp.bin
Tylko pytanie jak go zainstalować? W trakcie instalacji nie pyta o niego, tak jak to zrobił z wifi, potem już na nic nie reaguje (chyba, że są jakieś nie znane mi skróty klawiszowe).
Wszystkie instrukcje jakie znalazłem dotyczyły doinstalowania sterowników po instalacji, ale tam pojawiało się działające środowisko graficzne.

Dzięki pomocy na innym forum znalazłem rozwiązanie:
Trafiłem na stronę https://dug.net.pl/tekst/191
A dokładnie zastosowałem się do:
Wyłączenie KMS z poziomu ekranu startowego GRUB 2
Wybrać z listy wiersz uruchamiający Debiana, jednak zamiast enter wcisnąć „e”
Zejść niżej do wiersza zaczynającego się słowem „linux” i zawierającego „vmlinuz”


Na końcu tego wiersza dopisać po spacji:
nomodeset


Uruchomić system kombinacją klawiszy ctrl + x
Wtedy pojawił się inny błąd grafiki,, ale pojawił się też ekran logowania, na tym samym szarym tle, co wcześniej.
Zalogowałem się, system działał, ale szary ekran nie dał mi spokoju.
Zresetowałem lapka i uruchomiłem na starych ustawieniach. Pojawił się znów szary ekran, ale na ślepo zalogowałem się do systemu. Okazało się, że Debian zmienił ustawienia ekranu (czego nie robił żaden z Windowsów oraz instalator Linuksa), zamiast klon, ekran był ustawiony jako 2 i dlatego nie widziałem okna logowania, a już po zalogowaniu paska systemowego. Udało mi się już wyłączyć ekran 1 (system nie przyjmował ustawienia klonowania obrazu). Jeszcze zostało ewentualne powalczenie z zainstalowanie sterowników, aby nie było błędów.
Co ciekawe zmiana ustawień działa, ale już po zalogowaniu - nadal muszę się logować na ślepo. Mam nadzieję, że jak uda się zainstalować sterownik problem zniknie.
Załączniki
IMG_20151017_155348.jpg
Awatar użytkownika
szelma
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 02 sierpnia 2014, 10:45

Post autor: szelma »

No musisz zainstalować sterownik do grafiki,bo ten vesy coś nie domaga z Twoją kartą graficzna skoro trzeba KMS wyłączać.Ja u siebie na lapku rozciągnięty ekran przełączam klawiszami funkcyjnymi.W moim przypadku Fn+F2.Na trzy razy działa.Klonuje,ściana ekranów i trzecia opcja wyłącza moniotor laptopa całkowicie.
kutbut
Posty: 1
Rejestracja: 18 października 2015, 22:11
Lokalizacja: Rumia

Post autor: kutbut »

Wielkie dzięki za porady

Jak powiększyć piersi - porady i diety!
Efyr
Posty: 6
Rejestracja: 17 października 2015, 16:08

Post autor: Efyr »

No właśne w debianie pulpity zachowują się inaczej niż w innych systeammch, wszędzie jest klon tylko nie tu, skrót Fn+F... niestety nic nie zmienia.
Grafika zintegrowana Radeon X1250. Niestety z tego co przeszukałem sieć, nie znajdę do niego już żadnych sterowników. AMD już nie wspiera, ostatnie drivery pasują do debiana 5.
Ale zauważyłem bardziej niepokojącą mnie rzecz. Jak wejdę w managera systemu na wykresie oba jądra procesora lecą na 90-100%. Co ciekawe, jak już przejdę do listy procesów, aby zobaczyć co tak obciąża, na pierwszym miejscu jest Gnome, ale już zajmuje kilka/kilkanaście %. Tak jakby samo rysowanie wykresów na żywo obciążało procesor w pełni.
Procesor powinien dawać radę bez problemu z czystym systemem, dawał radę z Win XP oraz a nawet w Win7. Procek AMD TL-60. Możliwe, że to z powodu tych problemów ze sterownikami.

Dlatego zastanawiam się nad ponowną instalacją systemu, już bez środowiska graficznego, ewentualnie wyczytałem o Webminie. Lub inna lekka odmiana debiana
Ten Webminie zda zadanie w konfiguracji dla początkującego? Chodzi o postawienie Nettempa, chmury do plików (Seafile lub ownCloud), oraz aplikacji odpowiednika Daphile (jeszcze nie wiem jaka aplikacja by się nadała). Z tego co się orientuję, to chyba te aplikacje powinny mieć ustawienia przez www, więc w systemie chyba pozostanie je tylko zainstalować i ustawić poszczególne porty aby się nie gryzły.
ODPOWIEDZ