[+] Próba aktualizacji xorga zepsu

Ogólne pytania dotyczące systemu
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

[+] Próba aktualizacji xorga zepsuła system (jądro)

Post autor: daris »

Jako, że już dawno mnie nie było na Linuksie postanowiłem zaktualizować Xorg i odtąd zaczęły się problemy.

Xorg w zależnościach wymagał nowszej wersji udeva, ale ten z kolei gryzł się ze starszą wersją jądra (wymagał nowszej). Z zależnościami sobie poradziłem instalując jądro 2.6.32-686-trunk, udev się skonfigurował, xorg zaktualizował ale już nie uruchomił się. Po ponownym uruchomieniu jądro już nie wystartował do końca. Dochodzi do pewnego momentu i później udev informuje na ekranie monitora jakimiś nieznajomymi komunikatami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jeśli nie to, że te komunikaty są jakby zapętlone - nie da się ich w ogóle przeczytać bo cały czas pojawia się ich tysiące.

Najgorszy problem w tym, że spod Windowsa nie mam dostępu do partycji Debiana (wcześniej działało ,,reiserfs for Windows'', ale teraz już nie działa), a Linux nie startuje.

Co zrobić w takiej sytuacji? Formatowania nie mogę zrobić bo nie mam płytki z Debianem (instalowany on był spod innego Linuksa z pomocą debootstrap (już dokładnie nie pamiętam ale chyba spod Ubuntu), tyle że po tym ,,innym Linuksie'' już nie ma śladu.

Edycja:
Te błędy to coś jakby w rodzaju tego: http://forums.frugalware.org/index.php? ... 47&th=1956 (drugi post)
Awatar użytkownika
shevchenko1987
Beginner
Posty: 306
Rejestracja: 23 listopada 2008, 17:00
Lokalizacja: Warta

Post autor: shevchenko1987 »

Ja miałem takie same jak cofnąłem wersje Amaroka z 2 do 1.4 na testingu. ;-) Ale to pewnie Ciebie nie dotyczy. Tyle, że u mnie pokazywało się z 8 takich komunikatów i system dalej się normalnie ładował. A próbowałeś włączać system na starym kernelu albo single-user mode?

[ Dodano: |16 Sty 2010|, 2010 11:31 ]
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... ev+version

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... light=udev
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Mi to wciąż jeszcze wyskakuje 2x. Większy problem był później gdy zaczynał startować hal. Wywalał błędy odnośnie dysku i CPU (tak miałem na kernelach 2.6.30-1 i -2 od połowy grudnia). Na szczęście trzymam zawsze jeden kernel ze starszej wersji. Przy 2.6.26 wprawdzie udev pluł o potrzebie aktualizacji krenela ale wszystko startowało i pracowało stabilnie.
Niestety nie dałem rady dojść, co faktycznie było nie tak. Szperałem po bugtrackerze, po Googlach i nic. I przeszło po jakiejś w sumie mało znaczącej aktualizacji.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

daris, jeśli masz takie "błędy" jak w odnośniku, to zwróć uwagę, że nie jest to błąd, a jedynie instrukcja co masz zrobić. Odpalić w single-user i poprawić ustawienia udeva.
Jak podał shevchenko1987 - spróbuj odpalić system na nowym kernelu, ale jako single-user i sprawdź wpisy udev, ewentualnie je popraw (pewnie w google gdzieś znajdziesz jak), ewentualnie spróbuj uruchomić ze starszego kernela.
Jeśli nie kasowałeś archiwum apt-geta, to prawdopodobnie masz jeszcze starsze wersje xorga, udeva - możesz spróbować wrócić starsze wersje z tego archiwum.
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

Tak wyglądają te komunikaty (oczywiście cały czas pojawiają się nowe) (zdjęcie robione telefonem, zastopowane blokowaniem przewijania bo inaczej to pewnie byłoby widać tylko rozmazaną plamę.

Obrazek

Po kilku minutach Debian startuje dalej (wcześniej nie chciało mi się czekać). Nawet xorg się uruchamia tylko że jest jeden główny problem - brak obsługi myszki i klawiatury. Nie wiem co może być tego przyczyną - ale prawdopodobnie xorg, bo na starszym jądrze też tak jest.

W w trybie pojedynczego użytkownika uruchamia się szybciej (wyświetla tylko parę tych komunikatów).

Jak mam ponownie skonfigurować xorga? Tzn. przywrócić domyślne ustawienia? Usunięcie xorg.conf?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8282
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Tyle razy się tłumaczy, nie dotykaj partycji linuksowych z poziomu innego systemu operacyjnego. Są do tego wersje Linuksa uruchamiane w trybie livecd z cdromu lub innego nośnika.

daris, potrzebne są konkretne informacje, a nie tylko opisy i jakieś obrazki.

Podstawowych i najbardziej wiarygodnych informacji dostarczy plik:

Kod: Zaznacz cały

/var/log/Xorg.0.log
Dostarcz go z poziomu jakiegoś livecd.

Z poziomu livecd edytuj plik:

Kod: Zaznacz cały

/etc/default/bootlogd
I ustaw w nim tak:

Kod: Zaznacz cały

BOOTLOGD_ENABLE=Yes
Spróbuj uruchomić system ze dwa trzy razy i dostarcz plik:

Kod: Zaznacz cały

/var/log/boot
Dodane:
Najlepszy dla Ciebie będzie Knoppix jako dystrybucja narzędziowa:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=10199
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

Xorg.0.log
/var/log/boot

Jeden problem rozwiązany, ale już jest kolejny ;/
Trzeba było dodać

Kod: Zaznacz cały

        Option "AutoAddDevices" "false"
        Option "AllowEmptyInput" "off"
do ServerLayout w xorg.conf
i zainstalować xserver-xorg-input-kbd oraz xserver-xorg-input-mouse. Dlaczego te pakiety nie są w zależnościach xorg'a?! Ktoś używa xorg'a bez myszki i klawiatury?
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

daris pisze:Dlaczego te pakiety nie są w zależnościach xorg'a?! Ktoś używa xorg'a bez myszki i klawiatury?
Są w zależnościach. Nie zrobiłeś pełnej aktualizacji lub usunąłeś pakiety podczas jej wykonywania.

Pokaż xorg.conf.
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

Z tym problemem już sobie poradziłem, ale teraz mam inny - ale o tym to już inny temat ;p
Awatar użytkownika
raven18
Beginner
Posty: 134
Rejestracja: 12 maja 2009, 11:29
Lokalizacja: /home

Post autor: raven18 »

daris pisze:(zdjęcie robione telefonem, zastopowane blokowaniem przewijania bo inaczej to pewnie byłoby widać tylko rozmazaną plamę.
Przepraszam, że tak nie na temat, ale w jaki sposób zatrzymałeś to przewijanie?

Super, działa, dzięki wielkie. ;-)
ODPOWIEDZ