Po instalacji Debiana - nie uruchamia si

Pomoc dotycząca instalacji systemu
jaros
Posty: 17
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 13:21

Po instalacji Debiana - nie uruchamia się LILO

Post autor: jaros »

Wczoraj zainstalowałem Debiana(dysk 80GB). Wszystko przebiegło bezproblemowo, jedynie GRUB pozostały po Ubuntu wywalał błąd więc go usunąłem wg. tutka z tego forum. Po tej rzezy jednak automatycznie uruchamia mi się Windows z pierwszego dysku i przy starcie kompa nie mam możliwości wyboru systemu. LILO zainstalował się poprawnie więc nie wiem w czym problem. Wygląda to tak jakby nie widziało drugiego dysku z LINUKSEM.

PS. Ten dysk 80GB dałem, żeby podzieliło automatycznie. Miałem 3 partycje: główną - 7GB, wymiany - 3GB i /home - 70 GB. Pierwsza i ostatnia była ustawiona na ext3 ale ja zmieniłem je na XFS. Może to mieć jakiś wpływ?

Instaluję wersję etch z net-install.

[ Dodano: 2007-01-26, 14:16 ]
No to problem jest chyba w tym że wszystkie partycje windy mam na NTFS. Macie jakieś pomysły rozwiązania problemu?
Awatar użytkownika
Maden
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 22 listopada 2006, 15:14
Lokalizacja: tarnów

Post autor: Maden »

dodać linuxa do listy systemow w lilo
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Spróbuj zmienić w biosie kolejność dysków i zobacz czy wtedy uruchomi Ci się lilo
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Nie wiem czy dobrze mówię, ale wydaje mi się, że trzeba dodać lilo jako główny rekordu rozruchowy (MBR)...
jaros
Posty: 17
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 13:21

Post autor: jaros »

Uzyskałem już troszkę wcześniej pomoc na innym forum. Mimo to wielkie dzięki. Instalacja Debiana już u mnie trwa, obecnie pobieram resztę pakietów podczas instalacji :) LILO zainstaluję na partycji linuxa i w BIOS-ie ustawię ten dysk jako domyślny. Potem dodam sobie Windowsa do listy LILO albo zmienię go na GRUB-a. Jak będę miał jeszcze jakieś problemy to będę pisał.
ODPOWIEDZ