Strona 1 z 2

nie widzi CD-ROM w trakcie instalacji

: 11 lutego 2008, 23:40
autor: Ghroro
Jestem zupełnie zielony w tym temacie, więc mogę pisać kompletne bzdury, za co przepraszam ;-)
Naczytawszy się problemów jakie stwarza instalowanie karty sieciowej i uzyskanie stabilnego połączenia postanowiłem skorzystać z płytek do instalacji systemu. ¦ciągnąłem sobie najpierw DVD (tak teraz wiem, że tu na forum ta forma płytek nie jest polecana ;-)), później CD, i w obu przypadkach taki sam problem.
Bez bólu startuje z CD-ROMu uruchamia się instalator, przechodzi język, klawiaturę i w trakcie sprawdzania sprzętu nie widzi tego CD-ROMu z którego się wystartował. Sugeruje, że pewnie mam coś nietypowego co nie jest ani IDE, ani SCSI

Mam TSST corp CDDVDW SH-S203D - samsung

możliwe, że trzeba coś poprzestawiać w BIOSie, bo może być dziwnie podłączony
płyta GB-P35C-DS3R

próbowałem ręcznej instalacji zgodnie z tym co sugerował ale katalog /dev/cdrom jest pusty (myślałem, że tam znajdę na płycie moduły, ale to chyba miejsce gdzie ten moduł ma się znaleźć)

komunikaty w trakcie instalacji przemykające przez ekran świadczą, jakby na początku widział ten CDROM tylko pod dziwnym adresem jeśli dobrze kojarzę (bierzcie poprawkę że jestem kompletnym nowicjuszem), bo jako twardy dysk

Kod: Zaznacz cały

hda: ATAPI 126xDVD-ROM DVD-R-RAM CD-R/RW drive, 2048kb
wcześniej wykrywa

Kod: Zaznacz cały

hda: TSSTcorp CDDVDW SH-203D, ATAPI CD/DVD-ROM drive 0x1f0-0x1f7,0x3f6 on irq177
JMB: IDE controller at PCI slot 0000:03:00.1
czyli jak dla mnie wykrywa, ale później go nie widzi, bo myśli, że to twardy dysk?

Kod: Zaznacz cały

SCSI: subsystem initialized
ide-cd: cmd0x5a timed out
hda: lost interrupt
ide-cd: cmd0x5a timed out
hda: lost interrupt
po dwóch razach leci dalej

To teraz trochę o tym co mam w BIOSie
SATA RAID/AHCI mode disable -> disable both RAID/AHCI function
inne opcje enable SATA as RAID function; enable SATA as AHCI
SATA port 0-3 native mode enable -> SATA port0-3 work at native IDE mode
druga opcja SATA port0-3 work at legancy IDE mode
porty 0-3 to nie właśnie CDROM w linuxie?

Macie jakiś pomysł, czy jednak podłączyć się do neta i przez niego instalować?

: 12 lutego 2008, 00:19
autor: fnmirk
Po ściągnięciu płytek z internetu dokonałeś ich sprawdzenia: sumy kontrolne, weryfikacja nagrania itp.
Przygotowałeś wstępnie swój dysk/dyski przed instalacją, jeżeli planujesz równocześnie korzystać równolegle z innego systemu operacyjnego (defragmentacja, scandisk, kopia zapasowa danych).
Czy wykorzystujesz RAID?
Ile masz dysków i napędów w tym komputerze?

: 12 lutego 2008, 00:35
autor: Ryuuzaki
Instalujesz Etch czy lenny? bo mi Etch nie kminil mi na mojej plycie glownej p35 sugeruje zebys sprobowal lenego ;)

: 12 lutego 2008, 08:10
autor: Ghroro
Płytki sprawdzałem po ściągnięciu i po nagraniu(już zauważyłem to pytanie w kilku tematach, ale zapomniałem napisać).
To jest nowy komp, więc danych do archiwizacji nie było, co do partycji, to tylko zmniejszyłem pierwszą do 20GB i zainstalowałem tam win, reszty nie formatowałem, bo miało być miło i przyjemnie zrobić to pod Linuxem ;-)
Czyli mam teraz jeden dysk (Samsung HD321KJ) 320GB podzielony na 40GB pod win, spory kawałek nie przypisany jakiejś partycji i 40GB już sformatowane w sklepie (ale do kasacji w trakcie instalacji linuxa)
co do RAIDa, to ja czerwony kapturek jestem, jak to na pewno sprawdzić, ale jak rozumiem ten zapis co podawałem SATA RAID/AHCI mode [disabled] (disable both RAID/AHCI function) to nie wykorzystuje RAID.

mam jeden dysk i jedno DVD

DVD i CD były Etch

: 12 lutego 2008, 08:21
autor: Bodzio
¦ciągnij >>ten plik<<, wypal płytę i z niej odpal instalację. To jest obraz netinstall, które ma nowsze jądra niż te Twoje płyty. Powinno zatrybić. Potem z netu juz, doinstalujesz sobie resztę systemu

: 15 lutego 2008, 01:28
autor: Ghroro
Trochę to trwało bo nie miałem czasu, a później walczyłem z routerem tak dobrze go zabezpieczyłem, że nie mogłem dodać nowej karty sieciowej, ale udało się (twardy reset i ustawianie zabezpieczeń od początku ;-))

Dzięki Bodzio, z tej instalacji przez internet poszło bez bólu (no prawie ;-))

Sam program instaluje się bez bólu w ten sposób, ale dla takich zielonych ludków jak ja ręczne dzielenie na partycje sprawia niejaki kłopot. Poczytałem zamieszczone tu poradniki, ale ...
w kilku przewija się 2*RAM dla swap z informacją 512MB wystarczy (w nowych kompach pewnie wszyscy instalują 1-2MB jak nie więcej) to co zostawiać 512MB, czy jeśli dysk jest duży to warto przyszłościowo zostawić na swap więcej?
ile tak na prawdę potrzeba na system "/"
i co z pozostałymi partycjami
/usr; /var; /tmp; /srv; /opt; /usr/local ? albo źle przeszukałem forum, ale jakoś nie mogę znaleźć informacji o minimum, które warto przeznaczyć na nie, no i o formacie
Po za /windows z FAT32 w reszcie dałem domyślnie ext3 (dla systemu ReiserFS z księgowaniem)

: 15 lutego 2008, 02:19
autor: yantar
Swap 1Gb przy 512 ram, praktycznie tego nie wykorzystasz jesli planujesz system dla zwyklego zwyklego desktopa bez cudow. Chyba ze sie bedziesz bawil z jakims Virtualboxem lub kiedys cie najdzie zrobic jakis maly serwer, Obrabiac filmy itp. Ja mialem 512 swap i stykalo przy tej ilosci RAMu.
Ile potrzeba na system to tez zalezy ile masz zamiar roznych fajerwerkow instalowac. Pi razy oko system na desktop zajmuje 2,5Gb dla swietego spokoju starczy 6-7Gb, raczej nie wiecej jak 10Gb. oczywiscie zakladajac ze /home zrobisz jako odzielna partycje gdzie bedziesz trzymal swoje ustawienia, gry, filmy itd. (co ogolnie jest zalecane)
Pozostale punkty montowania wymienione wszystkie beda na partycji systemowej. Na desktopie nie ma w zasadzie potrzeby ich rozdzielac i tworzyc dla kazdego z nich odzielnej partycji. Mozna co najwyzej wydzielic mala partycje /boot 100-150Mb. To czy ktos sie decyduje na podzial / na inne partycje zalezy od filozofi ktora wyznaje glowni dotyczacych bezpieczenstwa i jakie ma byc przeznaczenie systemu (desktop/serwer) itd itp :)
Co do systemu plikow dla spokoju najlepiej jest wziasc ext3 (duzo narzedzi, sprawdzony system plikow, najwiecej pomocy na necie w razie klopotow) i Grub - program uruchomienowy nie robi na nim zadnych problemow.

: 15 lutego 2008, 03:01
autor: fnmirk
Jeżeli planujesz korzystać z opcji usypiania (zamrażania/hibernacji --- software suspend) to musisz skorzystać z przelicznika dla partycji swap przynajmniej dwukrotność RAMu.
Co do pozostałych partycji to w zasadzie nabiera się wprawy w ustalaniu ich wielkości w miarę zdobywania doświadczenia i potrzeb używanego systemu.
W instalatorze Debiana jest opcja, która pozwala podzielić cały dysk na właściwe z punktu instalatora wielkości partycji. Można z niej skorzystać w celu zasięgnięcia informacji i na tej podstawie ustawić własne partycje (dopóki nie zapiszemy wprowadzonych zmian możemy sprawdzić tę funkcję spokojnie i bez obaw). Program dzielący dyski na partycje dostępny w instalatorze Debiana posiada dobrą dokumentację (dostępną w czasie instalacji --- dla niektórych, niestety po angielsku mimo to warto się z nią zapoznać).

: 15 lutego 2008, 21:22
autor: Ghroro
Aleście mi namieszali ;-)
Fnmirk, ja wiem że później jest łatwiej dzielić, no ale podpytywałem, bo nie chciałbym za miesiąc mieć problemu jak zarchiwizować dane, bo muszę przeformatować partycje ;-)
Skasowałem domeny które już porobiłem i jeszcze raz wykonałem całą instalację, najpierw z automatycznym podziałem na partycje, później samemu (automat nie robi FAT32, a ja potrzebuje jeszcze coś wspólnego dla win i linuxa)
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc, pewnie jak zacznę tą zabawę znowu się będę dopytywał.

: 15 lutego 2008, 22:13
autor: Bodzio
Ghroro pisze:(automat nie robi FAT32, a ja potrzebuje jeszcze coś wspólnego dla win i linuxa)
spokojnie - z poziomu linuxa masz dostęp do fat32 i do ntfs. Odczyt i zapis. Wszystko idzie pięknie ustawić. W odwrotną stronę też można (podobno) :-P - nigdy tego nie robiłem z prozaicznego powodu - jakoś nie potrzebuję windowsa :-)