Strona 1 z 2

ntfs-3g z kernelem 2.6.18 (Debian Etch)

: 07 listopada 2007, 11:49
autor: giaur
Witam,

Mam pytanie dotyczace sterownika ntfs-3g na Debianie Etch z kernelem 2.6.18. W zasadzie sterownik powinien dzialac, ale zalecany jest kernel co najmniej 2.6.20.

Podczas uruchamiania ntfs-3g mam komunikat mowiacy, że używanie go z kernelem, który mam moze być niebezpieczne, jeżeli partycja nie zostanie odmontowana za pomocą umount.

Teraz pytanie - na ile to jest niebezpieczne i czy warto ryzykowac? Czy po prostu mozna olac ten komunikat?

: 07 listopada 2007, 12:14
autor: Kaudi
Z tego co wiem w etchu jest jzu kernel 2.6.21 wiec zaktualizuj go i masz problem z glowy.

: 07 listopada 2007, 13:28
autor: giaur
Wiem ze jest mnostwo tutriali dotyczacych aktualizacji kernela, ale jednak zadam to pytanie - jaki jest nalepszy sposob na zrobienie tego?

Preferowalbym aktualizcje kernela poprzez pobranie nowej wersji z repo, ale chce sie calkowicie zabezpieczyc przed jakimikolwiek problemami - system ani na chwile nie moze przestac dzialac - czyli nie moze byc tak ze jest jakis problem, a ja szukam jego rozwiazania bo mi system nie wstaje, albo iface nie dziala itd - a to dlatego ze z kompa korzystaja jeszcze inni oprocz mnie.

Czyli chcialbym miec pewnosc, ze bede mogl odpalic system ze starym kernelem, dopoki nie pozbede sie wszystkich problemow z nowym (a na pewno takie beda, bo zawsze sa).

Polecicie mi jakiegos linka lub tutoriala, ktory opisuje dokldanie to o co mi chodzi?

: 07 listopada 2007, 14:11
autor: Kaudi
doinstalowujac z repo nowego kernela stary zawsze sostaje, w grubie masz mozliwosc jego wyboru wiec tym sie nie martw.

: 07 listopada 2007, 20:45
autor: giaur
Ok - nie bylo takie straszne. Teraz mam jądro 2.6.22-2 - tylko stery do nvidii musialem instalowac jeszcze raz, bo na nowym kernelu nie dzialaly i w ogole serwer X-ów nie chciał wstać

: 07 listopada 2007, 21:00
autor: Kaudi
Fakt moglem ci powiedziedziec ze tak bedzie
ale mysle ze nei przyspozylo ci to wiekszego problemu .

Wszystko powinno dzialac normalnie gozej moglo by byc w przypadku jakbys sam kompilowal kernela ale to tez nie takie straszne.

: 08 listopada 2007, 19:37
autor: giaur
Hm to jeszcze jedno pytanko (nie chce juz nowego watku zakladac).

Jak skonfigurowac fstab, zeby tylko root mial prawa do zapisu na NTFS? Root powinien miec odczyt/zapis, a pozostali użytkownicy - tylko odczyt.

Z różnych powodów "na codzien" wole nie miec praw zapisu na pratycjach Win - kiedys juz tak mialem i po okolo tygodniu Windows "zdechl" calkowicie - wyszlo mi na to, ze jakies cholerstwo z linuksa przelazlo podczas przegladanie internetu (wiadomo ze w linuksie mozna sie nie bac wirusow).

: 08 listopada 2007, 19:42
autor: Kaudi
a moze zrob dostep do partycji windowsa tylko dla root, bo nie ukrywam ze takieo wariantu jak potzrebujesz nei przerabialem ale mzoe poprubuje i cos podesle jaksie sprawdzi

: 08 listopada 2007, 20:20
autor: giaur
Jedno z mozliwych rozwiazan (wlasnie przetestowalem i dziala):

Kod: Zaznacz cały

/dev/disk/by-uuid/487C3EDB7C3EC40A /media/sda5 ntfs-3g dmask=022,fmask=133,uid=0,gid=0,locale=pl_PL.utf8 0 0
Osobiscie kazdemu bym radzil cos takiego - ja juz sie przejechalem i wiem co to znaczy. Miec partycje Windows z prawami RW na linuksie podczas przegladania internetu, to prawie to samo co przegladac internet w Windows bez zadnego antywira/firewalla.
No chyba ze ktos tylko onet otwiera, wtedy to bez znaczenia

: 08 listopada 2007, 21:12
autor: darkwater
imo bzdura totalna - skoro przeglądamy strony www linuksową przeglądarką to co ma do rzeczy stan praw dostępu do windowsowych partycji ?? inna sprawa że trzeba uważać/myśleć co sie na te windowsowe partycje kopiuje i potem uruchamia z poziomu windows.
btw. czy ktoś z użytkowników forum używa jeszcze windows do czegoś poza grami ?? (chodzi mi o domowe maszyny - zastosowania typu cad/cam pomińmy)