Strona 1 z 1

Czy warto wybrać Debiana

: 20 lutego 2014, 21:24
autor: Icy
Witam. Chciałbym poznać waszą opinię odnośnie tego systemu. Wcześniej używałem innych systemów linuksowych, było to jednak tak z ciekawości coś się pobawić zobaczyć o co w ogóle chodzi. Teraz chciałbym się nauczyć korzystać - być w stanie samemu skonfigurować i zrozumieć co zostało zmienione w systemie. Głównie korzystam z komputera w celu przeglądania internetu oraz nauki. Windows siedzi obok głównie pod 2/3 tytuły gier które jak próbowałem wcześniej zainstalować na Ubuntu nie działały najlepiej. Co do nauki to głównie kłania się programowanie w c++, czasem zrobienie prezentacji jakiś dokument tekstowy. Ostatnio pojawiły się bazy danych i oczywiście produkt Microsoft - Access. Jak wygląda praca z LibreOffice Base? Są jakieś zauważalne różnice? Mam jeszcze takie pytanie. Czy dobrym rozwiązaniem będzie instalacja Debiana z jakimś lekkim środowiskiem graficznym na starym komputerze z procesorem 1,6 GHz , 768 RAM? Najistotniejsza była by obsługa drukarki laserowej Samsung 320 CLP.

: 20 lutego 2014, 21:57
autor: Rafal_F
Strona samsunga coś nie działa, ale drukarka powinna śmigać. http://foo2qpdl.rkkda.com/
Polecam środowisko LXDE, na tego typu komputerze będzie to działać znacznie lepiej niż Win XP z sp3. I na pewno będzie działać o wiele szybciej niż standardowe Ubuntu. Nie wiem jaką masz konfiguracje komputera, ale wszystko powinno działać całkiem nieźle na debianie, skoro działało wcześniej na ubuntu. No i nie wiem jak będzie z bazami danych, bo nigdy z tego nie korzystałem. Ale libreoffice to nie MS Office, więc będą różnice.

Jak się zdecydujesz, opisy wersji i linki znajdziesz tutaj: threads/480-Skąd-pobrać-instalacyjne-we ... 7#post3117

: 20 lutego 2014, 22:09
autor: Icy
Wielkie dzięki. Odnośnie tego starszego komputera (domowego, sam jestem poza domem 5 dni), to na 99% będę instalował Debiana. Komputer z którego korzystam głównie ja to w miarę nowy laptop. Procesor Intel Core i3-2330M 2,2GHz, 4 GB RAM, hybrydowa kartka graficzna nvidi. Aktualnie na dysku mam Kubuntu, jednak środowisko graficzne jak na mój gust jest trochę za ciężkie coś zaczyna powoli zwalniać. Jakie środowisko jest takie hmm.... w miarę szybkie i łatwe do konfiguracji?
Takie kolejne pytanko :) Czy po korzystaniu z Debiana np. jakieś 2 lata, bądź krócej istnieje możliwość posiadania wiedzy potrzebnej do ogarnięcia Arch Linux. Jak szukałem dystrybucji dla siebie, to bardzo mi się spodobały opinie, jednak wiem że nie dam rady z tym tak od razu.

: 20 lutego 2014, 22:36
autor: schloss
Mam podobną do Ciebie konfigurację i po zainstalowaniu KDE zamiast domyślnego GNOME strasznie mi muliło, a mi się nie chciało tego wszystkiego odmulać, więc wklepałem xfce. Super sprawa, śmiga bajecznie, może nie wygląda aż tak bajecznie jak KDE ale dla mnie zupełnie wystarczy, a dostajesz od razu naprawdę sporą płynność i szybkość działania :)

: 20 lutego 2014, 22:44
autor: Menel
Jakie środowisko jest takie hmm.... w miarę szybkie i łatwe do konfiguracji?
lxde, mate lub xfce z lxde jest trochę zabawy żeby je sobie w miarę podrasować pod siebie, bo to w zasadzie ob z kilkoma dodatkami. Natomiast xfce i mate to już rozbudowane środowiska podobne do starego gnoma (lekkie, ale nie tak jak lxde natomiast bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w początkowej konfiguracji). Najlepiej jak sam po prostu wypróbujesz każde i sam się do któregoś z nich przekonasz...
Czy po korzystaniu z Debiana np. jakieś 2 lata, bądź krócej istnieje możliwość posiadania wiedzy potrzebnej do ogarnięcia Arch Linux
Gdzieś wyczytałem swojego czasu, że debian uczy dobrych nawyków. Całkowicie się zgadzam, jest to na pewno dobry wstęp do kontynuowania w późniejszym czasie nauki bardziej zaawansowanych dystrybucji czy systemów...

: 21 lutego 2014, 10:06
autor: Yampress
Na debianie jest oparte kilka inny dystrybucji jak nie kilkanaście... Więc wybierz klona albo pierwowzór.