Strona 1 z 1
Dwa systemy i wspólna partycja home
: 03 czerwca 2013, 21:41
autor: maciek2tr99
Planuję zainstalować obok Debiana Open-SUSE. Debiana mam na partycjach / i /home. Moje pytanie brzmi, jak ustawić by system Open-SUSE mógł korzystać z debianowej partycji /home (wystarczy mi swobodny dostęp do plików)?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
: 03 czerwca 2013, 21:48
autor: Rafal_F
Co znaczy korzystać? Żeby obydwa systemy miały tę samą partycję montowaną jako home? Z tym może być problem, bo w home zapisywane są ustawienia zainstalowanych programów i wszystko może się popsuć.
Jeżeli chodzi tylko o dostęp, to wystarczy ją zamontować:
: 04 czerwca 2013, 08:25
autor: LordRuthwen
Będzie działać, jechałem tak kiedyś dobry rok z Mintem i Debianem. Programy na obu systemach będą miały te same ustawienia, jednak pamiętaj, aby użytkownik miał tą samą nazwę, nie zaszkodzi też UID.
: 04 czerwca 2013, 12:09
autor: Yampress
Jak zainstalujesz Open-SUSE to w /etc/fstab zrób wpis aby montował partycje debianową /home pod /home w Open-SUE. Po prostu skopiuj ten wpis dotyczący montowania /home z debianowego /etc/fstab do opensuse /etc/fstab i powinno działać.
Dobrze jeszcze by sprawdzić UID i GUID użytkownika na dwóch systemach. Dobrze aby były te same. jak wspomniał
LordRuthwen.
Kod: Zaznacz cały
yampress@debian:~$ id
uid=1000(yampress) gid=1000(yampress) grupy=1000(yampress),24(cdrom),25(floppy),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),1002(truecrypt)
yampress@debian:~$
Unikniesz kłopotów z uprawnieniami. Kiedy to jeden system będzie myślał, że to dane innego
użytkownika i zabraniał pewnych operacji na plikach.
Wszystko.
: 04 czerwca 2013, 14:45
autor: zbig
Jedna partycja /home na dwa systemy to bardzo dobre rozwiązanie. Sam miewałem kilka systemów i jedną partycję /home. Jeśli jednak chcesz uniknąć problemów to radzę Tobie mieć na różnych systemach różnych użytkowników. Mogą oni należeć do tych samych grup np. 1000(maciek2tr99) ale mających osobne katalogi użytkowników. Problemy bywały zazwyczaj z konfiguracją gtk2 bo nie była standaryzowana we wszystkich dystrybucjach.
Obecnie może być problem z konfiguracją gtk3, bo w systemach mogą być różne wersje tej biblioteki, a z tego co było słychać konfiguracja na różnych wersjach trochę się różni. Natomiast swobodny dostęp do plików zapewniają odpowiednie uprawnienia dla grupy. Podczas instalacji Open-SUSE wskaż instalatorowi partycję /home, zaznacz punkt montowania /home i nie oznaczaj formatowania partycji. Resztę za ciebie zrobi instalator.