Strona 1 z 1

Partycje - układ na dysku

: 17 lipca 2012, 18:13
autor: marcin w
Witam

W czasie instalacji mam dylemat z prawidłowym partycjonowaniem dysku twardego, szczególnie lokalizacją partycji SWAP.

Zrobiłem coś takiego:

/boot - ext4 (rozmiar 150 MB)
/ - ext4 (ozmiar 20 GB)
/home - ext4 (reszta)
/swap - przestrzeń wymiany (2 GB - dwu krotność RAM-u)

Czy to jest prawidłowy uklad ? Czy lokalizacja partycji SWAP na końcu to dobry wybór ?

: 18 lipca 2012, 10:01
autor: Yampress
A pod co takie przygotowanie partycji ? pod desktop czy serwer?

: 18 lipca 2012, 23:06
autor: marcin w
Ruter/serwer w sieci lokalnej (dla kilku komputerów) dodatkowo jako dysk sieciowy. Dysk 1TB podzielony jak powyżej.

Małe aktualizacje, nie mogę zastosować partycji ext4, musiałem zrobić na ext3. Powodem jest gotowa paczka jądra, z której korzystam. Nie ma ona wkompilowanej obsługi systemu plików ext4, po instalacji nowego jądra system nie wstawał.

: 19 lipca 2012, 09:11
autor: Yampress
Partycję wymiany daj jako drugą.
Jeśli partycje ustawisz jako pierwsze, jest do nich najszybszy dostęp, bo są w miejscu, w którym czas dostępu do dysku jest krótki.
Na serwer router musisz przemyśleć osobne partycje /var /tmp /usr. /home moZe być niewielki, o ile nie będziesz miał użytkowników i nie będziesz tam trzymał ich poczty i plików www lub jakichkolwiek innych plików.

Planujesz zainstalować squida?

: 19 lipca 2012, 10:24
autor: marcin w
Partycję wymiany dałem na końcu, gdyż sądzę że system nie będzie miał potrzeby korzystania z niego - jest tylko w razie sytuacji awaryjnej. To jest komputer na procesorze Atom D2500, RAM 1GB (choć niewielkim kosztem mogę zrobić 2 GB). Z usług jest tylko Apache + PHP5 + MYSQL, asterisk jako centrala telefoniczna, samba jako serwer plików - jest on przeznaczony tylko dla mnie. Nie mam poczty i sqiuda. Mogłem wydzielić jeszcze oddzielną partycję /var pod bazy danych i WWW, teraz wylądowały w katalogu głównym, o przy padzie systemu może okazać się to utratą danych.

Docelowo planuję uruchomić rejestrowanie temperatury z zapisem do bazy danych, z której potem będzie można dane zaprezentować na WWW. W tym momencie patrząc na obciążenie systemu można stwierdzić, że maszyna "nudzi się". Obciążenie waha się od 0.00 do 0.05 Obecnie według informacji o użyciu RAM-u jest wykorzystane 33% z dostępnego 1GB, gdyby mu brakowało mogę dorzucić kolejne 1GB.

Użytkownicy w sieci korzystają tylko z tej maszyny jako routera, nie mają dostępu do żadnych z usług i przestrzeni dyskowej. Dałem duży dysk tylko po to by mieć swój dysk sieciowy wspólny dla czterech komputerów.

: 19 lipca 2012, 14:49
autor: chico
Podepnę się pod temat jeśli można.. jak podzielić 40GB na max 5 kont userów(poczta+www w przyszłości), ssh, squid(pliki 50-100MB),iptables, logi, mrtg(lub odpowiednik)? Komputer to(więcej o problemie: http://debian.linux.pl/threads/27216-Za ... agisterska ):

- 1.6Celeron
- 1GB RAM
- 40GB HDD

: 19 lipca 2012, 15:49
autor: Yampress
chico, to zależy czy pocztę będziesz trzymał w mailbox czy w maildir. Zapewne maildir. więc duża partycja /home. No i pliki użytkowników dla www w katalogach domowych z mod_userdir dla apache.
Jeszcze quota by się przydała, aby użytkownicy nie mogli przekroczyć miejsca na dysku.

/ 10
swap 2
/home reszta
/var ~10

: 19 lipca 2012, 15:55
autor: chico
To testowy serwer bardziej do zabawy więc poczta, quota, pliki użytkowników to będą jakieś podręczne rzeczy, moje i kolegi. To ma służyć bardziej nauce i testom konfiguracji w sieci. Jeśli rozwiązanie się przyjmie to postawię wtedy serwer na sprzęcie z prawdziwego zdarzenia..

Wszystkie ext4 rozumiem?