Produktywne zastosowana Debiana w polskich firmach - stacje robocze

Ogólne pytania dotyczące systemu
cc
Beginner
Posty: 111
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 01:02
Lokalizacja: Zürich

Produktywne zastosowana Debiana w polskich firmach - stacje robocze

Post autor: cc »

Witam.

Czy ktoś wie, jakie firmy w Polsce używają Debiana produktywnie dla normalnych użytkowników na komputerach biurkowych?
Jakie doświadczenia, za i przeciw?
Stephen
Posty: 68
Rejestracja: 11 marca 2007, 23:13
Lokalizacja: Opole

Post autor: Stephen »

Na jednej z uczelni w w Krakowie widziałem sale komputerowe na Debianie właśnie. Spięte w domenie NIS itp. Działa to tam podobno od paru latek.

Pracując w jednej firmie nie wytrzymałem i przesiadłem się na Debiana na pracowniczym desktopie. I mam parę zastrzeżeń:
  1. Zazwyczaj firmy pracują całkowicie na windowsie co oznacza ze masz na przykład problem z zapięciem się do poczty na exchangeu.
  2. Admini zazwyczaj nie chcą słyszeć o Linuksach bo twierdzą, że Linux nie może pracować w domenie.
  3. Na Linuksa nie masz czegoś takiego jak GPO ale da się to zrobić, po prostu trzeba poświęcić więcej czasy na konfigurację całego środowiska.
  4. Większość oprogramowania dla firm pisze się w .NET, -tego nie przeskoczysz.
PS. Od razu uprzedzam, że korzystałem z libreoffice i nie miałem problemu z najnowszym Ms Officem, nawet czasem ratował ,,cztery litery'' bo w exelu się nie dało konwertować plików dla MySQL czy coś podobnego.
cc
Beginner
Posty: 111
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 01:02
Lokalizacja: Zürich

Post autor: cc »

Ciekawe, dzieki Stephen.
Awatar użytkownika
michnik
Beginner
Posty: 162
Rejestracja: 20 lipca 2009, 12:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: michnik »

Uważam, że to tylko zależy od branży w jakiej chcesz wdrożyć Linuksy na komputery użytkowników końcowych. W przypadku kiedy dana osoba pracuje w oparciu o arkusz kalkulacyjny i pocztę to nie ma problemu. Natomiast, kiedy potrzebujesz oprogramowanie specjalistyczne to robią się schody.

Problemem jest również coś co nazywa się przyzwyczajenie. Użytkownicy, którzy nie mieli styczności z Linuksem będą z każdą pierdołą latać do Ciebie, więc, chyba warto było by pomyśleć o jakimś szkoleniu.

Ze swego doświadczenia, w tym temacie, mogę stwierdzić, że na serwery Linux nadaje się świetnie a wdrożenie Linuksa "na biurko" będzie wymagało nie lada wysiłku i cierpliwości :)
jurenty
Posty: 42
Rejestracja: 29 maja 2008, 10:56
Lokalizacja: Szubin

Post autor: jurenty »

W firmach jest z tym jeszcze problem, kwestia oprogramowania, nawyków, itp. Mnie natomiast udało się wdrożyć Debiana (Lenny i Squeeze) w szkole a dokładniej w gimnazjum (Bydgoszcz) jako desktop w każdej klasie dla nauczycieli do obsługi dziennika elektronicznego :-). Serwer do obiegu dokumentów dla administracji szkolnej "biega" na Debianie Squeeze. Działa to bez zarzutu. Mam za to w paru firmach debiana na serwerach oraz PLD 2.0 i wszystko śmiga aż miło.
ODPOWIEDZ