Strona 1 z 1

Jak ustawić rozdzielczość i odświeżanie w konsoli?

: 30 maja 2011, 14:26
autor: Kaleb
Witam.

Jak ustawić rozdzielczość i odświeżanie w konsoli?

Mam monitor LCD, którego natywna rozdzielczość to 1280x1024@60Hz. Chcę żeby konsola działała mi w takim trybie. Nie używam powłoki graficznej tylko samej konsoli, bo chcę postawić tylko serwer plików. Kiedy dodaje parametr vga do linii w GRUB-ie to wyświetla mi się okienko z informacją, że odświeżanie jest złe i nic poza nim nie widzę. Poprzednio instalowałem Ubuntu Server, który sam ustawiał wszystko poprawnie.

Będę wdzięczny za pomoc.

: 31 maja 2011, 15:54
autor: pejot
Witam,

Poczytaj troszkę więcej o GRUB'ie bo tam to ustawisz.

Pozdrawiam

: 31 maja 2011, 16:10
autor: Kaleb
Czytałem, czytałem.

Problem w tym, że w GRUB-ie ustawię wszystko oprócz odświeżania ekranu. Nie wiem, czemu Ubuntu Serwer nie miał problemu, ale wydaję mi się, że tam mi poprawnie wykrywało kartę graficzną (mam zintegrowaną ATI Radeon X200, czy coś w ten deseń) i tym samym ustawiało dobre odświeżanie ekranu. Próbowałem zdziałać coś z buforem ramki i programem fbset, ale troszkę tematu nie ogarniam, bo jestem nowy w Linuksie i ilość opcji mnie przerasta. Czyli mam rozumieć, że nie ma na to prostego rozwiązania? Miałem cichą nadzieję, że przestawię coś w jakimś pliku konfiguracyjnym i będzie działać.

: 31 maja 2011, 16:41
autor: pejot
Pokaż konfiguracje Grub-a.

: 03 czerwca 2011, 15:04
autor: Kaleb
W GRUBie zmieniłem rozdzielczość menu na 800x600 i dodałem polecenie ,,vga'' z odpowiednią liczbą dla rozdzielczości 1280x1024. Dałem sobie już spokój i zainstalowałem open-SUSE. System ten rozwiązał wszystkie moje problemy. GRUB automatycznie wskoczył na 800x600 i mam pełną rozdzielczość w konsoli z poprawnym odświeżaniem. Dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

: 05 czerwca 2011, 09:14
autor: DaVidoSS
Szkoda, że z tak błahego powodu zrezygnowałeś z tak wspaniałego systemu operacyjnego na rzecz open-SUSE.

: 05 czerwca 2011, 12:44
autor: Kaleb
Możesz rozwinąć swoją wypowiedź? Jestem bardzo początkującym użytkownikiem Linuksa, więc wybranie dystrybucji zależne jest dla mnie od ilości problemów jakie serwuje mi na starcie. Próbowałem Ubuntu Serwer, ale bez powodu czasami przy starcie systemu wyskakiwał mi jakiś komunikat

Kod: Zaznacz cały

kernel panic
Na dodatek nie radził sobie z moim dyskiem z LVM. Debian też miał problemy na samym starcie, np. pojawiał się jakiś problem z urządzeniem PCI, coś tam o kolizji adresu było, do tego to odświeżanie i rozdzielczość w konsoli była dla mnie nie do przeskoczenia na tym etapie. Problem nie był do końca błahy, bo sporo osób pytałem o radę i jakoś nikt nie był w stanie mi pomóc. Open-SUSE zainstalowałem, bo w necie przeczytałem, że to najbardziej stabilny Linux. Już podczas instalacji czułem, że będzie w porządku. Jak na razie wszystko świetnie działa, zero problemów.

: 08 czerwca 2011, 03:31
autor: nonnotus
Coś podobnego, to ja się naczytałem całkiem coś innego. Że to właśnie Debian jest bardzo stabilny. Zresztą samo przez się mówi że to na podstawie Debiana powstają inne systemy-klony. Więc jak by był taki lichy, to nie robiono by w ten sposób, prawda ?

: 08 czerwca 2011, 10:02
autor: Kaleb
A co to w ogóle zmienia? Gadania, który Linux jest stabilniejszy? Tak jak napisałem wyżej, jestem początkującym użytkownikiem Linuksa i wybierałem dystrybucję pod siebie. Mało mnie interesuje, że Debian jest super pro i w ogóle reszta to be, jeśli nie potrafię go poprawnie skonfigurować. Proponuję zamknąć ten temat albo w ogóle wywalić.

Pozdrawiam

: 21 lipca 2011, 14:27
autor: gaco504
Jakoś by się rozwiązało ten problem kolego. Podzielam zdanie DaVidoSS-a. Osobiście uważam OpenSUSE za kiepski system. Zaczynając swoją przygodę z Debianem, trzeba włożyć trochę pracy w jego konfigurację, ale później wychodzi to użytkownikowi na dobre.