Podzia

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Podział dysku 160 GiB na partycje, pod minimum 3 systemy

Post autor: Kaka' »

Witam,

mam pewien problem, a raczej wątpliwość, a jest mi ją trudno rozwiązać, dlatego proszę Was o pomoc.

Chcę zainstalować sobie Gentoo. Oczywiście zostawię sobie Debiana, bo to jednak najlepsza dystrybucja jaką znam, ale chcę po prostu spróbować Gentoo.

Jeżeli chodzi o aktualny rozkład partycji to:

Kod: Zaznacz cały

kaka@debian:~$ df -h
System plików         rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda1             127G   42G   79G  35% /
tmpfs                 503M     0  503M   0% /lib/init/rw
udev                   10M   68K   10M   1% /dev
tmpfs                 503M     0  503M   0% /dev/shm
/dev/sda3             942M   39M  856M   5% /boot
/dev/sda2              19G  6,3G   12G  37% /var
kaka@debian:~$
Do tego dochodzi /dev/sda4 jako swap.

Problemu by nie było, gdybym tak głupio nie zrobił partycji. Robiłem to na szybkiego, czego efekty teraz widać. W czym w ogóle problem? Nie mam partycji dla Gentoo, a jak widać powyżej, trudno będzie ją nawet stworzyć, bo bym musiał najpierw stworzyć partycję rozszerzoną na sda3 (tak?), a potem dopiero partycje logiczne.

Polecono mi LVM, ale myślę, że na razie się z tym wstrzymam, bo i tak mam bałagan z tymi partycjami, który prędzej czy później będę musiał jakoś "naprawić" (czytaj: ułożyć partycje od nowa).

Niby nic trudnego zrobić formata i podzielić partycje: tylko tu pytanie: jak je podzielić?

Jak wiadomo, Debian jest dostępny zarówno dla i386 i amd64, czyli tak samo jak Gentoo. Aktualnie mam zainstalowane Debiana dla amd64, jednak chciałbym się skusić i zainstalować Debiana dla i386, żeby samemu stwierdzić, jaka architektura jest lepsza. BTW, trafiłem kiedyś na necie na pewien test wydajności amd64 i i386 - było to bodajże na Ubuntu, i jak dobrze pamiętam, i386 minimalnie był wydajniejszy od amd64. Nie wiem, może ktoś to z własnych doświadczeń potwierdzić (lub na odwrót)? Może ma ktoś linka do tego, bo znaleźć niestety tego nie mogę.

Tak więc, wracając do sprawy, chciałbym zainstalować dwa Debianki (dla amd64 i i386), oraz Gentoo. Tylko teraz kolejny problem: Gentoo dla amd64, czy dla i686? Rozwiązaniem by było instalacja dla i686 i dla amd64, tylko teraz jak podzielić partycje? Myślałem o czymś takim:

Kod: Zaznacz cały

sda1 - Debian amd64 - 15 GiB /
sda2 - Debian i386 - 15 GiB /
sda3 - partycja rozszerzona
sda4 - Gentoo amd64 - 15 GiB /
sda5 - Gentoo i686 - 14 GiB /
sda6 - swap - 1 GiB
sda7 - /mnt/dane - 100 GiB
Na sda7 miałbym wszystkie swoje dane: muzykę, dokumenty, własne programy itd.

Zastanawiałem się nad wydzieleniem osobnego /home/, jednak martwi mnie jedna rzecz: przecież na Debianie i Gentoo mogą być (no i na pewno będą) inne wersje rożnych programów, a co za tym idzie: czasami i plików konfiguracyjnych, przez co jedne mogą się gryźć z drugimi.

Choć z drugiej strony przecież dla Debiana mogę zrobić tak: /home/kaka-debian/, a dla Gentoo: /home/kaka-gentoo/ a partycja zostanie ta sama - co myślicie o takim rozwiązaniu?


Ok, załóżmy, że tak właśnie zrobię, ale teraz pozostaje kolejny problem: ile miejsca przeznaczyć na systemy. Niby 15 GiB to wystarczająco, ale... Aktualnie partycja root (/) zajmuje u mnie ~8 GiB, nie licząc danych z /home/, a do tego dojdzie jeszcze /var/. Hmm, zastanawiam się czy to 15 GiB starczy? Bo w końcu wybiorę ten jeden system, z tą jedną architekturą, gdzie będę pracować na co dzień, a co za tym idzie: tam właśnie będę najwięcej instalować, kombinować itd.


Chociaż zostaje jeszcze jedna możliwość: zrobić tylko trzy partycje dla systemów: na jednej Debian dla amd64, na drugiej Debian i386, a na trzeciej Gentoo dla [i tu pytanie: amd64 czy i686].


Ehh, kombinuję, a kombinuję od rana, jakby tu te problemy rozwiązać. Może ma ktoś z Was jakąś propozycję?



Z góry bardzo dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Kaka' pisze:Aktualnie partycja root (/) zajmuje u mnie ~8 GiB, nie licząc danych z /home/
Dodając do tego ile aktualnie masz na /var to wychodzi jakieś ~14GB, więc moż być ciasno (choć ja teraz mam 1.15 GB wolnego), ale jest dosyć uciążliwe ograniczenie :) więc może lepiej gdybyś np. dał po 18 GB na partycję.

Podział partycji rzeczywiście masz dosyć nieciekawy :) sam mam podobny (/ - na jednej partycji i swap na drugiej) do tego na 9 GB, które ma do dyspozycji, ale już z niecierpliwścią czekam na zakup dysku twardego i nowy podział na dysku, bo ten strasznie mnie ogranicza i niczym nie mogę się pobawić, bo cały czas muszę pilnować wolnego miejsca na dysku :)
harold
Posty: 9
Rejestracja: 18 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Lublewo

Post autor: harold »

Może jestem czepliwy, ale producenci oznaczają rozmiar swoich dysków w GB, a nie GiB. W ten sposób Twój (mój zresztą też ;-)) dysk ma pojemność ok 149 GiB (można policzyć, dodając wartości wyświetlone przez df -h, bądź też wykonując działanie 1,6e11/(1024^3)). I w ten sposób niestety robią nas w jajko/w bambuko/lecą z nami w kulki :-/

A jeżeli chodzi o wspólny /home, to może trzymać ten katalog na każdej partycji? W sensie na każdej masz niegryzące się konfigi, a "katalogi" z muzą, dokumentami, własnymi programami itd. by były dowiązaniami do katalogów znajdujących się na tej dużej partycji?
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kaka' według mnie 10GB Ci spokojnie wystarczy na system, sam na Debiana przeznaczyłem sobie 8GB i jak na razie mam zajęte trochę ponad 3GB, a nie żałuję sobie instalowania czegokolwiek (KDE, GNOME, Xfce to z tych większych rzeczy).

co do /var to u mnie zajmuje on ok 800MB i raczej się nie rozrasta, a nawet gdyby się rozrósł, to możesz bez problemów go wyczyścić (całego, lub np. tylko logi), dla systemu się nic nie stanie, a na desktopie nie potrzebne jest gromadzenie archiwalnych logów (no chyba że lubisz sobie czytać logi w długie zimowe wieczory ;)

na Twoim miejscu podzielił bym tak, żeby jeden system stał spokojnie, dane też i żeby zostało miejsce do robienia sajgonu (czyt. testów), bez ryzyka rozwalenia systemu podstawowego.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Kaka' według mnie 10GB Ci spokojnie wystarczy na system, sam na Debiana przeznaczyłem sobie 8GB i jak na razie mam zajęte trochę ponad 3GB, a nie żałuję sobie instalowania czegokolwiek (KDE, GNOME, Xfce to z tych większych rzeczy).
Ja wiem, że 10 GB mi nie starczy, przynajmniej 15 GB, ale to przynajmniej...
velmafia pisze:(no chyba że lubisz sobie czytać logi w długie zimowe wieczory ]

Poprawka: logi są dobre na bezsenne noce :D
harold pisze:Może jestem czepliwy, ale producenci oznaczają rozmiar swoich dysków w GB, a nie GiB. W ten sposób Twój (mój zresztą też ]

Tu się całkowicie zgadzam. Jestem raczej zwolennikiem oficjalnych jednostek (GiB np.), ale teraz jak sam zauważyłeś, błąd w tym wszystkim zrobiłem. Tak jak te wszystkie licencje, także i to, to koszmar jednym słowem.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Właśnie sobie wszystko pięknie obliczyłem i wszyło mi, że mój system zajmuje 9,9 GB - czyli gdybym zrobił tak jak poleca velmafia (czytaj: dał 10 GB na /) to było by ciężko ;) Dodam, że to 9,9 to jest bez danych z /home/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Coś mi się "pokićkało" ;)

Od początku:

Cały system (licząc do tego /var/ i /boot) zajmuje: 44 GB. Z czego 36,9 GB zajmują pliki w /home/, czyli sam system zajmuje: 7,1 GB. Odejmując od tego jakieś "niezidentyfikowane" pliki VMWare znajdujące się w /var/.Trash-0, które zajmują 3 GB, to sam system zajmuje 4,1 GB.

Czyli: zwracam honor :-)
leonid
Posty: 86
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 18:34
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: leonid »

Problem dośc abstrakcyjny - kup po prostu nowy dysk, tanie są.
Za niecałe 500 będziesz miał 500GB - zmieści się i Gentoo.
Ja tam tylko czekam jak terabajtowe zjadą do tych 500-600 zł, bo na razie są powyżej tysiąca.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

leonid, nie no, nie przesadzajmy :) Tak to zawsze można mówić, choć z drugiej strony, zawsze będzie za mało :P

Myślałem o czymś takim:
  • sda1 - debian amd64 - 20 GB
    sda2 - gentoo amd64 - 15 GB
    sda3 - rozszerzona
    sda4 - debian i386 - 10 GB
    sda5 - /home/ - 113 GB
    sda6 - swap - 2 GB
I teraz tak:

1) Myślicie, że to 20 GB starczy na ten "główny" system? Bo te np. 5 GB można by jeszcze dołożyć z /home/

2) swap: chciałem zrobić swap w pliku, ale wtedy bym musiał trzy takie pliki robić (lub jeden na jednej partycji). Wydaje mi się, że lepiej zrobić to na osobnej partycji? A może jednak lepiej w pliku? Jak uważacie?

3) Dajmy na to, że na sda1 zabraknie miejsca: czy mogę wtedy to miejsce zabrać z sda5 i dodać do sda1? Czy tak raczej nie wyjdzie?

4) Czy w razie czego, będę mógł stworzyć jeszcze sda7 z miejsca wydzielonego z sda5?

5) Za bardo nie znam się na tych "dyskach", dlatego się pytam :)



Pozdrawiam.
Kas
Beginner
Posty: 138
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kas »

Koniecznie potrzebujesz dwa Debiany? Ja bym zrobił to chyba w ten sposób:
sda1 - Debian amd64 - 30 GB
sda2 - Gentoo amd64 - 30 GB
sda3 - /home - reszta (~88 GB)
sda4 - swap - 1 GB
Może się wydawać, że są to ogromne partycje. Z drugiej strony wygodniej mieć jedną dużą niż dwie mniejsze i potem dzielić dane między nie.

Ewentualnie, jeżeli chcesz mieć dwa Debiany:
sda1 - Debian amd64 - 30 GB
sda2 - Debian i386 - 30 GB
sda3 - Gentoo amd64 - 30 GB
sda4 - /home - reszta (~ 60 GB)
Wtedy dajesz swap (1-2 GB) w pliku na /home dostępny dla wszystkich systemów. Przy takim podziale raczej szybko Ci nigdzie miejsca nie zabraknie. :-)
ODPOWIEDZ