Strona 1 z 1

HTB - podział pasma dla sieci lokalnej i zewnętrznej

: 04 czerwca 2010, 10:54
autor: radek83
Witam!

Mam pewien problem - czy może mi ktoś podpowiedzieć jak zrobić podział pasma ale następująco:
[INDENT]W sieci jest centrala telefoniczna korzystająca z voip, sieć jest 1Gib.
W sieci dużo przesyła się plików z komputera na komputer..[/INDENT]
Teraz chciałbym zrobić tak, że: centrala ma zagwarantowane jakieś pasmo, a reszta dla pozostałych komputerów. Ale przy okazji żeby zagwarantować część pasma dla centrali zarówno w sieci LAN jak i w połączeniu z internetem, ale tak, żeby przesyłanie plików w sieci nie spowolniać do szybkości łącza (czyli dalej lokalnie 1Gib minus kawałek dla centrali, a z internetem 4Mib minus troszkę dla centrali).

Trochę to pogmatwałem ale myślę, że wiadomo o co chodzi.

Siedzę już któryś dzień z kolei i nijak nie mogę ogarnąć tego przez htb.

: 04 czerwca 2010, 21:36
autor: markossx
Przemyśl kwestie VLAN...

: 06 czerwca 2010, 08:06
autor: Bastian
Może troche nie na temat (słaby jestem z HTB), ale to profesionalne forum, i bądzmy profesionalistami :) Nie 1GB a 1Gb.

pozdrawiam

: 06 czerwca 2010, 13:36
autor: fnmirk

: 06 czerwca 2010, 13:56
autor: Bastian
fnmirk,
No ale koledze chyba chodziło o to, że ma sieć opartą o 1000BASE no i chyba stosujemy tutaj jednostkę informacji..no chyba ze nie zrozumialem :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gb

: 06 czerwca 2010, 14:13
autor: fnmirk
W takim wypadku to: 1Gib.

: 06 czerwca 2010, 21:52
autor: bzyk
radek, centrala jest na tej samej maszynie gdzie robiony jest routing/htb? Jezeli nie, (jest pod innym IP) to jest to banal, jezeli tak, to tez da sie zrobic ale troche to bardziej skomplikowane.

Czego konkretnie oczekujesz? Pytaj o konkrety to konkretami sie odpowie.

: 24 czerwca 2010, 11:32
autor: radek83
bzyk, centrala jest osobnym urządzeniem ze swoim IP - chce po prostu zagwarantować jej jakiś "kawałek" pasma (i mniejsza już tutaj o jednostki).

Zazwyczaj ograniczenie pasma przez HTB (na tyle, na ile zdążyłem się "wgryźć" w zagadnienie) ogranicza na interfejsie zarówno ruch w LAN-ie jak i WAN-ie do tej samej wartości. Ja natomiast chcę zachować transfer w LAN-ie 1 gibagit minus powiedzmy 200 kilobitów gwarantowane dla centrali, a połączenie z internetem 4 megabity minus 200 kilobitów gwarantowane dla centrali zarówno wysyłanie jak i pobieranie.

: 24 czerwca 2010, 11:45
autor: Pacek
O ile mnie pamięć nie myli, to HTB działa tylko na pakiety wysyłane. Jeżeli chce ktoś regulować transfer odbioru, to należy zastosować IMQ.