Proftpd - jako root na ftp zalogowa

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
Zdzisieq
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2010, 20:09

Proftpd - jako root na ftp zalogować się nie mogę

Post autor: Zdzisieq »

Witam!
Zainstalowałem sobie proftpd

Kod: Zaznacz cały

apt-get install proftpd
Z tym, że mam mały problem bo jako root na ftp zalogować się nie mogę, a gdy tworze nowego użytkownika

Kod: Zaznacz cały

adduser nazwa
to mogę tylko zarządzać plikami w swoim katalogu.
Wiec jak mam stworzyć użytkownika o super prawach?
I przy okazji jak skasować resztę?
Pozdrawiam,
Zdzisieq
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

Musisz odpowiednio edytować plik /etc/proftpd.conf.

Polecam lekturę: http://gorzow-wlkp.pl/linux/proftpd.php

lub wiele innych.
Zdzisieq
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2010, 20:09

Post autor: Zdzisieq »

Byłbym wdzięczny jeśli ktoś pomógłby mi z tym oraz z podpięciem domeny (mam coś zepsute w bindzie).
Najlepiej jutro po 16...
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

Ja pomagać moge ale wtedy kiedy to ja mam czas :) po to jest forum. Gotowca raczej nikt ci nie podsunie..trzeba się tego nauczyć. Podpowiem Tobie, że to można zmienić poprzez edycję tylko jednej linijki, jej nazwa jest jednoznaczna. Powiem tylko, że logownie jako root na ftp to głupota
kaworu
Posty: 72
Rejestracja: 05 lutego 2009, 20:20

Post autor: kaworu »

Ja Ci mogę to zrobić ale ile płacisz ? Jak już Bastian napisał logowanie do ftp jako root to bardzo głupi pomysł ale jeśli jest Ci tak bardzo potrzebny to z pliku /etc/ftpusers wywal wpis root.
Zdzisieq
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2010, 20:09

Post autor: Zdzisieq »

Czemu głupi?
Zresztą nie chodzi mi koniecznie o roota.
Chodzi o użytkownika, który będzie miał prawo do zarządzania plikami we wszystkich katalogach na całym serwerze nie tylko swoim /home/użytkownik.

Dodane:
Dobrze, znalazłem lepszy sposób.
Wrzucam sobie do katalogu z użytkownikiem to co na serwer muszę wrzucić, a później przez mc/ssh zmieniam jego położenie na około, ale może być.
Awatar użytkownika
Bastian
Member
Posty: 1424
Rejestracja: 30 marca 2008, 16:09
Lokalizacja: Poznañ

Post autor: Bastian »

Zdzisieq pisze:Dobra znalazlem lepszy sposob.
Wrzucam sobie do katalogu z uytkownikiem to co na serwer musze wrzucic a pozniej przez mc/ssh zmieniam jego polozenie na okolo, ale moze byc.

Hehe, gdybyś tylko poświęcił torche czasu na naukę konfiguraji serwera ftp to wiedziałbyś ze dostęp do całej partycji (aczkowiek to głupi sposób, a z roota to już supergłupi sposób) da się ustawić.
Zdzisieq
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2010, 20:09

Post autor: Zdzisieq »

A czemu to wszystko jest takie glupie? :D
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Jeżeli już taki super głupi sposób, żeby logować się jako root musi być, to polecam zrobić coś takiego:
  1. Skonfigurować SSH do logowania przy użyciu klucza prywatnego zabezpieczonego hasłem.
  2. Wygenerować klucz prywatny dla użytkownika root.
  3. Używać do podłączenia programu WinSCP i w/w klucza (jeżeli podłączasz się z Windowsa).
kaworu
Posty: 72
Rejestracja: 05 lutego 2009, 20:20

Post autor: kaworu »

Bo root nie powinien mieć zdalnego dostępu do maszyny ze względów bezpieczeństwa. Pracować powinno się na koncie zwykłego użytkownika, a jeśli zajdzie potrzeba aby wykonać coś jako root można użyć sudo lub su.
ODPOWIEDZ