Strona 1 z 1

[+] Przejście z wersji stabilnej do testowej

: 20 kwietnia 2010, 10:42
autor: Marx
Witam.
Mam aktualnie stabilną wersję Debiana 5.0.4. Mam też WiFi na USB z chipsetem Zydas zd1211, niestety aktualne jądro 2.6.26 w dziedzinie wireless to prehistoria (rok 2008: http://linuxwireless.org/News/Archive ). Aby w ogóle myśleć o trybie AP potrzebuje znacznie nowsze jądro, chciałbym więc przejść na wersję testową.
  1. Jaka wersja jądra jest w Squeeze?
  2. Czy przy przejściu z Lenny na Squeeze coś trzeba zrobić prócz standardowych kroków (podmiana listy źródeł i aktualizacja dystrybucji)? Nigdzie niestety nie znalazłem takiego opisu, jaki jest przy aktualizacji dystrybucji stabilnych.
Minimalnie chciałbym mieć jądro 2.6.31, a najlepiej 2.6.32.

: 20 kwietnia 2010, 11:03
autor: button
Jeżeli wersja stabilna Ci pasuje, a potrzebujesz jedynie nowego jądra zainstaluj go z backportów. Masz tam wersję 2.6.32: http://packages.debian.org/search?keywo ... -backports .
Wpisy do /etc/apt/sources.list, które trzeba wpisać masz w odpowiednim temacie na forum.

: 20 kwietnia 2010, 11:31
autor: Marx
W zasadzie masz rację, ale podejrzewam że korzystając z backports będę miał więcej problemów niż jednorazowa aktualizacja do wersji testowej - stąd moje pytanie, jakie jądro jest aktualnie w wersji testowej?
Podejrzewam, że aktualizacja jądra to nie wszystko. Będę pewnie potrzebował aktualizacji narzędzi do WiFi i wtedy jakoś zarządzać pomieszanymi repozytoriami, już widzę jakiś ,,apt pinning''. Dziękuje ale wolę pomęczyć się raz a skutecznie.
Już i tak z sobie tylko znanych przyczyn aptitude ,,zatrzymuje'' niektóre pakiety, jak potem będę musiał zgadywać, który jest z backports, a który nie, i które zatrzymać, a które nie.

Naprawdę nikt mi nie napisze jakie aktualnie jądro jest w Squeeze?

: 20 kwietnia 2010, 13:44
autor: fnmirk
&quot pisze:Naprawdę nikt mi nie napisze jakie aktualnie jądro jest w Squeeze?
Marx, a znasz taką opcję dostępną w internecie jak wyszukiwarka?
http://packages.debian.org/search?keywo ... lla-search

Dodane:
Większość odpowiedzi na postawione pytania znajdziesz w ,,Debian Reference''.

http://debian.linux.pl/threads/13294-Al ... #post84983

O przejściu i problemach związanych z wersję testową też jest bardzo długi temat na forum i to nie jeden.

http://debian.linux.pl/threads/5676-Prz ... -napiszesz!
Dokładnie ten temat omawia problemy z tym związane:
http://debian.linux.pl/showthread.php?t=583

: 20 kwietnia 2010, 13:58
autor: koto
U mnie w wersji testowej mam 2.6.32-3-686 2.

Pozdrawiam.

: 20 kwietnia 2010, 15:00
autor: Marx
koto, dziękuję.
Żadnych odpowiedzi na moje pytania nie znajdę w tym podręczniku. Opisu backports i konsekwencji z tym związanych tam nie ma.
Wątek o przejściu na dystrybucję testową znalazłem, ale nie ma tam nic w temacie, o którym pytałem (przejrzałem pobieżnie bo w większości jest już dawno nieaktualny), a chodziło mi o konkretne kroki, które muszę wykonać przy tej konkretnej aktualizacji (a nie ogólnie jak się go wykonuje). Przykładowo przy aktualizacji do Lenny zalecana była zmiana programu logowania systemowego, zmieniały się bodajże identyfikatory urządzeń itp. Dotyczyło to tylko tego specyficznego uaktualnienia, i było opisane w dokumentacji do wydania. Dla wersji testowej takiej dokumentacji nie potrafię znaleźć, pewnie dlatego, że jej jeszcze nie ma.

: 20 kwietnia 2010, 15:21
autor: AdeBe
Marx, ponieważ to jest repozytorium backports, więc żaden apt-pinning nie będzie Ci potrzebny.
Jeśli potrzebujesz tylko nowszego jądra, to:
1. Dodaj repozytorium backports.
2. aptitude/apt-get update (bez późniejszego upgrade)
3. Zainstaluj nowsze jądro.
4. Usuń/zakomentuj repo backports.
Być może będziesz musiał jeszcze ściągnąć z internetu odpowiedni firmware i wrzucić go do /lib/firmware. To wszystko.

Aktualizacja narzędzi do zarządzania WiFi nie powinna być konieczna. Po to się siedzi długie lata nad kodem i wymyśla różne framework'i, żeby nie trzeba było aktualizować aplikacji przy zwykłej zmianie jądra.

: 20 kwietnia 2010, 18:28
autor: Marx
Niestety instalacja jądra .32 z backports nie powiodła się - zaznaczam ten pakiet, aptitude samo zaznacza nowe linux-base ale nie jest w stanie tego zainstalować z powodu niespełnienia zależności. W szczegółach widziałem initramfs, debconf itp., które teoretycznie powinny się zainstalować ale się nie zaznaczają ani nie ściągają, a przez to nie instalują.
Chyba odpuszczę sobie jednak backports i przejdę na Squeeze.

Instalator mi nazwy urządzeń pozmieniał na ,,uidy''. Mam nadzieję, że nic nie zepsuł i wszystko będzie działać. Nie zapisałem, w których plikach i teraz mam problem.
Co mogą sugerować komunikaty:

Kod: Zaznacz cały

Konfigurowanie linux-base (2.6.32-11~bpo50+1) ...
Invalid output format udev. Choose from value,
        device, list, or full
Undefined subroutine &DebianKernel: :D iskId::_system called at /var/lib/dpkg/info/linux-base.postinst line 1004, <STDIN> line 10.
dpkg: błąd przetwarzania linux-base (--configure):
 podproces post-installation script zwrócił kod błędu 9

: 20 kwietnia 2010, 18:44
autor: button
Jeżeli potrzebne jest tyle zależności to możliwe że aptitude ich sam nie porozwiązuje ze względu na to że repozytorium jest domyślnie wyłączone(pin-priority). Jeżeli nie chciało pójść nie trzeba było ruszać. Potrzebne pakiety w repozytorium powinny być. Trzeba tylko aptitude/apt-get pokazać, z którego repozytorium korzystać przez przełącznik -t lenny-backports albo przez ustawienie na sztywno pin-priority tak jak jest opisane tutaj: http://backports.org/dokuwiki/doku.php?id=instructions

: 20 kwietnia 2010, 20:07
autor: Marx
Tak jak napisałem, rezygnuję z backports, skupię się na aktualizacji dystrybucji, dziękuję za pomoc.

Aktualizacja powiodla sie.