[+] X'y nie dzia

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

[+] X'y nie działają po wczorajszej aktualizacji - Sid

Post autor: M3cin »

Mam poważny problem, po wczorajszej aktualizacji zainstalował się nowy xorg i wszystkie jego sterowniki, no i wczoraj nie zauważyłem bo nie było restartu, a dziś jak uruchomiłem to widzę że system się ładuje normalnie, ale jak przechodzi do gdm czarny ekran i wygasza podświetlenie matrycy w laptopie i zatrzymuje się.
Druga sprawa jest taka iż z mojej głupoty w grubie ustawione miałem czas czekania na 0 i nie miałem nawet szans na trybie awaryjnym. Wgrałem Fedorę 12 na innej partycji ale teraz nie mogę uruchomić Debiana, bo musiałem nadpisać mbr, grubem fedory, bo jak bym zapisał w pierwszym sektorze na partycji Fedory to nie uruchomiłbym jej i tak bo mam 0 sekund w menu gruba.
Teraz sedno sprawy, jak się dostać z gruba Fedory do Debiana bo w Fedorze zdaje się jest tam też jakiś plik od konfiguracji ale nie grub.cfg tylko chyba stary menu.list albo jeszcze coś innego ale nie jestem pewien.
No a po drugie jakie macie sugestie odnośnie mojej usterki? Być może już wyszła poprawka dziś, być może muszę wywalić xorg.conf albo wygenerować na nowo.

Ale tak czy inaczej jak się dostanę do trybu awaryjnego Debiana to sobie już raczej jakoś pokombinuje.

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc.
Awatar użytkownika
Unit
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 27 marca 2007, 09:39

Post autor: Unit »

Jeżeli masz nvidię to musisz przeinstalować sterownik.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

No ja mam karte ati radeona, ale jest stara i nie wiem czy tak będzie łatwo.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

To spróbuj ustawić w xorg.conf, otwarty sterownik.
Awatar użytkownika
panjandrum
Posty: 66
Rejestracja: 08 sierpnia 2009, 00:05

Post autor: panjandrum »

Wczoraj była aktualizacja Xorga do wersji 1.7, więc pewnie w tym problem. Ja mam nvidie i musiałem zainstalować nowszą wersję sterowników, które wyszły w listopadzie, a nawet o nich nie wiedziałem.

A z twoją ATI, jak masz starszą, to pewnie będziesz musiał zrobić cofnięcie do wersji 1.6.
Awatar użytkownika
M3cin
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 30 lipca 2009, 12:07

Post autor: M3cin »

Możecie mi podpowiedzieć trochę jak mogę przeprowadzić cofnięcia wersji xorga całego? Gdyż nie wiem jaka była poprzednia wersja. Pomyślałem, że wezmę sobie uruchomię repozytorium z Lenny, zainstaluje xorga i potem zmienię z powrotem na repozytorium Sida, ale nie będę już aktualizował xorga, da się chyba jakość zablokować wersję?

iria - cały czas korzystam z otwartych sterowników, ponieważ zamknięte już od jakiegoś czasu nie są obsługiwane przez xorga (ati xpress 200m).
hucul
Beginner
Posty: 189
Rejestracja: 25 listopada 2007, 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hucul »

Oczywiście że się da.
Haszujesz repozytoria Sida, dodajesz repozytoria wersji testowej.
Następnie odinstalowujesz pakiet xserver-xorg-core razem z nim odinstalują się wszystkie zależności.
Po czym wydajesz komendę:

Kod: Zaznacz cały

apt-get update
a następnie instalujesz pakiet xserver-xorg-core.
Po całym zabiegu zmieniasz repozytoria na Sid i nie aktualizujesz xorga.
Ja tak właśnie robię bo moja nvidia nie chce mi działać na wolnych sterownikach po aktualizacji xorga.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

U mnie na radeon 9800xt (stery otwarte) aktualizacja odbyła się bez problemu. Ja bym zaczął od przejrzenia loga xorga. Czyli wklej nam tutaj zawartość pliku /var/log/Xorg.0.log.
hucul
Beginner
Posty: 189
Rejestracja: 25 listopada 2007, 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: hucul »

Tak wygląda mój plik Xorg.0.log
http://wklej.org/id/263617/

A tak mój xorg.conf
http://wklej.org/id/263618/

Wie ktoś jak to rozwiązać ?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8321
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Co masz zainstalowane, przedstaw:

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep xorg
ODPOWIEDZ