Strona 1 z 2

Kilka problemów z KDE4

: 02 czerwca 2009, 22:15
autor: Stubby
Witam. Odkąd zaktualizowałem system poprzez

Kod: Zaznacz cały

apt-get dist-upgrade
mam same drobne problemy z KDE4. Zacznę od początku. Już sama aktualizacja stworzyła problemy ponieważ kde nie wstało ale sobie z tym poradziłem, następnie przez kilka dni miałem problem z apt a mianowicie nie dało się nic zainstalować ani odinstalować już nie pamiętam jak ten problem się nazywał ale czytałem na forum i kilka osób miało z tym problem więc sobie z tym tez poradziłem (wyłączyłem proces z którym był problem w synapticu). Problemy, których nie mogę przebrnąć mimo, że stosowałem się do rad na forum i w innych źródłach (nie mam bana na Google):
  • - Kde jest nie do końca spolszczone mimo zainstalowania pakietu kde-l10n-pl. W ustawieniach systemowych część rzeczy jest po polsku, a część po angielsku (w menu kde i w niektórych programach np. amarok czy dolphin jest tak samo),
    - brak polskich liter w nazwach katalogów z partycji ntfs,
    - brak polskich liter w konsoli,
    - dźwięk po uruchomieniu jest wyciszony w mikserze i za każdym razem muszę pogłośnić i odznaczyć wyciszenie suwaka master w mikserze,
    - w programie kadu w miejscu gdzie się pisze wiadomości nie wyświetlają się litery ( tak jakby było ustawione białe tło i biała czcionka ale tak nie jest bo zmiana czcionki czy tła nie pomaga) mogę coś napisać i po naciśnięciu enter wiadomość się wysyła ale jest niewypisywana i nawet jej się zaznaczyć nie da (tak jakby nie było nic napisane).
Niby kwestia języka nie jest dużym problemem bo angielski nie jest mi obcy i sobie z tym jakoś radzę o tyle mnie to denerwuje, że mój ojciec na swoim komputerze z podobnie ustawionym systemem ma pełne spolszczenie.
To chyba tyle jak jeszcze coś zauważę i sobie z tym nie poradzę to napiszę.

: 02 czerwca 2009, 22:32
autor: pavbaranov
- Kde jest nie do końca spolszczone mimo zainstalowania pakietu kde-l10n-pl.
Stopień spolszczenia sprawdzić możesz na stronie projektu.
Stubby pisze:częsć rzeczy jest po polsku a część po angielsku ( w menu kde i w niektórych programach np. amarok czy dolphin jest tak samo)
Niektóre programy (ale nie Dolphin) wymagają swoich paczek spolszczających. W przypadku amaroka - niestety nie pokusiłeś się o podanie jaką wersję systemu masz i które to KDE oraz z jakiej gałęzi pochodzi - w Debianie, za wyjątkiem wersji z experimental - jest jeszcze chyba wersja z KDE3.5 (http://packages.debian.org/search?keywo ... ection=all ), zatem by w niej korzystać z dobrodziejstwa języka polskiego - potrzebna jest oddzielna paczka. Nie jest ona wymagana w Amaroku2.
Stubby pisze:- brak polskich liter w nazwach katalogów z partycji ntfs
Tu Ci nie pomogę, bo nie mam ntfs.
Stubby pisze:- brak polskich liter w konsoli
TIP: W menu forum jest przycisk "szukaj". Prawdopodobnie masz wadliwie ustawioną lokalizację systemu.
- dzwięk po uruchomieniu jest wyciszony w mikserze i za każdym razem musze zgłośnić i odchaczyć wyciszenie suwaka master w mikserze
Jak wyżej. Temat przewinął się przez forum.
Stubby pisze:- w programie kadu w miejscu gdzie się pisze wiadomości nie wyświetlają się litery ( tak jakby było ustawione białe tło i biała czcionka ale tak niejest bo zmiana czcionki czy tła niepomaga ) moge cos napisać i po naciśnięciu enter wiadomość się wysyła ale jest niewypisywana i nawet jej się zaznaczyć nieda ( tak jakby niebyło nic napisane )
Program Kadu daje możliwość konfiguracji kolorów tła i czcionek.

PS: Jedna uwaga: nie istnieje "bezproblemowy" upgrade z KDE3 na KDE4, choć system to podopowiada. Z moich doświadczeń wynika, że chcą przejść na KDE4 najlepiej jest odinstalować KDE3 i dopiero potem przeprowadzić instalację nowego środowiska. Jedynie SUSE daje, bądź dawało możliwość koegzystencji tych środowisk.

: 02 czerwca 2009, 23:24
autor: Stubby
No właśnie nie przeczytałeś dokładnie tego co przeczytałem:
  • - stopień spolszczenia nie ma znaczenia bo mój ojciec z tym samym systemem te rzeczy, które ja mam po angielsku on ma po polsku,

    - amarok kiedy miałem kde 3,5 był spolszczony cały a teraz kiedy mam kde 4,2 (bodajże) to powiedzmy ze jest spolszczony w 70%,

    - co do opcji szukaj to napisałem, że nie mam bana na Google i próbowałem różnych metod ale żadna nie działa (więc już nie piszcie o opcji szukaj, bo tydzień siedzę po nocach i próbuje rozwiązać te problemy sam ale utknąłem w miejscu, a zapomniałem napisać że jestem początkującym użytkownikiem Linuksa (niestety Windows mnie wyjałowił na pewne tematy) i sam się uczę Linuksa (przynajmniej na tyle na ile potrafię),

    - co do miksera to jednej metody z forum próbowałem, i mi się tylko trochę bardziej z amarokiem popsuło (ale poszukam jeszcze nie jest też to błąd, który uniemożliwia prace z systemem ale jednak denerwuje),

    - i jak napisałem w kadu nie jest to problem czcionki czy jej koloru po prostu w miejscu gdzie wpisujemy wiadomość do kogoś ten tekst się tam nie wypisuje ale po naciśnięciu enter jest wysyłany do okna rozmowy.


[ Dodano: 2009-06-02, 23:35 ]
Dopisze jeszcze jaką wersję systemu mam

Kod: Zaznacz cały

localhost:~# cat /etc/debian_version
squeeze/sid
localhost:~# uname -a
Linux localhost 2.6.26-1-686 #1 SMP Sat Jan 10 18:29:31 UTC 2009 i686 GNU/Linux

: 02 czerwca 2009, 23:52
autor: pavbaranov
Stubby pisze:- stopień spolszczenia nie ma znaczenia bo mój ojciec z tym samym systemem te rzeczy, które ja mam po angielsku on ma po polsku,
Z tym samym? Z podobnie ustawionym? Tak samo wyglądała instalacja? Może zacząć trzeba od porównania.
I jeszcze jedno - w końcu ten stopień spolszczenia ma znaczenie, czy nie, bo już sam nie wiem. 3 z 5 przedstawionych przez Ciebie problemów dotyczą tej kwestii.

Zwróć uwagę na jeszcze jeden fakt. Używasz Debiana z gałęzi Sid. Tutaj niekiedy zdarza się, że w jednym momencie wszystko jest cudne i świetnie działające, innym razem występują problemy nie do przejścia. Raz będziesz miał spolonizowane 100%, innym razem 20%. To jest tu normalne, zwłaszcza gdy zmieniają się paczki (a zmiany bywają częste). Wystarczy zatem, by ojciec i Ty w innym momencie zainstalowali określoną paczkę, by któryś z Was miał system zaktualizowany na nieco inny moment, a będą to... praktycznie dwa różne systemy. Stąd mogą wynikać różnice.
Stubby pisze: - amarok kiedy miałem kde 3,5 był spolszczony cały a teraz kiedy mam kde 4,2 (bodajże) to powiedzmy ze jest spolszczony w 70%,
Bo masz amaroka z KDE3.5, a system KDE4. Prawdopodobnie. I prawdopodobnie doinstalowanie spolszczenia z KDE3 pomoże. Można też zainstalować amarok2 i wówczas - przynajmniej tak z większości forów wynika - amarok jest obecnie spolszczony. Nie wiem, jak wygląda sprawa z paczką z experimental, ale dotyczy to tych dystrybucji, które przyjęły KDE4 jako domyślne (Suse, Kubuntu, Fedora, Mandriva).
Stubby pisze:- co do opcji szukaj to napisałem, że nie mam bana na Google i próbowałem różnych metod ale żadna nie działa (więc już nie piszcie o opcji szukaj, bo tydzień siedzę po nocach i próbuje rozwiązać te problemy sam ale utknąłem w miejscu, a zapomniałem napisać że jestem początkującym użytkownikiem Linuksa
To, że jesteś początkującym użytkownikiem nie zwalnia Cię z jednego. Przeczytania m.in. uwag dla początkującego na forum, z którego wynika jak należy zadawać pytania i przedstawiać problemy. Nie przeczytałeś tego tekstu i teraz wymagasz od nas wróżenia z fusów.
Po pierwsze załóż tematy zgodnie z zasadą przyjętą na tym forum: jeden problem - jeden temat, bo za chwilę się zrobi tu potężny nieporządek i już nikt nie będzie w stanie wyśledzić części wątku, na który odpowiada.
Po drugie - stwierdzenie, że szukałeś i coś robiłeś nic nie mówi. Musisz podać konkret co zrobiłeś i skąd wziąłeś informację.

Natomiast znów posilę się na uwagę, z własnego zresztą doświadczenia, wynikającą. Jeśli dopiero co rozpoczynasz zabawę z linuksem (witamy!), to dla własnego zdrowia psychicznego oraz dobrej kondycji Twojego systemu, jeśli ma to być Debian, kolejność pracy na nim, czy poznawania go, winna być mniej więcej taka:
- Stable (czyli obecnie Lenny) na początek, by poznać system,
- jeśli system ma być na biurko, można po obznajomieniu się z nim, przejść na Testing (czyli obecnie Squeeze)
- Unstable (czyli zawsze Sid) oraz wykorzystywanie repozytorium experimental, to jazda dla doświadczonych użytkowników Debiana, albowiem chwila nieuwagi, niezrozumienie czegoś, co system do Ciebie wypisał i pielęgnowany od miesięcy może być przeszłością. Po prostu, użytkowanie Sida wymaga dość sporej wiedzy i poświęcania systemowi w miarę dużej uwagi. Zwracania uwagi na to co APT wypisuje podczas instalacji itp. Dla początkującego, to mniej więcej tak, jakby w celu nauki pływania zostać zrzuconym w środku Atlantyku i stwierdzenie, że jak dopłyniesz do któregokolwiek brzegu, to będziesz umiał pływać. No dobra. Zrzucimy Ci również Samouczek pływania oraz książkę Pływanie dla opornych.
Stubby pisze:- i jak napisałem w kadu nie jest to problem czcionki czy jej koloru po prostu w miejscu gdzie wpisujemy wiadomość do kogoś ten tekst się tam nie wypisuje ale po naciśnięciu enter jest wysyłany do okna rozmowy.
Jeśli dobrze Ciebie rozumiem, to jest to właśnie problem czcionki i koloru, a w zasadzie doboru koloru czcionki i tła. U mnie, po "czystej" instalacji kadu (od chwili przeportowania go na Qt4) miałem efekt dokładnie taki, jak opisujesz: w oknie wpisywania mojej informacji nie było nic widać, po wciśnięciu enter informacja ta pojawiała się w "górnym" okienku (czyli rozmowy). Przy innych ustawieniach kolorów KDE sytuacja była dokładnie odwrotna: wpisywana informacja była widoczna, zaś w oknie rozmowy nic.
Zatem jeśli nie próbowałeś - spróbuj.

: 03 czerwca 2009, 00:35
autor: winnetou
Dziękuje...

: 03 czerwca 2009, 08:32
autor: pavbaranov
winnetou pisze:Dla Squeeze w pliku /etc/debian_version znajduje się wpis który przytoczył Stubby, czyli squeeze/sid
Gdy miałem Sida - też miałem taki sam wpis. Tak, czy inaczej - dla początkującego użytkownika poleciłbym jednak coś, co nie wymaga takiej troski jak testing czy sid w Debianie. Ostatecznie, jeśli ktoś chce nowości, może być np. Sidux, ale początkowo, aktualizowany wyłącznie wraz z wydaniami. Generalnie zaś, na początek - poleciłbym coś, co nie wymaga aż takiej uwagi. Jeśli nie musi być Debian, a dystrybucja ma być desktopowa, to (*)buntu, Mint, ba nawet Pardus. Na testowanie Debiana przyjdzie czas.

: 03 czerwca 2009, 18:20
autor: Stubby
Dzięki za wszelką pomoc. Systemu nie będę zmieniał ale wracam do dalszej walki :)

: 03 czerwca 2009, 19:00
autor: pavbaranov
Stubby, Powodzenia. Serio.
Natomiast - uważając, że system operacyjny, wraz ze swoim środowiskiem (pomijając przypadki, kiedy to jest istotą) - nie służy do walki z nim, polecam: jeśli chcesz korzystać z KDE4, skorzystaj z Kubuntu, Suse, Mandrivy bądź Fedory - jak się wydaje, tutaj to środowisko jest najlepiej "dopieszczone" i nastręcza najmniej problemów jego używania.

: 06 czerwca 2009, 19:51
autor: skynet
@Stubby możesz dać wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep 3.5.10
Najpierw

Kod: Zaznacz cały

sudo cp ~/.kde ~/.kde_bac -R

Kod: Zaznacz cały

sudo cp ~/.kde4 ~/.kde4_bac -R

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 ~/.kde -R

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 ~/.kde4 -R
spróbuj wywalić kde-l10n-pl

Kod: Zaznacz cały

sudo aptitude purge kde-l10n-pl
wyloguj się, zaloguj i zainstaluj

Kod: Zaznacz cały

sudo aptitude install kde-l10n-pl
Ustawienia systemowe -> Kraj/region i język -> dodaj język -> polski

brak polskich liter w konsoli, jak nie zadziała powyżej to
Ustawienia -> modyfikuj aktualny profil -> Zaawansowane -> Kodowanie -> Unikod-> UTF-8

: 06 czerwca 2009, 22:01
autor: Stubby

Kod: Zaznacz cały

localhost:~# dpkg -l | grep 3.5.10
rc  atlantik                             4:3.5.10-1                     KDE client for Monopoly-like network games
rc  kasteroids                           4:3.5.10-1                     Asteroids for KDE
rc  kbackgammon                          4:3.5.10-1                     A Backgammon game for KDE
rc  kcontrol                             4:3.5.10.dfsg.1-2              control center for KDE
ii  kdelibs-data                         4:3.5.10.dfsg.1-2              core shared data for all KDE applications
ii  kdelibs4c2a                          4:3.5.10.dfsg.1-2              core libraries and binaries for all KDE appl
rc  kdeprint                             4:3.5.10.dfsg.1-2              print system for KDE
rc  kdesktop                             4:3.5.10.dfsg.1-2              miscellaneous binaries and files for the KDE
rc  kdict                                4:3.5.10-3                     dictionary client for KDE
rc  kedit                                4:3.5.10-2                     basic text editor for KDE
rc  kenolaba                             4:3.5.10-1                     Enolaba board game for KDE
rc  kfouleggs                            4:3.5.10-1                     A KDE clone of the Japanese PuyoPuyo game
rc  khelpcenter                          4:4.0.0.really.3.5.10.dfsg.1-2 help center for KDE
rc  khexedit                             4:3.5.10-2                     KDE hex editor
rc  kicker                               4:3.5.10.dfsg.1-2              desktop panel for KDE
rc  klickety                             4:3.5.10-1                     A Clickomania-like game for KDE
rc  kmenuedit                            4:3.5.10.dfsg.1-2              menu editor for KDE
rc  kmilo                                4:3.5.10-2                     laptop special keys support for KDE
rc  knewsticker                          4:3.5.10-3                     news ticker applet for KDE
rc  kpager                               4:3.5.10.dfsg.1-2              desktop pager for KDE
rc  kpersonalizer                        4:3.5.10.dfsg.1-2              installation personalizer for KDE
rc  kpoker                               4:3.5.10-1                     KDE based Poker clone
rc  kregexpeditor                        4:3.5.10-2                     graphical regular expression editor plugin f
rc  ksim                                 4:3.5.10-2                     system information monitor for KDE
rc  ksirc                                4:3.5.10-3                     IRC client for KDE
rc  ksirtet                              4:3.5.10-1                     Tetris and Puyo-Puyo games for KDE
rc  ksmiletris                           4:3.5.10-1                     Tetris like game for KDE
rc  ksnake                               4:3.5.10-1                     Snake Race for KDE
rc  ksokoban                             4:3.5.10-1                     Sokoban game for KDE
rc  ksplash                              4:3.5.10.dfsg.1-2              the KDE splash screen
rc  ktalkd                               4:3.5.10-3                     talk daemon for KDE
rc  ktip                                 4:3.5.10.dfsg.1-2              useful tips for KDE
rc  ktron                                4:3.5.10-1                     Tron clone for the K Desktop Environment
rc  kwifimanager                         4:3.5.10-3                     wireless lan manager for KDE
rc  kwin                                 4:3.5.10.dfsg.1-2              the KDE window manager
rc  kwin4                                4:3.5.10-1                     Connect Four clone for KDE
rc  libkdegames1                         4:3.5.10-1                     KDE games library and common files
rc  libkjsembed1                         4:3.5.10-1                     Embedded JavaScript library
rc  libkonq4                             4:3.5.10.dfsg.1-2              core libraries for Konqueror
rc  librss1                              4:3.5.10-3                     RSS library for KDE
rc  lisa                                 4:3.5.10-3                     LAN information server for KDE
rc  superkaramba                         4:3.5.10-2                     a program based on karamba improving the eye