Strona 1 z 1

licencja komercyjna

: 25 grudnia 2008, 18:51
autor: Champion
Jak w temacie - licencja

Mianowicie chcę koledze uruchomić na jego prośbę Debiana w małej firmie lecz nie wiem jakie pakiety mogę instalować aby system był "darmowy" komercyjnie.
Mają to być paczki z repozytorium typu main jak już gdzieś takie coś wyczytałem czy też mogą być contrib?

Jeśli możecie dajcie jakiś namiar gdzie mogę konkretnie poczytać lub poproszę o odpowiedź jak to jest.

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi na temat

: 25 grudnia 2008, 19:45
autor: Rad
Contrib - dodatkowe
Pakiety z tego działu są udostępnione jako wolne przez posiadacza praw autorskich, ale wymagają innych programów, które nie są wolne.
Non-Free - nie wolne
Licencja pakietów z tego działu nie pozwala na swobodne używanie lub redystrybucję.
Jeżeli kolega chce mieć 100% pewności, że używa pakietów wolnych, niech korzysta jedynie z main.

: 25 grudnia 2008, 20:32
autor: pavbaranov
Rad pisze:
Jeżeli kolega chce mieć 100% pewności, że używa pakietów wolnych, niech korzysta jedynie z main.
Kolega pytał, czy programy poza main są darmowe do komercyjnego wykorzystania. Odpowiedź na to pytanie jest nieco inna niż o to, czy dany program należy, czy nie do świata GPL.
Generalnie - w Polsce - wszystkie programy rozprowadzane wraz z Debianem, nawet należące do non-free, bąedą darmowe także do wykorzystania komercyjnego, chyba, że ich licencja stanowi inaczej. Po prostu, w przypadku contrib w odniesieniu do paczek, z których korzystają tam znajdujące się programy, jak i do paczek z non-free trzeba niekiedy będzie przeczytać warunki licencji. Ot i tyle.
Generalnie oznaczenia repozytoriów "main", "contrib" i "non-free" w ogóle nie mają się nijak do tego, czy oprogrogramowanie jest freeware'm dla komercyjnego użytku, czy też nie, a jedynie odnosi do kwestii własnościowych udzielonej licencji na użytkowanie.

: 30 grudnia 2008, 19:56
autor: Champion
Dziękuję pavbaranov za odpowiedź.
Jeszcze tylko tak dla pewności, poza tym że trzeba będzie czytać licencje dla QT dla programów środowisko KDE także kolega będzie mógł wykorzystywać komercyjnie?

: 30 grudnia 2008, 20:08
autor: Theq
Co masz na mysli mowiac "wykorzystywać komercyjnie"? Ogolnie to nie musisz sie tymi licencjami przejmowac, chyba ze chcialbys te programy rozprowadzac na innej licencji.

: 30 grudnia 2008, 20:12
autor: Champion
Nie zamierza gość rozprowadzać tylko prowadzić ksiegowość na linuksie.
A glównie wystawianie faktur.

: 30 grudnia 2008, 21:01
autor: pavbaranov
Champion pisze:środowisko KDE także kolega będzie mógł wykorzystywać komercyjnie ?
Zobacz sobie na kde.org - wg mnie jest tam wyraźnie napisane, że jest to free, także dla celów komercyjnych.
Ciągle mylimy: "freeware", "oprogramowanie wolnościowe", "open source" itd.
Krótko, zatem. Z puktu widzenie Twojego znajomego istotne jest, czy dane oprogramowanie jest wolne od opłat licencyjnych, także dla celów komercyjnych. Na to, nie odpowie Ci w zasadzie nikt, oprócz licencji danego oprogramowania.
Zwróć np. uwagę na taki programik jak Lefthand. Możesz mieć program free, który możesz stosować także w celach komercyjnych, możesz mieć i płatną jego wersję. W zależności od Twojego wyboru otrzymujesz coś, lub... coś. Z pewnego punktu widzenia to samo (więc po co za licencję płacić), z pewnego zupełnie coś innego (zatem opłaca się płacić).
Generalnie - nie ma jakiejś "ogólnej" prawidłowości, że coś jest/nie jest płatne. Musisz czytać licencję, albowiem to jest podstawowy dokument, który upoważnia na określonych warunkach użytkownika (licencjobiorcę) do korzystania z programu. To, że coś jest GPL, czy cokolwiek innego, nie stanowi, że w każdych warunkach będzie się zachowywało jak freeware.
Natomiast jeśli chodzi o KDE - wg przywołanej strony - jest to freeware. Za wyjątkiem ;) Jeśli np. uruchomisz sobie jakąś płatną dystrybucję linuksa i nie opłacisz jej, a będzie zawierała KDE, to nie oznacza, że nie naruszasz warunków licencyjnych (tj. że możesz nie płacić, bo jest KDE).
Dobrym przykładem jest Mandriva. Jest w niej (może być KDE). Jest bezpłatna (wersja Free) i tej możesz używać do woli, dla dowolnego użytku. Tak stanowi licencja. Jest też wersja płatna (PowerPack, czy coś tam). Jeśli w jakikolwiek sposób "dorwiesz się" do tej wersji, zainstalujesz, to nawet jeśli programowo i funkcjonalnie będzie odpowiadać wersji free, to i tak będziesz musiał zapłacić. Jeśli nie zapłacisz, to naruszasz licencję.
Może to skomplikowane, ale nie potrafię tego łatwiej wyjaśnić. Generalnie: licencja danego oprogramowania w danej dystrybucji stanowi odpowiedź na Twoje pytanie.
Dla ułatwienia, jeśli korzystasz np. z Debiana, czy z Ubuntu/Kubuntu itp., Siduksa, to generalnie całość oprogramowania rozprowadzanego z tą dystrybucją będzie free do każdego użytku. Także komercyjnego. Jeśli użyjesz oprogramowania spoza dystrybucji, nawet przeznaczonego dla tego systemu (tzn. odpalającego się w nim, nawet w paczce deb), to nie oznacza wcale, że oprogramowanie to musi być zawsze freeware.
Freeware, OpenSource, GPL, to różne rzeczy. Nie wolno ich mylić.

: 30 grudnia 2008, 21:05
autor: lis6502
Co i tak nie zmienia faktu, że możesz dobrowolnie wpłacić jakiś datek FSF ^^.

: 30 grudnia 2008, 21:05
autor: Champion
Jeszcze raz wielkie dzięki pavbaranov za kolejny opis :)