Strona 1 z 2

Jak wyłaczyć dźwięk (beep) i ustawić przyciski głośności

: 26 listopada 2008, 17:38
autor: mabo87
Witam, mam problem z dźwiękiem tzn. mam zainstalowaną alsę i np. przy hibernacji słychać denerwujący dźwięk "beep" pojawiał się on także gdy np. w konsoli trzymałem za długo Backspace wyeliminowałem to jednak przez

Kod: Zaznacz cały

modprobe -r pcspkr
ale z tym drugim nie potrafię sobie poradzić, podejrzewam, że to będzie to związane z acpi. Podobnie nie działają mi przyciski pogłaśniania, ściszania i wyciszania oraz jasności. Nie wiem jak je skonfigurować. Bardzo proszę o pomoc. Linux Debian 2.6.26-1-68 - Fluxbox - IBM thinkpad R61e

: 26 listopada 2008, 19:05
autor: yantar
Edytuj plik

Kod: Zaznacz cały

/etc/modprobe.d/blacklist
Dopisz

Kod: Zaznacz cały

#brzęczyk
blacklist pcspkr
To juz go calkiem wylączyć. Choc to bedzie problem jeśli go do czegoś potrzebujesz.

: 26 listopada 2008, 21:56
autor: mabo87
@yantar - niestety wciąż przy wychodzeniu z stanu uśpienia, po podłączeniu zasilacza lub odłączeniu go słyszę przeraźliwe "ppiiiiip"

: 26 listopada 2008, 22:17
autor: fnmirk
mabo87, w biosie nie ma opcji wyłączenia tego? Ostatecznie można fizycznie go odpiąć, jest podpięty przez wtyczkę.

: 26 listopada 2008, 22:38
autor: mabo87
Poszukam w biosie, fizyczne odłączenie nie wchodzi w grę bo to jest laptop, a rozkręcać go nie mam ochoty. A czy wiecie coś na temat tych przycisków z głośności i jasności lcd? Gdzie się to ustawia?

: 26 listopada 2008, 22:38
autor: Utumno
Na thinkpadach, z przyciskami podglasniania/jasnosci, szczegolnie w modalach *61 ciagle sa powazne problemy. Polecam swietna liste dyskusyjna:
http://mailman.linux-thinkpad.org/piper ... -thinkpad/
gdzie jest mase rad na ten temat. Szczegolnie zwracaj uwage na odpowiedzi goscia pt. Henrique de Moraes Holschuh, to autor thinkpd-acpi i wie wszystko nt. Linuksa na Thinkpadach.

Jak nie dojdziesz przez liste, pytaj dalej, mnie sie udalo to skonfigurowac na X61.

: 27 listopada 2008, 13:16
autor: sKa
mabo87,
Brzęczyk systemowy możesz wyłączyć poprzez niewkompilowanie jego obsługi w kernel.
Tutaj masz lokalizację tej opcji;

Device Drivers -> Input device support -> Miscellaneous devices -> PS Speaker support [pole <> zostaw puste]

I przekompiluj kernel.

: 27 listopada 2008, 16:38
autor: mabo87
@sKa - dziękuję za wskazówkę, zastosuje ją jak tylko zbiorę siły, żeby skompilować kernel. Nie wiem czemu mam przeczucia, że nie wyjdzie mi to za pierwszym razem, a szkoda by mi było instalować na nowo system. Mam go świetnie dostosowany do swoich potrzeb. Oczywiście poza małymi szczegółami - czyli właśnie te przyciski jasności i głośności oraz ten brzęczyk :P

: 27 listopada 2008, 21:19
autor: sKa
mabo87 pisze:Nie wiem czemu mam przeczucia, że nie wyjdzie mi to za pierwszym razem, a szkoda by mi było instalować na nowo system.
Myślę, że aż tak źle nie będzie. Operacja jest stosunkowo banalna. Ale w razie czego, by zainstalować ponownie dystrybucyjny kernel, możesz posłużyć się chrootem.
Powodzenia.

: 28 listopada 2008, 00:23
autor: yantar
mabo87 pisze:Nie wiem czemu mam przeczucia, że nie wyjdzie mi to za pierwszym razem, a szkoda by mi było instalować na nowo system.
Nie ma takiej potrzeby, zainstalujesz nowy kernel obok starego. Jak sie sprawdzi to po jakims czasie mozesz odinstalowac dystrybucyjny. Do kompilacji wez konfig kernela dystrybucyjnego i odhacz tylko pcspeakera. Jak cos nie bedzie dzialać zwyczajnie wywalisz ten nowy kernel i bedziesz dzialal na starym. (jak sie nigdy wczesniej nie bawiles kompilacja kernela to najlepiej sciagnij przygotowane zrodla dystrybucyjnego kernela z repozytorium niz z kernel.org bo tam czasem potrafi cos pojsc nie tak)