Debian 3.1 -- wersja instalacji przez internet.

Pomoc dotycząca instalacji systemu
magiik
Posty: 6
Rejestracja: 21 listopada 2006, 18:25

Post autor: magiik »

Po zedytowaniui pliku w vi zapisuje zmiany za pomocą zz ale po wyjściu z edytora i chcąc sprawdzić czy sie zapisąło otwierm ponownie....tekst pozosaje ten sam, zmiany nie zostały wpowadzone, nie rozumie o co w tym biega :-(

stronka przefantastyczna dziekuje...zabieram sie za czytanie i sprawdzanie....
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Zmiany w vi zapisujesz przez

Kod: Zaznacz cały

:wq 
(oczywiscie wczesniej musisz nacisnac esc ). Jesli nie chce zapisac Ci zmian to powinienes edytowac plik z poziomu root'a.
magiik
Posty: 6
Rejestracja: 21 listopada 2006, 18:25

Post autor: magiik »

poddałem sie na tej wersji..ściągłem wersje testową...i tutaj podcza instalacji i konfiguracji apt połączył się, po restarcie natomiast już nie idzie...stoi na 0% przy podłączaniu do serwera(raz przeskoczyło na 66% ale eż zatrzymało się).
Z tego co zaobserwowałem śieć lan działa na 100% dobrze, natomiast z internetem nie można sie podłączyć.
Przy próbie wprowadzenia dns'ów po resecie spowrotem zmienia wpis na 192.168.1.1 (adres routera).
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

podaj co Ci wypisuje polecenie;

Kod: Zaznacz cały

ifconfig
po ponownym uruchomieniu PCta, może po prostu sieć sie sama nie podnosi przy starcie

jeżeli plik /etc/resolv.conf sam sie zmienia przy starcie, spróbuj zmienić mu prawa dostępu, tak żeby nie mógł się zmieniać. np. poleceniem(jako root):

Kod: Zaznacz cały

chmod 500 /etc/resolv.conf
po wydaniu tego polecenia nie powinien już się zmieniać zawartość pliku




aloha
magiik
Posty: 6
Rejestracja: 21 listopada 2006, 18:25

Post autor: magiik »

velmafia pisze:podaj co Ci wypisuje polecenie]ifconfig[/code]

po ponownym uruchomieniu PCta, może po prostu sieć sie sama nie podnosi przy starcie

jeżeli plik /etc/resolv.conf sam sie zmienia przy starcie, spróbuj zmienić mu prawa dostępu, tak żeby nie mógł się zmieniać. np. poleceniem(jako root):

Kod: Zaznacz cały

chmod 500 /etc/resolv.conf
po wydaniu tego polecenia nie powinien już się zmieniać zawartość pliku




aloha

ifconfig podaje informacje o eth0..adres ip maska pod sieci..i chyba test pingu , wszystkie dane przeszły pomyśleni...zerro errorów.

po zmianie chmod z poziomu roota...po restarcie zmienia znowu na inną wartość :-/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

magiik pisze:ifconfig podaje informacje o eth0..adres ip maska pod sieci..i chyba test pingu , wszystkie dane przeszły pomyśleni...zerro errorów.
Pokaż to co Ci wywala, a nie mów, że "informacje o eth0...adres ip...". Podaj wszystko to co Ci wypluwa to polecenie.



Pozdrawiam!
magiik
Posty: 6
Rejestracja: 21 listopada 2006, 18:25

Post autor: magiik »

dobra zaskoczyło...mam wszystko zainstalowane tylko nie działa przeglądarka...kadu działa w 100% i przez terminal moge instalować programy a w przeglądarce wyskakuje komunikat że nie można połączyć sie z serwerem(żadna strona nie wchodzi jak rownież ping jakiejkolwiek strony).
DNS mam wpisane... :-?

edit

już wiem o co chodzi. Po zainstalowani gnome uruchomiłem go z poziomu roota i konfigurowałem sieć. Teraz gdy jestem zalogowany jako zwykły użytkownik nie działa internet, lecz gdy uruchomie przeglądarke z terminala jako root wszystko chodzi, czy ktoś wie jak zmienić ustawienia aby powrociło wszystko do normy ?
Kamil Pawelak
Posty: 50
Rejestracja: 23 stycznia 2007, 21:00
Lokalizacja: Elbl±g

Post autor: Kamil Pawelak »

witam! ;) netinstall to najlepsze co człowiek wymyślił w historii cywilizacji :D ja po sesji siadam całkowicie na Debiana :] koniec z pclinuxos, suse i innymi dziadostwami :] Debian netinstall rządzi :]
ODPOWIEDZ