Nie można usun

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
smog
Posty: 12
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 18:07
Lokalizacja: Tarnów

Nie moŻna usunąć pakietów i ...

Post autor: smog »

Witam serdecznie

Dwa problemy :) pierwszy widać poniżej: remove też nie robi, odinstalowanie każdego z osobna, daje taki sam wynik. Po ostatnich moich przejściach z lennym lekko mnie to rozwaliło, że tak delikatnie określę.

Kod: Zaznacz cały

h149:/home/smog# aptitude purge kopete kmail noatun juk
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Reading state information... Gotowe
Odczyt dodatkowych informacji o stanie
Inicjalizacja stanów pakietów... Gotowe
Odczyt opisów zadań... Gotowe
Budowanie bazy etykiet... Gotowe
Następujące pakiety mają NIESPE£NIONE zależności:
  kdemultimedia kdenetwork kdepim kmailcvt noatun-plugins
Następujące pakiety zostaną USUNIÊTE:
  juk{p} kmail{p} kopete{p} noatun{p}
0 pakietów uaktualnianych, 0 instalowanych, 4 do usunięcia i 0 nie uaktualnianych.
Do pobrania 0B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 34,8MB.
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  kdepim: Wymaga: kmail (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
  noatun-plugins: Wymaga: noatun (>= 4:3.5.7-1) którego nie można zainstalować
  kdenetwork: Wymaga: kopete (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
  kdemultimedia: Wymaga: juk (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
                 Wymaga: noatun (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
  kmailcvt: Wymaga: kmail którego nie można zainstalować
Rozwiązywanie problemów...
Następujące działania rozwiążą problemy z zależnościami:

Usunięcie następujących pakietów:
digikam
gwenview
kde
kdeaddons
kdemultimedia
kdenetwork
kdepim
kipi-plugins
kmailcvt
noatun-plugins

Pozostawienie następujących problemów z zaleznościami:
kontact recommends kmail
Wynik: -1620

Zaakceptować rozwiązanie? [Y/n/q/?] q
Porzucono próby rozwiązania problemów z zależnościami.
Następujące pakiety mają NIESPE£NIONE zależności:
  kdemultimedia kdenetwork kdepim kmailcvt noatun-plugins
Następujące pakiety zostaną USUNIÊTE:
  juk{p} kmail{p} kopete{p} noatun{p}
0 pakietów uaktualnianych, 0 instalowanych, 4 do usunięcia i 0 nie uaktualnianych.
Do pobrania 0B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 34,8MB.
aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  kdepim: Wymaga: kmail (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
  noatun-plugins: Wymaga: noatun (>= 4:3.5.7-1) którego nie można zainstalować
  kdenetwork: Wymaga: kopete (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
  kdemultimedia: Wymaga: juk (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
                 Wymaga: noatun (>= 4:3.5.8-1) którego nie można zainstalować
  kmailcvt: Wymaga: kmail którego nie można zainstalować
Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?] n
Przerwane.
a drugi to dość powszechny jak zauważyłem, problem z automontowaniem pena - wiem wiem czytałem poradnik z tej strony, jestem średnio zaawansowanym użytkownikiem ale umiem korzystać fstaba, pmount jest dla mnie średnim rozwiązaniem - imho właściwie to obejście problemu.

Kod: Zaznacz cały

h149:/home/smog# dpkg -l dbus ivman
Wybór=U=Nieznany/I=Instalacja/R=Usunięcie/P=Wyczyszczenie/H=Zatrzymanie
| Stan=N=Brak/I=Zainst./C=Skonfig./U=Rozpakowany/F=Nieskonfig./H=Wpół-zainst.
|/ Błędy?=(brak)/H=Wstrzym./R=Do przeinst./X=Obydwa (Stan,Błędy:wielk.lit.=źle)
||/ Nazwa                           Wersja                          Opis
+++-===============================-===============================
ii  dbus                            1.1.2-1                         simple interprocess messaging system
ii  ivman                           0.6.14-3                        daemon to auto-mount and manage media devices
Odpowiedzi z typu "u mnie działa" lub "poco Ci to skoro jest mount i fstab", można sobie darować. Czasem mnie nie ma w domu, a chce siostry przekonać do lina, żeby się pozbyć tej cholernej windy, a coś takiego dla nich = linux jest delikatnie mówiąc dziwny.
Tak więc interesuje mnie tylko i wyłącznie rozwiązanie problemu tak aby po włożeniu pena przez siostrę, podczas mojej nieobecności, wyskoczyło okienko, co też chce sobie ona z nim zrobić.

Za wszelkie uwagi będę wdzięczny, czego może problem dotyczyć.

Ps: może mi ktoś podać jak zmusić aptitude tudzież apt-get do upgrade'u dokładnie jeden pakiet powiedzmy dbus???

Pozdrawiam

Jacek
pioki
Posty: 12
Rejestracja: 10 listopada 2007, 10:56

Post autor: pioki »

W Debianie pakiety powiązane są siatką zależności jeśli chcesz usunąć jakiś pakiet możesz się spotkać z sytuacją, że będziesz musiał usunąć także inne - i o tym właśnie informuje cię aptitude. Możesz przejrzeć dostępne rozwiązania i na jakieś się zdecydować lub też ponownie przemyśleć swoją decyzję. Ty wybrałeś to drugie rozwiązanie więc aptitude nic ci nie usunął.

Zerwanie siatki zależności w celu odinstalowania jakiegoś pakietu nie jest dobrym pomysłem, chyba że dokładnie wiesz co chcesz zrobić.

Co do montowania klucza usb (chyba o to ci chodziło), u mnie po podłączeniu go do komputera czy też włożenia np. płyty cd pojawia się okno z opcjami co chcę z tym zrobić (używam kde). Wydaje mi się że za to odpowiedzialny jest demon hald (pakiet ma nazwę hal - u mnie zainstalował się z zależności kdebase). Używam Etch'a.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

smog pisze:kdemultimedia kdenetwork kdepim
Instalowałeś metapakiety, które zawierają w sobie polecenie instalacji różnych pakietów w nich zawartych. Jeśli nie chcesz stosować "całego" np. kdepim, to go nie instalujesz, a instalujesz tylko i wyłącznie ten program, który w takim pakiecie Cię interesuje. W ten sposób, jeśli zainstalujesz samo kmail, to potem będziesz go mógł odinstalować bez problemu, jeśli zainstalujesz kdepim, to będziesz miał problem, który wynika z logu. Rozwiązaniem może być - jeśli nie chcesz dalej trzymać takich programów jak kmail, odinstalowanie kdepim - poleci kilka innych programów]kmailcvt noatun-plugins [/quote]
Jak chcesz odinstalować noatun, to noatun-plugin nie jest Ci dłużej potrzebny, podobnie z kmail i kmailcvt.
smog pisze:Ps: może mi ktoś podać jak zmusić aptitude tudzież apt-get do upgrade'u dokładnie jeden pakiet powiedzmy dbus???
Jeden pakiet zainstaluje Ci się wyłącznie w przypadku, jeśli nie ma w nim zależności od innych. Taki urok - co najmniej, bo nie tylko Debiana. I dzięki temu działa. Drugie rozwiązanie - unikać metaplików itp, które same w sobie nie zawierają praktycznie żadnych programów, a jedynie informację, jakie programy należy zainstalować i jak są ze sobą powiązane (takim są np. trzy pierwsze ww.). Nie ręczę, że nie zainstaluje Ci się wyłącznie 1 plik, ale działa to mniej więcej tak: jeśli każesz aptowi zainstalować kmaila, to zainstaluje kmail i ewentualne powiązania, ale nie zainstaluje np. kontacta; natomiast jeśli każesz zainstalować kdepim, to zainstaluje wszelkie programy składające się na PIMa w KDE, czyli kmaila, kontact itd. Oczywiście, zawsze z zależnościami.
ODPOWIEDZ