Optymalizacja systemu

Pomoc dotycząca instalacji systemu
ivo_207
Posty: 3
Rejestracja: 17 grudnia 2006, 16:50

Post autor: ivo_207 »

Uzywalem kiedys Slackware. Byl kompilowany pod i486, wiec teorytycznie byl szybszy od Debiana. Jak w nim przekompilowalem jadro pod athlona to od razu bylo czuc szybkosc, nawet szybciej sie uruchamial.

Slyszalem pewna wypowiedz mojego kolegi, chociaz sam nie jest pewien, czy to prawda. A manowicie: jesli przekompilowac jadro pod wlasna architekture w Debianie i zrobic z niego paczke, to potem wszystkie instalacje pakietow ze zrodel sa kompilowane pod flagi, ktore zostaly zapisane w opcjach kernela. Nie wiem czy to prawda. On tez do konca nie wie. Ale chetnie bym sie tego dowiedzial.
sparks
Posty: 65
Rejestracja: 06 lipca 2006, 09:31
Lokalizacja: z Tiamat

Post autor: sparks »

wenabdg pisze: Zapytam tylko jeszcze czemu Rad i sparks zmieniliscie distro? Ja powiem, ze powodem mojej rezygnacji z gentoo nie byl "dlugi" (dla niektorych trudny) proces instalacji czy dalsza konfiguracja ale sam proces kompilacji, ktorego nawet najbardziej dopracowane/dostosowane zmiany w make.conf czy we flagach nie ukroca.
Ja zrezygnowałem z Gentoo bo było właśnie zbyt proste w obsłudze i zbyt dobrze udokumentowane po polsku :/ Co to za zabawa w domu jak się nic nie sypie :/
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Dla mnie gentoo tez nie stwarzalo trudnosci, a szczeze nie pamietam bym byl swiatkiem jakiegokolwiek problemu na tym systemie. Jednak dziwi mnie to, ze tylko mnie denerwowal proces kompilacji pakietow?

Dalej szczeze polecam Gentoo wraz z Debianem jako najlepsze dystrybucje o wysokiej wydajnosci
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

jeśli chcesz przyśpieszyć Debiana, to polecam tylko kompilacje jądra, bo raczej reszta dużo Ci systemu nie przyśpiesz, a tylko stracisz czas na zabawę w kompilacje

ivo_207 pisze:Slyszalem pewna wypowiedz mojego kolegi, chociaz sam nie jest pewien, czy to prawda. A manowicie: jesli przekompilowac jadro pod wlasna architekture w Debianie i zrobic z niego paczke, to potem wszystkie instalacje pakietow ze zrodel sa kompilowane pod flagi, ktore zostaly zapisane w opcjach kernela. Nie wiem czy to prawda. On tez do konca nie wie. Ale chetnie bym sie tego dowiedzial.
nie jestem pewien, będę musiał kiedyś sprawdzić, ale wiem że starczy przed kompilacją nowego jądra wrzucić pliki z konfiguracją wcześniejszego jądra (konfigurowanego przez Ciebie) i masz cała konfigurację pod Twój sprzęt gotową.




aloha
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Ja powiem, że system można przyspieszyć. Przyspieszyć jego uruchamianie np przez wyłączenie niepotrzebnych usług. £atwo można to zrobić przy pomocy

Kod: Zaznacz cały

rcconf
a

Kod: Zaznacz cały

orphaner 
pomoże usunąć nieużywane, niepotrzebne liby i pakiety.

Oczywiście kompilacja jądra daje bardzo wiele, ponieważ mam tylko nam potrzebne rzeczy i to przyspiesza system.
Lorenzo
Beginner
Posty: 262
Rejestracja: 15 sierpnia 2006, 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lorenzo »

Niby jest apt-build, w którym można ustawiać flagi pod jaki sprzet i z jaką optymalizacją kompilowac źródła, ale do emerge'a ciagle mu daleko i ciągle końca nie widac ;-)

A czy jest róznica w wydajności między gentoo a debilianem?
Przychodzi user debiana do usera gentoo i se gadają:
User gentoo: wszystko mam zoptymalizowane, chula jak ferrari
User debilina: łał fajnie, tylko co ci ta myszka tak skacze?
UG: a..., to open office się drugi dzień kompiluje
:P
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

właśnie. czy ktoś korzystał z tego apt-build? jak "wrażenia"?
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Bardzo, ale to bardzo przyspiesza system własna kompilacja jądra. Jeżeli ktoś na desktopie jedzie na dystrybucyjnym to mu nie zazdroszczę ;) Szczególnie system włącza się o wiele szybciej. Potem już nie ma takiej różnicy.

Co do porzucenia gentoo, to właśnie wywaliłem je ponieważ za dużo czasu zajmuje tam kompilacja. Po prostu uważam za stratę czasu czekanie kilkunastu minut na kompilację jakiegoś durnego programu.

Teraz wydajność Debiana mnie satysfakcjonuje, mogliby tylko trochę przyspieszyć bootowanie.
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Rad, stronę wcześniej napisałem, że możesz sobie wywalić niepotrzebne usługi przy pomocy rcconf, co przyspieszy Ci bootowanie.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Debian pisze:Rad, stronę wcześniej napisałem, że możesz sobie wywalić niepotrzebne usługi przy pomocy rcconf, co przyspieszy Ci bootowanie.
To wiem, wszystko co niepotrzebne poszło, ale i tak gentoo się ładowało szybciej przy bardzo podobnych usługach.

Czekam aż init-ng wyjdzie z experimental ;) .
ODPOWIEDZ