Przygotowania do instalacji - partycjonowanie dysku

Pomoc dotycząca instalacji systemu
p_and
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwietnia 2007, 13:30

Przygotowania do instalacji - partycjonowanie dysku

Post autor: p_and »

Witam

Planuję zastąpić Debianem dystrybucję Ubuntu. Korzystam z przewodnika udostępnionego na tym forum. Mam jednak parę wątpliwości związanych z podziałem dysku na partycje. Mianowicie na dysku mam już zainstalowany system Microsoft Windows XP i dystrybucje Ubuntu. Posiadam kilka partycje. Ubuntu widzi je w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80060424192 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9733 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1        2550    20482843+   7  HPFS/NTFS
/dev/hda2            2551        5814    26218080    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda3            5815        8425    20972857+  83  Linux
/dev/hda4            8426        8457      257040   82  Linux swap / Solaris
/dev/hda5            2551        5161    20972826    7  HPFS/NTFS
/dev/hda6            5162        5814     5245191    b  W95 FAT32
Na hda1 zainstalowany jest bootloader, hda2 jest partycją rozszerzoną, która zawiera w sobie dwie partycje logiczne: hda5 i hda6. Wszystkie one podchodzą pod Windows. Na hda3 i hda4 aktualnie zainstalowany jest Ubuntu.

Podczas instalacji Debiana chciałem pozostawić wszystkie partycje, które są wykorzystywane przez Windowsa, oraz zwolnić miejsce pod Debiana usuwają partycje hda3 i hda4. Następnie chciałbym wydzielić trzy partycje o punktach montowania: /boot , / , /home . Oczywiście do tego dochodzi partycja SWAP. Co do /boot do końca nie jestem przekonany, czy warto wydzielać dla niego osobną partycję.

Nie do końca wiem, jak mógłbym się za to zabrać, ponieważ po usunięciu Ubuntu pozostaną mi tylko 2 partycje główne. Dlatego zwracam się z prośbą do Was, użytkowników tego forum.

Pozdrawiam.

EDIT

Chciałem jeszcze tylko dodać, że po wywaleniu partycji hda3 i hda4 na dysku będzie wolne ok. 35 GB.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

trochę kijowo że partycję rozszerzoną masz jako hda2, ale nie szkodzi, mam taką propozycję:
usuń hda3 i hda4, następnie załóż jedną partycję logiczną koło partycji windy, a resztą (pozostałe 2 partycje główne) załóż dalej, albo też resztę partycji pociągnij jako logiczne, koło windy.


a czemu na początku napisałem że kijowo? bo chcesz założyć 3 partycje (/, /home, swap), a masz tylko 2 partycje na zbyciu (hda3, hda4), więc bez partycji logicznych się nie obejdzie (a partycje rozszerzoną masz w środku (przy windzie), więc musisz dorzucić partycje logiczne do aktualnej rozszerzonej. na szczęście to będzie proste, bo usuwasz partycje hda3 i hda4, więc partycję rozszerzoną bez problemów powiększysz.

Chciałem jeszcze tylko dodać, że po wywaleniu partycji hda3 i hda4 na dysku będzie wolne ok. 35 GB.
w zupełności Ci to wystarczy:

Kod: Zaznacz cały

10GB na / 
512MB na swap
reszta na /home


aloha
p_and
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwietnia 2007, 13:30

Post autor: p_and »

Nawet fajnie to wykombinowałeś : )
Napisze jeszcze dla pewności jak ja to zrozumiałem.

Na samym początku wywalę partycje hda3 i hda4. Następnie do partycji hda2 dodam kolejną partycję logiczną. Prawdopodobnie będzie ona oznaczona jako hda7? Kolejnym krokiem będzie utworzenie partycji hda3, której punkt montowania ustawie na '/'. No i na samym końcu pozostanie mi utworzyć partycję hda4.

Tylko teraz nasunęło mi się kolejne pytanie. Mianowicie jaki punkt montowania przypisać partycji hda4. Moim priorytetem jest, aby partycja która będzie miała przypisany punkt montowania '/home' była partycją główną, ponieważ w razie usterki czy re-instalacji systemu, nie będzie żadnego problemu z prywatnymi danymi. Zresztą będzie łatwiej tworzyć kopie bezpieczeństwa katalogów użytkowników. Teraz zastanawiam się czy '/' utworzyć jako partycję główną, czy jako logiczną która będzie należeć do hda2. Pozostaje jeszcze swap, ale w tym wypadku, chyba będzie lepiej jeżeli plik wymiany zostanie utworzony na partycji głównej, chyba ; ).

Liczę na Waszą pomoc. Jak na razie i tak jestem bardzo wdzięczny za Twoją odpowiedź velmafia :) .

Pozdrawiam.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

p_and pisze:do partycji hda2 dodam kolejną partycję logiczną. Prawdopodobnie będzie ona oznaczona jako hda7?
tak, będzie to hda7
p_and pisze:Teraz zastanawiam się czy '/' utworzyć jako partycję główną, czy jako logiczną która będzie należeć do hda2. Pozostaje jeszcze swap, ale w tym wypadku, chyba będzie lepiej jeżeli plik wymiany zostanie utworzony na partycji głównej, chyba ]

nie ma znaczenia, ponieważ systemu GNU/Linux nie wybrzydzają w typach partycji (w przeciwieństwie do windy ;) , dlatego zrób tak jak Ci wygodnie ;)



aloha
beel
Beginner
Posty: 340
Rejestracja: 28 marca 2007, 07:06

Post autor: beel »

Ja skorzystałem z tego: poradnik

pzdr
ODPOWIEDZ