Czy jest sens uruchamia

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
xysiek
Posty: 25
Rejestracja: 04 listopada 2009, 09:49

Czy jest sens uruchamiać własny serwer pocztowy dla sieci LAN?

Post autor: xysiek »

Czy jest sens uruchamiać własny serwer pocztowy dla sieci LAN, wyłącznie do wewnętrznej komunikacji? Chodzi mi o to, żeby użytkownicy mogli ze sobą komunikować, wymieniać się plikami, mieć widoczne powiadomienia (np. na pasku zadań) i wgląd do historii wiadomości (data, godzina dostarczenia). I oczywiście nie mieć możliwości wysyłania i odbierania do i z zewnątrz. Serwer to Debian Lenny, reszta to Windows XP i Windows Vista.

Zwykłe komunikatory sieciowe nie zdają egzaminu ze względu na swój prymitywizm, tzn. brak wielu opcji. Komunikatory internetowe np. GG też nie, bo łączą się ze światem zewnętrznym.

EDIT: Nie wchodzą w grę płatne licencje. Mamy 7 użytkowników.
Awatar użytkownika
czarownik
Beginner
Posty: 240
Rejestracja: 22 maja 2009, 17:23

Post autor: czarownik »

Ja do tego wykorzystuje gg pro
db
Beginner
Posty: 185
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 15:23

Post autor: db »

Zimbra się do tego idealnie nadaje. W wersji OS ma zintegrowanego Jabber-a (dodatkowo wymiana plikami, cuda, wianki i kalendarze).
mendeczka
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 08:05
Lokalizacja: /dev/Socho

Post autor: mendeczka »

TAk jak napisał kolega wcześniej ZIMBRA dobrze się do tego nadaje, zerknij jeszcze np http://pl.wikipedia.org/wiki/EGroupWare
może Cię również zainteresuje.
xysiek
Posty: 25
Rejestracja: 04 listopada 2009, 09:49

Post autor: xysiek »

Zimbra ma "fajne" wymagania - co najmniej 1 GB RAM. eGroupWare nie jest darmowy dla wszystkich.

Hmm, to chyba zamiast komplikować sobie życie, lepiej załozyć konta z Gmaila dla 7 użytkowników i niech sobie używają Outlook Express (ew. Thunderbird). Wiadomości tekstowe, pliki w postaci załączników i mamy historię. Tu chodzi o jak najprostsze rozwiązanie.
mendeczka
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 08:05
Lokalizacja: /dev/Socho

Post autor: mendeczka »

Dla mnie najprostszym rozwiązaniem byłoby postawienie postfixa dodatkowo jabbera. Dlaczego najprostsze bo nauczyłbym się czegoś dodatkowego. Miałbym wgląd i możliwość reagowania na problemy użytkowników. Przede wszystkim wiedza i nauka. Jeżeli docelowo nie będziesz administrował tym serwerem to faktycznie nie zawracaj sobie głowy.
&quot pisze:Zwykłe komunikatory sieciowe nie zdają egzaminu ze względu na swój prymitywizm, tzn. brak wielu opcji. Komunikatory internetowe np. GG też nie, bo łączą się ze światem zewnętrznym.
Jestem ciekawy o jakich opcjach piszesz?
xysiek
Posty: 25
Rejestracja: 04 listopada 2009, 09:49

Post autor: xysiek »

Np. taki AnetChat pozwala na komunikację i przesyłanie plików, ale nie ma historii (tylko logi o zalogowaniu się) czy opcji "migotania" powiadomień na pasku zadań (ma jedną opcję w postaci wyskakującej wiadomości, która po prostu zniknie podczas pracy np. w Wordzie). Inne komunikatory sieciowe różnią się praktycznie jedynie wyglądem.

Ale dość o tym. Popieram Cię, jeśli chodzi o naukę. Postfix już jest na serwerze. Postępuję według instrukcji i zaciąłem się w punkcie 6 (który zresztą już mnie nie dotyczy). Co dalej? Jak pozostali użytkownicy z LAN i WindowsXP mogą korzystać z serwera poczty?
mendeczka
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 08:05
Lokalizacja: /dev/Socho

Post autor: mendeczka »

Widzę że naprawdę chciałeś wszystko po najmniejszej linii zrobić. Jak poczytałbyś o
JABBER
to miałby to wszystko czego oczekujesz. Instalacja trwa dosłownie kilka minutek. Do niego dobrałbyś dobry komunikator np. Pidgin, Miranda itp.

Co do postfixa to sugerowałbym Ci opis z tego forum. Dodatkowo pewnie musisz doinstalować DOVECOT-a, a jak wszystko pójdzie dobrze to skonfigurujesz użytkownikom końcówki po np. IMAP.
Osobiście preferowałbym do tego Thunderbirda ale to rzecz gustu i upodobań.
Trefnis
Posty: 10
Rejestracja: 31 marca 2010, 16:10

Post autor: Trefnis »

Polecam osobiście OpenFire (serwer) oraz Spark (klient) jako zastępstwo za gg.

Instalacja banalna a mnóstwo opcji, jak zakładanie na sztywno grup i kontaktów użytkowników z hasłami (do zmiany lub nie). Do tego historia, mnóstwo dodatków na stronach darmowych (oraz płatnych).

http://www.igniterealtime.org/projects/openfire/
ODPOWIEDZ