Po nieudanej instalacji sterowników NVIDII - ciemny ekran

Ogólne pytania dotyczące systemu
AKJ
Posty: 57
Rejestracja: 10 października 2013, 12:32

Po nieudanej instalacji sterowników NVIDII - ciemny ekran

Post autor: AKJ »

Witam.

Problem polega na tym, ze próbowałem zainstalować sterowniki do karty graficznej wg tego:
http://damlab.pl/howto/nvidia_drivers/
Ściągnąłem wersje 391.60 (wyszukiwarka strony powiedziała, że będzie obsługiwać moją kartę graficzną).
Niestety, coś poszło nie tak, nie wiem dokładnie co. Z komunikatów, które się wyświetlały było coś o braku zgodności i czymś co się nazywa nouveau.

Uruchomiłem system, ale z innym interfejsem, tj bardziej windowsowym - okienka dało się minimalizować do paska, nie było tych całych beznadziejnych animowanych bajerów, które dla mnie są kompletnie nieintuicyjne - nawet by mi pasowało gdyby nie to, że wiedziałem, że coś w sprzęcie nie działa.

Postanowiłem więc postępować zgodnie z tym
http://dug.net.pl/tekst/142
Instalacja przebiegła (chyba) ok, był jakiś komunikat o tym, że coś tam nie zadziała przed restartem i trzeba będzie skonfigurować plik xorg. No to zrobiłem restart systemu.

Tu się zaczyna problem. Nieważne, którą opcję wybiorę z GRUB-a (zwykły czy ratunkowy tryb), po wybraniu niby się włącza, ale widzę tylko czarny ekran i szybko migającą w lewym górnym rogu poziomą kreskę, jak ta przy wpisywaniu czegoś. Nic jednak nie mogę wpisać, pomaga jedynie reset przez przycisk na kompie.

Czy da się to jakoś przywrócić, naprawić i poprawnie zainstalować sterowniki karty graficznej? Niby mam gparted gdzieś i płytę z Debianem, ale szczerze to nie widzi mi się znowu instalowanie wszystkiego od nowa...

Mój laptop: Acer TravelMate 5742ZG, karta graficzna NVIDIA GeForce 420M.
Dodam, ze ciężko mi będzie dostarczyć informacje z konsoli czy czegokolwiek z debiana, bo zwyczajnie nie mogę go odpalić. Ten post pisze z Windowsa, którego szczęśliwie mam zainstalowanego również.

Czy poradnik z drugiego odnośnika zadziała, jeśli przeprowadziłbym go przed użyciem pierwszego? Czy istnieje jakiś niezawodny?
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

AKJ pisze:....
Z komunikatow, ktore sie wyswietlaly bylo cos o braku zgodnosci i czyms co sie nazywa nouveau.
....
Instalacja przebiegla (chyba) ok, byl jakis komunikat o tym, ze costam nie zadziala przed restartem i trzeba bedzie skonfigurowac plik xorg. No to zrobilem reboot.
Jak ja kocham takie rzeczowe posty :mad:

1. Uzupełnij informacje: threads/12771-Zakładając-temat-przeczyt ... #post81406

2. Wciskając kombinację klawiszy ctrl+alt+F1 przeniesiesz się do terminalu i możesz tam wcisnąć ctrl+c żeby zatrzymać X-y. Następnie dostarcz log:

Kod: Zaznacz cały

/var/log/Xorg.0.log
AKJ
Posty: 57
Rejestracja: 10 października 2013, 12:32

Post autor: AKJ »

Przepraszam za brak konkretów, ale nie zapisuje ani nie jestem w stanie zapamiętać wszystkiego co się pokazuje na ekranie, a czasami pokazuje się sporo rzeczy.
ctrl+alt+f1 działa, fajno, mogę się zalogować, ale ani przed ani po logowaniu nic się nie dzieje po wciśnięciu ctrl+c (co to sa "X-y"?).
Nie mam tez jak dostarczyć ten log. Owszem za pomocą cd (dobrze, ze pamiętałem ta komendę) udało mi się wejść do folderu /var/log i otworzyłem plik Xorg.0.log tak samo jak otwierałem plik repo, tj. komenda "nano <nazwa pliku>". Są tam możliwości edycji pliku, w tym zapisu, ale gdy chce to ostatnie zrobić, jedyne co mogę to wpisać nazwę pliku. Nie mogę skopiować pliku albo jego treści i wkleić tutaj bo nie mam jak - nie mam nawet przeglądarki, nie mam interfejsu, tylko konsola!

Próbowałem wpisać:

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d/gdm start 
skoro wcześniej wpisałem stop, myślałem, że start pomoże mi wrócić ale jedyne co wyskoczyło to komunikat o niepowodzeniu uruchomienia.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Masz kilka alternatyw:
  1. Możesz zainstalować pakiet

    Kod: Zaznacz cały

    ntfs-3g
    Zamontować dysk z windowsem i skopiować tam log (wszystkie polecenia jako root):

    Kod: Zaznacz cały

    mkdir /media/dysk_win
    ntfs-3g /dev/sdxy /media/dysk_win
    cp /var/log/Xorg.0.log /media/dysk_win/plik
    Przy okazji możesz wykonać resztę poleceń i przekierować wyniki do pliku:

    Kod: Zaznacz cały

    polecenie >> /media/dysk_win/wynik1
  2. Możesz zainstalować pakiet pastebinit:

    Kod: Zaznacz cały

    aptitude install pastebinit
    I następnie:

    Kod: Zaznacz cały

    cat /var/log/Xorg.0.log | pastebinit
    lub ogólnie

    Kod: Zaznacz cały

    polecenie | pastebinit
    i wkleić tutaj link.
  3. Możesz też uruchomić jakiś live-cd i w nim wykonać odpowiednie czynności.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Chyba sam sobie odpowiedziałeś co powinieneś zrobić, wg http://dug.net.pl/tekst/142
Blokowanie nouveau

Najczęściej stosowany sposób blokowania nouveau polega na dodaniu go do „czarnej listy”. Służy do tego plik /etc/modprobe.d/blacklist.conf lub dowolny plik w katalogu /etc/modprobe.d, np. /etc/modprobe.d/nouveau.conf.
Wpis blokujący nouveau do umieszczenia w wybranej lokalizacji:

Kod: Zaznacz cały

blacklist nouveau options nouveau modeset=0
Czasem niezbędne jest jeszcze zaktualizowanie initrd, np. poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

update-initramfs -u -k `uname -r`
Po restarcie sterownik nouveau nie powinien być już w użyciu.
ewentualnie można uzupełnić o
Minimalny xorg.conf
Jeżeli na wygenerowanym xorg.conf wszystko jest w jak najlepszym porządku, nie musisz nic dodatkowo robić. Postanowiłem jednak wspomnieć, że w tych automatycznie tworzonych konfigach jest sporo niepotrzebnych obecnie wpisów. Przykładowo użycie sterowników mouse czy kbd, kiedy urządzenia takie jak mysz czy klawiatura wykrywane są automatycznie i działają zazwyczaj na sterowniku evdev. Minimalny plik xorg.conf dla Nvidii może wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"     
Identifier  "Video Card"     
Driver      "nvidia" 
EndSection
Na większości konfiguracji sprzętowych to powinno wystarczyć.
AKJ
Posty: 57
Rejestracja: 10 października 2013, 12:32

Post autor: AKJ »

zbig, polecenie:

Kod: Zaznacz cały

blacklist nouveau options nouveau modeset=0
Wyświetla:

Kod: Zaznacz cały

 bash: nie znaleziono polecenia
Natomiast:

Kod: Zaznacz cały

update-initramfs -u -k `uname -r`
Otrzymuję:

Kod: Zaznacz cały

 does not exist. cannot update


[b]Rafal_F[/b]
Udało mi się coś takiego pozyskać za pomocą:

[url]http://paste.debian.net/55901[/url]

Czy można na tej podstawie stwierdzić co poszło nie tak? Zły sterownik czy inny błąd? No i czemu Debian tam, czy zły model karty czy pomyłka z wersją 64/32 bit) i co prawda nie działała karta, ale podstawowy pulpit był, tak że dało się to naprawić wywalając i instalując co trzeba.

Poza tematem:
Gdy kopiuję treść cudzego postu zawartego w [code] to mi od razu "ramkę" wkleja. Można tego uniknąć?
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

Niewiele ten log mówi, spróbuj najpierw usunąć sterownik (tak jak napisali w tutorialu):

Kod: Zaznacz cały

# sh NVI* --uninstall
Następnie sprawdź zawartości plików z katalogu /etc/modprobe.d/nouveau.conf w poszukiwaniu linii:

Kod: Zaznacz cały

blacklist nouveau options nouveau modeset=0
i jak znajdziesz to ją usuń, jak plik zawiera tylko tę linie to usuń cały plik.

I teraz spróbuj restart.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Zainstalowałeś zamknięte sterowniki, które gryzą się z otwartymi (nouveau). Z loga wynika, że ładowany jest otwarty. Masz 2 wyjścia (wszystko z konsoli na koncie root):
  1. odinstalować zamknięte sterowniki (jak opisał Rafal_F)
  2. zablokować ładowanie sterowników otwartych (dopisać do /etc/modprobe.d/blacklist.conf lub dowolnego plik w katalogu /etc/modprobe.d, np. /etc/modprobe.d/nouveau.conf - osobiście preferuję blacklist.conf

Kod: Zaznacz cały

blacklist nouveau 
options nouveau modeset=0
i pozwolić zarazem załadować się sterownikom zamkniętym, potem restart. Jak nie pójdzie to możliwe, że trzeba będzie wykonać polecenie

Kod: Zaznacz cały

update-initramfs -u -k `uname -r`
czyli wygenerować nowy rozruchowy initramfs dla pakietów jądra Linux.
AKJ
Posty: 57
Rejestracja: 10 października 2013, 12:32

Post autor: AKJ »

Polecenie:

Kod: Zaznacz cały

# sh NVI* --uninstall
Nie działa. Przechodzę do katalogu ze sterownikami (pobrane) i nie działa.
  1. Zablokować ładowanie sterowników otwartych (dopisać do /etc/modprobe.d/blacklist.conf lub dowolnego plik w katalogu /etc/modprobe.d, np. /etc/modprobe.d/nouveau.conf - osobiście preferuję blacklist.conf
Wszystko o czym napisałeś również nie działa. Wyskakuje mi, że nie ma takiego pliku nouveau.conf (jak przechodzę za pomocą "cd" do folderu modprobe.d) albo nie umiem go otworzyć.

Postanowiłem, że zainstaluję system od nowa i spróbuję jeszcze raz, wg tego:
http://dug.net.pl/tekst/142
Rozumiem, że mam użyć (GeForce GT 420M)

Kod: Zaznacz cały

aptitude install nvidia-kernel-dkms nvidia-glx nvidia-settings nvidia-xconfig
Mam nadzieję, że zadziała, zobaczymy.

Debiana zainstalowałem, bo musiałem, ale nie spodziewałem się, że jest to tak niedopracowany, nieintuicyjny i nieprzyjazny szaremu użytkownikowi system, w którym zwykła instalacja sterownika przysparza tylu problemów.

Prosiłbym też o bardziej jasne instrukcje pomocy, tj. co dokładnie wpisać po kolei itp. Jestem nowym użytkownikiem, konsola to dla mnie zło konieczne i najchętniej używałbym jej jak w Windowsie - czyli wcale. Nie znam poleceń i nie bardzo mam czas się ich uczyć, wszystko co robię jest na zasadzie kopiuj/wklej z Internetu.
zbig
Posty: 99
Rejestracja: 29 stycznia 2009, 10:42

Post autor: zbig »

Twój system działa. Jest konflikt między dwoma sterownikami i wymaga to Twojej reakcji. Dopisz dwie linie do pliku /etc/modprobe.d/blacklist.conf, ewentualnie utwórz plik nouveau.conf w /etc/modprobe.d/ i dopisz do niego.

Ps.
Swoją drogą po co w ogóle instalujesz sterowniki zamknięte, na otwartych system nie działa?

Ps2.
Jeśli mogę Tobie coś polecić to zainstaluj sobie xubuntu. On zainstaluje sterowniki za Ciebie i jeśli nie będziesz w nim grzebał to nie będzie potrzeby uruchamiania konsoli.
ODPOWIEDZ