Strona 1 z 1

Linux i statystyki

: 10 stycznia 2020, 19:15
autor: arturromarr
Cześć,
Ostatnio zainteresował mnie temat kondycji Linuxa na rynku systemów operacyjnych. Natrafiłem na fajne filmiki pokazujące statystyki na znanym serwisie z filmami. Wystarczy wpisać w jego wyszukiwarce: "Most Popular Operating Systems"
Można zauważyć pozytywny trend. Od 2003 pozycja Linuxa nieznacznie, ale systematycznie rośnie od ponad 2 do ponad 7 procent. Wydaje się skromnie, ale w świecie zdominowanym przez M$ to moim zdaniem dużo. Kiedyś martwiłem się, czy ten system przetrwa, ale teraz jestem spokojny o jego losy.

Drugi temat, z którym warto się zapoznać to pozycja naszego Debiana w pingwinowym światku. Trzeba wpisać: "Linux Distro Popularity Rankings".
Też nie jest źle, bo nasz system po małych zawirowaniach na przestrzeni 2002-2019r. obronił swoją czwartą pozycję.
W dzisiejszych czasach, gdy wsystko się nieustannie zmienia, cieszy mnie stabilność popularności Linuxa i Debiana.

Pozdrawiam.

Re: Linux i statystyki

: 10 stycznia 2020, 21:00
autor: dedito
Piszesz chyba tylko o desktopach, sprawdź sobie jak to wygląda w przypadku serwerów, systemów wbudowanych i mobilnych.

Re: Linux i statystyki

: 15 stycznia 2020, 08:01
autor: LordRuthwen
Nie rozumiem zachwytu, na desktopach to norma, bo człowiek nie wielbłąd i pograć czasem chce a wine nie zawsze działa jak trzeba, jak napisał deduto: w innych dziedzinach jest wyżej, znacznie wyżej.
A co do samego Debiana - ja osobiście już dawno go porzuciłem na desktopie/laptopie, znacznie wygodniej mi jest korzystać z minta, bo nie muszę użerać się ze starymi bibliotekami. Natomiast na serwerach jak najbardziej stosuję Debiana i CentOS-a - stabilne sprawdzone dystrybucje.