[+] Piszczenie laptopa pod Linuksem - Asus Asmobile S96SP

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
localh0st
Beginner
Posty: 190
Rejestracja: 05 września 2007, 16:45
Lokalizacja: Warka

[+] Piszczenie laptopa pod Linuksem - Asus Asmobile S96SP

Post autor: localh0st »

Witam. Posiadam laptopa Asus (Asmobile) S96SP. Po wlaczeniu dowolnego Linuksa, z laptopa wydobywa sie ciche piszczenie, ktore po dluzszym uzytkowaniu staje sie nie do zniesienia.
W alsamixerze wszystkie sciezki mam wylaczone (MM). Dzwiek tak jakby wydobywal sie spod klawiatury (okolice klawiszy YUI). Dla porownania - na Windowsie 7 nic takiego nie wystepuje.

Czy ktos ma pomysl na to, jak rozwiazac ten glupi problem?

Dziekuje i pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-07-02, 21:24 ]
Doszedem do tego, iz pisk wywoluje ACPI. Przy wylaczonym ACPI w kernelu, nic nie slychac. Ale jak wszyscy dobrze wiecie, nieuzywanie ACPI na laptopie jest bez sensu, wiec prosze o pomoc... Co moze piszczec i jak sie tego pozbyc?
Awatar użytkownika
Tomeku
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 21 marca 2009, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Tomeku »

Jednym z powodów piszczenia może być procesor. Też tak mam w swoim laptopie. Na Windowsie XP rozwiązałem to za pomocą programu RMClock i wyłączeniu opcji 'enable C4 state'. Niestety nie wiem jak tego dokonać na Linuksie.

U mnie na szczęście dźwięk nie jest strasznie głośny.

PS Jednak na szybko coś znalazłem, przetestuj: http://www.inliniac.net/blog/2008/07/25 ... state.html
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

Mój laptop - LG FS-2A4GY - również piszczy, gdy tylko przyciemnie trochę ekran (u mnie skrót klawiszy Fn + F4). Jak mam ustawione na pełną jasność (Fn + F5) piszczenie ustaje.
Może u Ciebie też tak jest.
localh0st
Beginner
Posty: 190
Rejestracja: 05 września 2007, 16:45
Lokalizacja: Warka

Post autor: localh0st »

piter: zawsze używam wyświetlacza rozjaśnionego na full.

Tomeku: dziękuję! Pomogło dodanie jedynie do pliku options, tej opcji (mimo tego iż mam 2 procesory).
Awatar użytkownika
Tomeku
Beginner
Posty: 152
Rejestracja: 21 marca 2009, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Tomeku »

Cieszę się, że pomogłem.

Dodaj do tematu [+] przed jego tytułem, jako że problem został rozwiązany.
Piotrus Pan
Beginner
Posty: 125
Rejestracja: 24 września 2008, 06:59

Post autor: Piotrus Pan »

Wiem, że temat jest zamknięty ale chciałem coś dodać na przyszłość dla osób które by miały podobny problem.
Również miałem taki problem i również z S96S, przy laptopie nie można było wysiedzieć godziny bo tak piszczało. Trochę siedziałem w elektronice i wiem, że najczęściej piszczą tak cewki podczas gdy procesor (lub cokolwiek innego zmieniającego częstotliwość) zmniejsza częstotliwość pracy. Rzadko się zdarza, że to wina jakiegoś kondensatora.
W momencie wykrycia takiej usterki momentalnie zwrócić laptopa i wymienić na nowy. Jeżeli to jest używany (=bez gwarancji) to jest jeszcze możliwość zalania piszczącego elementu żywica epoksydową.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ