co kupi

Ogólne pytania dotyczące systemu
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

co kupić: tani NETBOOK + modem 3g + linux friendly?

Post autor: klavierkrk »

szukam taniego netbooka (mały laptop).
Nie chodzi mi ani o laptopa (za duży), ani o tablet (nie chcę Androida, ale Linuxa).

Musi być:
- Linux & Debian friendly: instalacja przez USB (netbooki nie mają CD)
- modem 3G oraz karta ethernet , WiFI
- wyjście HDMI na zewnętrzny monitor
- długa bateria

macie jakieś sprawdzone modele/firmy ?
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

ja bym stawiał w takim wypadku tylko na ARM
https://www.samsung.com/us/computer/chr ... 3C12-A01US

(ale ten model nie ma niestety wbudowanego modemu)
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

Ja bym stawiał na coś z serii SONY VGN-Pxxx procesor Intel Atom może nie powala wydajnością ale rekompensuje to dysk twardy SSD o pojemności 64 lub 128GB. Jest wbudowany modem 3G z modułem GPS, 2GB RAM i wersje z procesorami 1.33GHz/1.6GHz/1.86GHz/2GHz z 512 KB L2. Ekran 8" jest takiej wielkości, że można do większej kieszeni go włożyć. Waży z baterią ok. 800g. Obecnie sprzedają go zwykle z Windowsem 8. Ciekawostką jest w tym Soniaku funkcja odtwarzacza Audio-Wideo i przeglądarki www włączanego samodzielnie bez Windowsa (jakby wybudzanie z uśpienia samego odtwarzacza i przeglądarki www bez całego Windowsa). Pozwala to w ułamku sekundy w podróży włączyć odtwarzacz do muzyki lub obejrzeć film. Są do tego dedykowane przyciski. Ciekawe tylko czy dałoby się jakoś je zastosować w linuksie? Bo to fajna funkcja i sam bym może takiego kupił (jako mobilna alternatywa dla dużego i ciężkiego 17" laptopa) ale ten Windows mnie odpycha :/
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

no właśnie te niby lepiej wyposażone netbooki są przeważnie na procach intelowskich i to w dodatku bardzo słabych..dlatego wstrzeliwałbym się w coś na procach ARM (na netbookach są one o wiele efektywniejsze, energooszczędne i tańsze od swoich odpowiedników w architekturze x86 tj. wspominany intelowski atom)..Kwestia wyszukania jakiegoś modelu, który ma wbudowany modem i sieciówkę lan (wyjście hdmi to standard w takim sprzęcie)
Awatar użytkownika
mati75
Junior Member
Posty: 623
Rejestracja: 30 lipca 2009, 11:19
Lokalizacja: default city

Post autor: mati75 »

neo86 pisze:Ja bym stawiał na coś z serii SONY VGN-Pxxx procesor Intel Atom może nie powala wydajnością ale rekompensuje to dysk twardy SSD o pojemności 64 lub 128GB.
Sony się nie kupuje, wystarczy poczytać opinię.

klavierkrk hp 2540p/2560p
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

mi chodzi , żeby sprzęt był obsługiwany jak najlepiej przez Linuxa.
Wiadomo jak jest ze sterownikami na Linuxie (mogą pojawić się problemy np. z modemem 3G/ WiFI).

dzięki wszystkim za opinie ;)
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

klavierkrk dlatego dałem przykład chromebooka, który ma na pokładzie chromeos a chromeos to nic innego jak zmodyfikowane i podrasowane gentoo..także spokojnie tam wejdzie debian i wszystko będzie działało;>
ODPOWIEDZ