Gnome bardzo zwolni

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
wysek
Posty: 16
Rejestracja: 10 lutego 2009, 16:33

Gnome bardzo zwolnił po aktualizacji - Squeeze

Post autor: wysek »

Przez pewien czas nie aktualizowałem swojego Squeeze i w końcu wczoraj zebrałem się na odwagę. Po kilkudziesięciu minutach aktualizacji wszystko się zainstalowało, ale zacząłem mieć z systemem drobne kłopoty.

M.in. w Gnome pojawiły mi się nowe efekty graficzne, które mocno spowalniają system:
  • animacje przy minimalizowaniu okien
  • animacja przy uruchamianiu programów z górnego paska
  • okno podglądu aplikacji przy alt-tab
Na drugim komputerze też mam Squeeze tylko aktualizuję go regularnie i tam nie miałem nigdy z tym problemów (dodatkowe bajery nigdy mi się nie uruchamiały). Pewnie wszystko by ustąpiło po zainstalowaniu sterowników nvidii, ale zwykle sypał mi się po niej xorg.

Jak wyłączyć te dodatkowe animacje i bajery, żeby nie spowalniały systemu?
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

wysek pisze:Jak wyłączyć te dodatkowe animacje i bajery, żeby nie spowalniały systemu?
Wywalić compiza? Sam gnome nie ma chyba żadnych takich wynalazków...
wysek
Posty: 16
Rejestracja: 10 lutego 2009, 16:33

Post autor: wysek »

Nie jestem aż tak początkującym użytkownikiem, żeby nie wiedzieć co to jest compiz.

Nie instalowałem go nigdy, po prostu po aktualizacji przy alt+tab mam podświetlanie okien, które działa średnio płynnie i którego wcześniej nie miałem.
Poza tym wszystko raczej jest ok, tylko np. tak jak pisałem przy kliknięciu na program z górnego panelu mam animację jego uruchomienia i też trochę spowalnia Ona system.
Przeszkadza mi to o tyle, że Debian jest dla mnie środowiskiem programisycznym, ale przede wszystkim działa dużo szybciej od Windowsa, teraz niestety trochę zwolnił i chciałbym to naprawić, a zwłaszcza te okna przy alt+tab...
wysek
Posty: 16
Rejestracja: 10 lutego 2009, 16:33

Post autor: wysek »

Nie jestem aż tak początkującym użytkownikiem, żeby nie wiedzieć co to jest compiz.

Nie instalowałem go nigdy, po prostu po aktualizacji przy alt+tab mam podświetlanie okien, które działa średnio płynnie i którego wcześniej nie miałem.
Poza tym wszystko raczej jest ok, tylko np. tak jak pisałem przy kliknięciu na program z górnego panelu mam animację jego uruchomienia i też trochę spowalnia Ona system.
Przeszkadza mi to o tyle, że Debian jest dla mnie środowiskiem programisycznym, ale przede wszystkim działa dużo szybciej od Windowsa, teraz niestety trochę zwolnił i chciałbym to naprawić, a zwłaszcza te okna przy alt+tab...
Awatar użytkownika
jaqbeu
Posty: 57
Rejestracja: 03 lutego 2009, 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jaqbeu »

Animacje i kilka innych "bajerów" wyłączysz tym:

Kod: Zaznacz cały

gconftool-2 --type bool --set /apps/metacity/general/compositing_manager 0
Ale alt+tab to nie wiem, szczerze mówiąc.
Awatar użytkownika
tremor
Beginner
Posty: 186
Rejestracja: 12 marca 2010, 18:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: tremor »

Z góry zaznaczam, że takich dużych aktualizacji nie robiłem, ale może istnieje hipotetyczna szansa, że compiz gdzieś tam się zainstalował/zaktualizował i "podpiął". Sprawdzić czy chodzi nie zaszkodzi.
No i generalnie mógłbyś przejrzeć przy okazji w gnome-system-monitor jakie procesy najbardziej żyłują procesor.
Możesz też zobaczyć, czy na "fabrycznych" ustawieniach będzie dobrze np. zakładając nowego użytkownika i testując na tym nowym koncie.
ODPOWIEDZ