Debian i HP Pavilion dv6960ew

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
Mateush
Posty: 40
Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 14:01
Lokalizacja: Poznań

Debian i HP Pavilion dv6960ew

Post autor: Mateush »

Witam,

Postanowiłem zainstalować na swoim laptopie obok "fabrycznej" Visty Debiana, z którego korzystałem niegdyś na PC. Instalacja przebiegła bez zakłóceń. Pakiety nie zawarte na cd instalator pobrał z internetu. Jednak po pierwszym uruchomieniu pojawiło się zapytanie o login w trybie tekstowym i na ekranie po kilku mignięciach zobaczyłem komunikat mówiący o tym, że X'y nie mogą być uruchomione z uzasadnieniem: "no screens found". Był też komunikat o tym, że mogły być źle skonfigurowane lub zainstalowane, o ile dobrze pamiętam. Jak można dociec przyczyny tego problemu i jak ew. mogę temu zaradzić. Przyznaję szczerze na wstępie, że w środowisku tekstowym za mocny nie jestem, korzystałem głównie z X'ów.

Edit:
Zapomniałbym, wersja Debiana to 4.0 (Sid bodajże).
_dexter

Post autor: _dexter »

Jak można dociec przyczyny tego problemu i jak ew. mogę temu zaradzić
Szukanie nie boli:
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=492
Podaj jaką masz kartę graficzną.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Istnieje prawdopodobieństwo, że X-y z Sida (jeśli tę wersję masz, bo nie istnieje coś takiego jak Debian 4.0 Sid; 4.0 to Etch, Sid to unstable, ani 4, ani nadchodzące 5, ani nawet 6) źle wykrywają Twoją kartę graficzną. Są wówczas 2 rozwiązania:
- ręcznie wpisać parametry do pliku /etc/X11/xorg.conf (trzeba wiedzieć jednak jakie winny tam być),
- spróbować wymusić zainstalowanie "starych" Xów znajdujących się w repozytorium Etcha
Być może też, zadziała próba "nadinstalowania" Xów z Siduksa, choć wątpię by to przyniosło jakiś rezultat.
Możliwe też, że masz jakiś problem z pobraniem właściwych sterowników do Twojej karty. Wówczas po dodaniu odpowiednich repozytoriów do sources.list bądź po ściągnięciu takich ze strony producenta należy je zainstalować.
TIP: jeśli jest to kwestia sterowników, to spróbuj odpalić Xy skonfigurowane na Vesę będziesz miał nieco łatwiej, bo ruszy Ci środowisko graficzne i cokolwiek robiąc nie będziesz musiał przełączać się z Windowsa na Linuksa.
Awatar użytkownika
Mateush
Posty: 40
Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 14:01
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mateush »

Moja karta graficzna to nVidia GeForce 8400M G8.

Próbowałem skonfigurować na nowo X.Org jak w linku, który podał _dexter. Wszystko zgodnie z opisem, z wyjątkiem tego, że moja matryca została wykryta jako "Generic Monitor".

Jednak po komendzie "startx" pojawia się:

Kod: Zaznacz cały

X: warning: process set to priority -1 instead or request priority 0
Następnie jakiś text.... i na końcu:

Kod: Zaznacz cały

Screens found, but none have a usable configuration
Fatal server error:
 no screens found
XI0: fatal I0 error 104 (connection reset by peer) on xserver ":0.0"
after 0 request (0 known processed) with 0 events remaining
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

To, że LCD zostało wykryte jako Generic Monitor, to nie problem. Debian tak ma ;)
W pierwszej komendzie nie bardzo wiem dlaczego, ale żąda od Ciebie ustawienia priorytetu Xów na domyślne 0 (można to ustawić np. debconfem), pomimo, że użyć można bodaj od -20 do +19 (jeśli nie 9).
W drugiej twierdzi po prostu, że masz wadliwie skonfigurowany serwer Xów. Innymi słowy, operacja się udała, pacjent zmarł. Nie wiem, którą masz tam kartę graficzną, ale znów - spróbowałbym ustawić Vesę (jeśli chcesz, to mogę Ci podrzucić moje ustawienia; karta pewnie inna, ale jeśli chodzi o vesę, to nie powinno to mieć znaczenia). Zainteresować się też możesz tematem z forum pt. Konfiguracja Xów na Lenny/Sid, czy jakoś tak. Jest tam podany sposób na wygenerowanie xorg.conf, w nowej ich wersji, jeśli nie wykryje bądź źle wykryje kartę. Może też jest gdzieś w necie o konfiguracji Xów pod Debianem lub Ubuntu na Twoim notebooku (wszak to dość popularny model). Jeśli masz Debiana Lenny, to mniej więcej odpowiadające będą wpisy dla Ubuntu 8.04.
I na tę chwilę (późno już), inne pomysły mi do łba nie przychodzą.
Awatar użytkownika
Mateush
Posty: 40
Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 14:01
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mateush »

Dzięki za pomoc i zainteresowanie tematem. ;) Postaram się "jutro" dostosować do Twoich rad bo już późna pora. ;)

Pozdrawiam. :)
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

A nie lepiej zainstalować sterowniki od producenta? (NVidia). X-y zostana skonfigurowane automatycznie przez instalator i przynajmniej bedzie akceleracja.
Awatar użytkownika
Mateush
Posty: 40
Rejestracja: 26 kwietnia 2008, 14:01
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mateush »

¦rodowisko graficzne uruchomione. :) Pomógł wybór Vesy. Pozostaje jeszcze panel multimedialny nad klawiaturą z racji, że mam tam wyciszony dźwięk od samego początku. :/
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

OKI. Teraz tak:
1. Skorzystaj z polecenia lspci. Zobaczysz m.in. jaką masz kartę graficzną. Następnie spróbuj zainstalować sobie odpowiednie sterowniki. Masz GeForce'a, zatem albo poczekasz lub zainstalujesz 2.6.27 (chyba też 26, ale nie jestem pewny), albo zainstalujesz odpowiednie sterowniki bodaj nvidii. Wybór jest bodaj pomiędzy sterownikami zamkniętymi i otwartymi. Sporo o tym w necie.
2. Klawisze funkcyjne, jak rozumiem. Tu problem. Niekiedy działają jakieś patche lub moduły nawet do innych modeli. Generalnie paczka pt. laptop-cośtam. Poszukaj sobie np. w Synaptiku. Dołożyłbym również źródła do siduksa, bo niekiedy tam są dodatkowe sterowniki.
3. Sprawdził, co na ten temat piszą na HP :)
Tak, czy inaczej powodzonka
BTW: Te klawisze, często są aktywne zanim uruchomi się środowisko graficzne, nawet jeśli nic nie masz dodatkowo zainstalowane.
brz
Beginner
Posty: 239
Rejestracja: 30 marca 2007, 14:21

Post autor: brz »

Dlaczego wybrałeś VESÊ? Po co? ;] Najnowsze sterowniki NVidii bardzo dobrze działają nawet na 2.6.26-1. Kaka opisuje skąd je wziąć i jak zainstalować. Nawet jeśli xorg.conf został zbudowany źle i iksy nie wstają, instalacja tych sterowników wszystko załatwia. Polecam (oczywiście jeśli masz geForce'a, a nie intela).

Ikonkę głośnika na panelu masz niebieską czy pomarańczową?

Próbowałeś alsamiksera? Trzeba włączyć klawiszem 'm' regulację dla suwaków Master i PCM.

Jeśli nie pomaga, u mnie na starszych (2.6.22) jajkach działało to (używałem tego do zmuszenia jacka do reagowania na wpinane głośniki/słuchawki, ale może zadziała):
1. KONFIGURACJA KARTY
alsaconf
2.ZAPISANIE USTAWIEN ALSY
alsactl store
echo "alsactl_store_on_shutdown="always autosave"" >> /etc/default/alsa
3.DODANIE WPISU DO PLIKOW ALSY*
echo "options snd-hda-intel model=laptop" >> /etc/modprobe.d/alsa-base
echo "options snd-hda-intel model=laptop" >> /etc/modprobe.d/sound

* jesli nie dziala:
1. WYSWIETLENIE PROCESOW UZYWAJACYCH DZWIEKU (i ewentualne zabicie kazdego z nich)
lsof /dev/snd/*
2. USUNIECIE MODULU
rmmod snd-hda-intel
3. PONOWNE ZALADOWANIE Z OPCJA MODELU
modprobe snd-hda-intel model=laptop
ODPOWIEDZ