[SOLVED] Przewijanie w manie.

Ogólne pytania dotyczące systemu
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

[SOLVED] Przewijanie w manie.

Post autor: Rad »

Dziwna sprawa. Na serwerze gdy przeglądam stronę manuala nie mogę jej przewijać strzałkami. Działa tylko enter i ewentualnie spacja. Na dole jest napisane "--More--" zamiast "manual page coś tam". Gdzie się ustawia, żeby można było normalnie przewijać?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Osobiście przewijam na PgUp i PgDn. Działa to u Ciebie?
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Kaka' pisze:Osobiście przewijam na PgUp i PgDn. Działa to u Ciebie?
Nie działa, przewija się tylko enterem, a to jest uciążliwe. Dodam, że tam mam Debian Testing.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Rad pisze: Nie działa, przewija się tylko enterem, a to jest uciążliwe. Dodam, że tam mam Debian Testing.
hmm, dziwna sprawa. A może w xorg.conf jest źle ustawiona klawiatura? Zaglądałeś tam?
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Ale tam nie mam w ogóle xorga :) I przez ssh mi się tak przewija, a nawet dzisiaj normalnie sprawdzałem na terminalu i to samo. Na domowym wszystko ok.
ilr
Posty: 76
Rejestracja: 29 stycznia 2007, 13:15
Lokalizacja: Universum

Post autor: ilr »

Rozumiem, że na serwerze jest linuks, chociaż w zasadzie to nie ma znaczenia. Znaczenie ma jednak czy jest zainstalowany pakiet less. Polecenie man standardowo używa jako "przewijacza" /usr/bin/pager. Można to przykryć ustawiając zmienną środowiskową $PAGER (i zdaje się można to również na sztywno wpisać w pliku /etc/manpath.config)
W debianie /usr/bin/pager jest dowiązaniem symbolicznym do /etc/alternatives/pager, a to z kolei wskazuje na /usr/bin/less. Nie wiem jak administrator skonfigurował serwer (być może to Ty jesteś administratorem) ale zawsze możesz zrobić tak:

Kod: Zaznacz cały

irek@hades:~$ echo $PAGER

irek@hades:~$ export PAGER=less
irek@hades:~$ echo $PAGER
less
irek@hades:~$ man man
i już powinieneś mieć możliwość przewijania strzałkami. Mam nadzieję, że powyższego specjalnie tłumaczyć nie trzeba :-)
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

ilr pisze:Znaczenia ma jednak czy jest zainstalowany pakiet less.
Bingo. Dziwnym trafem nie miałem tam go zainstalowanego :) . Wielkie dzięki ;) .
Lorenzo
Beginner
Posty: 262
Rejestracja: 15 sierpnia 2006, 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lorenzo »

Można jeszcze przymusić vim'a do przegladania manuali, oraz wzbogacić nim less'a.

po kolei:
  • 1. apt-get install vim //jeżeli jeszcze nie mamy
    2. mkdir ~/bin
    3. ln -s /usr/share/vim/vim70/macros/less.sh ~/bin/vless //jezeli mamy inną wersje vima to vim70 zastępujemy odpowiednim katalogiem
    4. edytujemy .bashrc i dodajemy

    Kod: Zaznacz cały

    PATH=~/bin:"${PATH}"
    vman() { man $* | col -b | vless -c 'set ft=man nomod nolist' -; }
    alias less='vless'
    alias man='vman'
Oczywiscie aliasy sa opcjonalne ;-)

Kiedyś znalazłem gdzieś w necie ;-)
ODPOWIEDZ