apt - pytanko&konf. sieci

Ogólne pytania dotyczące systemu
romeo
Posty: 11
Rejestracja: 08 lutego 2007, 19:08
Lokalizacja: £êczna

apt - pytanko&konf. sieci

Post autor: romeo »

Cześć,

Mam takie pytanie bo w poradniku jak zainstalować sterowniki fglrx do kart ati to tam są wydawane polecenia z poziomu użytkownika apt-get install,.. . Ciekawi mnie co trzeba zrobić żeby móc instalować pakiety apt-get z poziomu użytkownika bo ja nie mogę ponieważ wyskakuje mi taki błąd, że nie mam uprawnień. Moje drugie pytanie dotyczy konfiguracji sieci bo gdy instaluje kadu to po restarcie nie ma internetu ;/ A gdy wchodzę w KDE w ustawienia sieci jako root i włączam interfejs to za chwilę wywala mi i tak w kółko jak klikam włączam to sie włącza i za chwile wyłącza? Co musze zrobić aby poradzić sobie z tymi problemami?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Co do apt-get, to czy chcesz żeby ktoś Ci instalował co chce jak będziesz miał imprezę w domu? ;) Apt wywołuje się jako root i nawet nie próbuj (choć jest to możliwe) bawić się żeby odpalać to jako zwykły użytkownik.
romeo
Posty: 11
Rejestracja: 08 lutego 2007, 19:08
Lokalizacja: £êczna

Post autor: romeo »

Tak ale to trochę denerwujące, że muszę wyłączać tryb graficzny przechodzić w console logować sie jako root, potem uruchamiać kde żeby tylko dodać coś do sources.list i żeby jaki kolwiek programik zainstalować. A wiesz coś na ten temat co mogło powodować że wywalało mi sieć i juz nie dało sie jej załączyć? Teraz boje sie zainstalować kadu :P Bo znowu coś walnie i wtedy wszystko od nowa. A może jest jakiś inny program tylko żeby miał swoją oprawę graficzną a nie w terminalu ;) Może być tylko do gadu bo innych nie używam.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

romeo pisze:Tak ale to trochę denerwujące, że muszę wyłączać tryb graficzny przechodzić w console logować sie jako root, potem uruchamiać kde żeby tylko dodać coś do sources.list i żeby jaki kolwiek programik zainstalować.
Ale w konsoli pod x'ami to nie możesz zalogować się na roota? (polecenie su). Zainteresuj się również sudo, wtedy wystarczy wpisać sudo coś_tam i już jest to robione z prawami roota, o ile tak sobie to skonfigurowałeś.
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Daj sobie do sudo apt-get i już. Potem instalujesz spod usera sudo apt-get install coś tam i działa.
romeo
Posty: 11
Rejestracja: 08 lutego 2007, 19:08
Lokalizacja: £êczna

Post autor: romeo »

Wreszcie wiem co było przyczyną tego, że wyłączała mi sie sieć, a to dlatego ponieważ używam komórki jako czytnika karty sd, ale jak ją podłączam to w ustawieniach mam ustawione użyj komórki jako modem i potem dopiero przestawiam na użyj jak pamięć masowa. Inaczej nie mogę podłączyć ;/ Czy jest jakaś możliwość w KDE, że jak odłączę komórkę to żeby powrócić do zwykłych ustawień internetu, a nie modemu (komórki)?

EDIT:
Już nie trzeba spróbowałem włączyć komórkę jako PICTBRIDGE, a potem przełączyć na pamięć masową zamiast z modem na pamięć masową. I wszystko elegancko śmiga ;)

Pozdro
ODPOWIEDZ