Instalacja Debiana na SATA II

Pomoc dotycząca instalacji systemu
kriswoj
Posty: 26
Rejestracja: 11 stycznia 2007, 09:07

Instalacja Debiana na SATA II

Post autor: kriswoj »

Witam wszystkich

Mam problemy z zainstalowaniem Debiana. Proszę o pomoc. Jestem poczatkujący w te klocki więc poza pomoca proszę również o wyrozumiałość.

Zacznę od sprzęty, na któtym chcę zainstalować system:
DELL DIMENSION E521:
- procek AMD ATHLON, A64, 3200+ (2.00GHz)
- DYSK TWARDY 80gb SATA II, 7200RPM, DIMM
- napęd 16x DVD+/-RW, BLK, DIMM
- 512MB DDR2 SDRAM, 533MHz
- płyta główna chyba nVIDIA (nie jestem pewien)
- karta sieciowa rt2400.
- mysz i klawiatura usb

Aktualnie na tym kompie jest zainstalowane ubuntu 6.06, ale nie jestem z tej wersji zadowolony, ma zbyt dużo dziur.
Proszę o pomoc, którą wersję Debiana wybrać i jaka architekturę bo z tego co widziałem jest ich dosyć dużo. Czy ma to być architektura i386, ia64 czy może amd64.

Pozdrawiam
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

kriswoj pisze:Proszę o pomoc, którą wersję Debiana wybrać
Wybierz wersję testing (aktualnie jeszcze Etch), na forum już dużo razy było pisane dlaczego lepiej jest mieś wersje testing. A poza tym stable (Sarge) może mieć problemy z obsłużeniem tego sprzętu.
kriswoj pisze:jaka architekturę
Wybierz i386, jest najlepiej wspierana, amd64 może sprawiać problemy (dopiero teraz ma być oficjalnie wspierana).
kriswoj pisze:płyta główna chyba nVIDIA (nie jestem pewien)
z tego co wiem, to nVIDIA nie produkuje płyt, tylko chipsety, warto się dowiedzieć jaką masz płytę (niekoniecznie na potrzeby instalacji Debiana).



aloha
kriswoj
Posty: 26
Rejestracja: 11 stycznia 2007, 09:07

Post autor: kriswoj »

kolejne pytanie:
czy jeżeli zassie pierwszą płytę instalacyjną to czy będę miał zainstalowane środowisko GNOME?

p.s. z tego co się w DELL POLSKA dowiedziałem to do wszystkich kompów serii DIMENSION montują płyty na licencji intela wykonane przez nich
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

kolejne pytanie:
czy jeżeli zassie pierwszą płytę instalacyjną to czy będę miał zainstalowane środowisko GNOME?
Tak.
umara
Posty: 28
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 23:34
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: umara »

jeszcze mała sugestia ode mnie: kiedy podczas startu instalacji wyświetli ci się logo debianka, pod spodem będziesz miał napisane coś w stylu "Install now or type coś tam" czy coś w tym stylu, nie pamiętam dokładnie. Whatever, nie wciskaj wtedy od razu Enter, jeno wpisz linux26, lub expert26 - inaczej instalator debiana będzie miał kłopoty z utworzeniem systemu plików.

Tak było u mnie, nie mam lapa, ale kilka dysków na SATA-II i kiedy machinalnie wciskałem sobie enter, debian nie mógł utworzyć systemu plików. Tak było przynajmniej na wersji "Sarge".
Wpisanie expert26 pomogło.

Jeśli wybierzesz sarge, nie instaluj systemu z obsługą amd64 - miałem kłopoty z większością sterowników do mojego sprzętu (nf4, ac850, nv7800gt - z tym glównie).
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

umara, w Etchu jest domyślnie jajo z serii 2.6, więc nic nie trzeba wpisywać, a mam nadzieje że kriswoj wybierze Etcha, bo Sarge teraz powoduje więcej kłopotów niż korzyści (jako desktop), a stabilność w wersji testing jest wyśmienita, o czym może świadczyć nawet ta ankieta:
http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=645



aloha
umara
Posty: 28
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 23:34
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: umara »

velmafia pisze:umara, w Etchu jest domyślnie jajo z serii 2.6, więc nic nie trzeba wpisywać
o tym nie wiedziałem, także dzięki za info
velmafia pisze:a mam nadzieje że kriswoj wybierze Etcha, bo Sarge teraz powoduje więcej kłopotów niż korzyści (jako desktop)
zgadzam się w 100%, dlatego też zaktualizowałem do etch jak tylko znalazłem Twój opis, jak to zrobić
velmafia pisze: a stabilność w wersji testing jest wyśmienita, o czym może świadczyć nawet ta ankieta:
http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=645
kolejny fakt, o tym, że etch ma wielką przewagę nad sarge praktycznie we wszystkim.

Pozdrawiam
Koniec OT z mojej strony.
kriswoj
Posty: 26
Rejestracja: 11 stycznia 2007, 09:07

Post autor: kriswoj »

witam

oczywiscie, ze wybralem "etch". czytalem na forum i roznego rodzaju literaturze "fachowej" na czym polega roznica pomiedzy tymi wersjami. debian to nie winshit i ze cos sie nazywa "testing" to nie oznacza to ze jest to tzw "demo" tak samo jak nazwanie debiana "wolnym" systemem operacyjnym. przymiotnik "wolny" wziol sie od slowa "wolnosc" a nie od slowa "powoli"

pozdrawiam
do nastepnego mojego pytania (a znajac zycie bedzie ono na pewno)

[ Dodano: 2007-02-25, 13:10 ]
witam

zainstalowałem debian 4.0 etch tylko teraz jest problem z grafiką. ale może po kolei
posiadam karte Integrated NVIDIA GeForce 6150 LE graphic GPU
rozdzielczość ekranu jaką mam to 640x480, 60Hz.
na ubuntu oraz "debian etch kde" wykryło mi bezbłędnie wszystkie możliwe rozdzielczości.
na ubuntu mam jądro 2.6.15-23-386 natomiast debiana zainstalowałem na jądrze 2.6.18-3-486.
moje pytanie jest następujące: czy muszę ściągnąć sterowniki do karty czy może inne jądro które będzie obsługiwało tę kartę

pozdrawiam

[ Dodano: 2007-02-25, 20:38 ]
witam wszystkich ponownie

poradziłem sobie z grafiką, co więcej poradziłem sobie z instalacją netu
wielkie dzieki za pomoc wszystkim.
DEBIAN RZ¡DZI
ODPOWIEDZ