Linux Debian --- szybszy

Wszystko Off Topic
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: luki85pwy »

#Proszę nie kasować tego postu, dajcie mi wyrazić swoją opinię
Tekst pochodzi z serwisu jakilinux.org a konkretnie z artykułu: http://jakilinux.org/linu...ektury-czesc-1/
Jego druga część znajduje się tutaj: http://jakilinux.org/linu...ektury-czesc-2/

Mnie denerwuje to, że w Windows po ujrzeniu pulpitu muszę jeszcze czekać, aż mi się doładuje kilka rzeczy. W Debianie nie ma tego czegoś. Widzę pulpit i od razu mogę z niego korzystać.
Kolego... Na stronie Linuxowej zawsze będzie pisało na korzyść linuxa.
Urzytkownicy Linuxa, zawsze widzą to co chcą widzieć...
Wejdźmy na neutralny test szybkości(strona nie windowsowa ani nie linuxowa): http://pccentre.pl/article/show/Darmowy ... 563;page=5

Poza tym dla tych co nie używają Windows, bo twierdzą, że nie jest on darmowy polecam ten artykuł: http://pccentre.pl/article/show/Darmowy ... 563;page=1

Jak Widać Windows też może być darmowy i legalny ;P i przy tym prosty w obsłudze i szybki i bez tych, komend, skryptów, kerneli, itp.
Jeżeli tak, to czemu jeździsz po Debianie, jak po łysej kobyle?
Ja nie jeżdżę po nim jak po łysej kobyle, tylko wyrażam swój pogląd po dokładnym przetestowaniu Windows i Linuxa.

A to co o nim piszę to tyczy się wresji desktop. Jeśli na serwery to jak najbardziej tryb tekstowy - UNIX.

Może by Panowie nowy temat założyć Windows kontra Linux (na desktop)? I byście wyrażali swoje argumenty a ja moje. I zobaczylibyśmy kto by wygrał. Jakbym nie miał już argumentów za Windowsem to by wygrał Linux i bym go już używał. Kto jest za?
Awatar użytkownika
3ndriu
Beginner
Posty: 246
Rejestracja: 15 kwietnia 2007, 18:00
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: 3ndriu »

luki85pwy pisze:Może by Panowie nowy temat założyć Windows kontra Linux (na desktop)?
To jest tak samo bezsensowny temat jak Intel kontra AMD lub ATI vs NVIDIA. Na takie tematy odpowiednia jest grupa dyskusyjna przeznaczona specjalnie na flame-war.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

A ja mam inne pytanie? Czy naprawdę używamy linuksa, windowsa itd. ze względu na ich szybkość? A nadto, co to jest ta "szybkość"? Hardware z roku na rok kosztuje mniej. I to znacząco. Niebawem byle zabawka ważąca poniżej 1kg i pracująca na bateriach z 7h będzie chodzić pod jakąś wersją linuksa (bo te są tu dominujące) szybciej niż cokolwiek dotychczas. Czy to jest jakiś wyznacznik? Oznacza, że jest to lepszy system? Albo komputer? Myślę, że nie.
Osobiście używam linuksa ze względu na te zalety, których mi żaden windows do tej pory nie dał. Niebawem będę musiał całą firmę (30 stanowisk) postawić wyłącznie na uniksie (nie wiem akurat czy będzie to linux, może BSD) bo takie są wymogi bezpieczeństwa postawione firmie. Czy będzie mi się linux otwierał 10 sek. dłużej niż windows, czy odwrotnie - nie ma to dla mnie znaczenia. Podobnie z aplikacjami. Ważne, by chodziło stabilnie. Ważne, bym miał dostęp i możliwość przeanalizowania systemu w dowolnym momencie i jego ewentualnego naprawienia bez reinstalacji. Ważne, by zainstalowany program nie wymagał ode mnie reinstalacji systemu. Ważne, bym nie musiał spędzać więcej - niż to niezbędne - czasu nad czyszczeniem śmieci, które sam system i kolejne programy, do systemu wprowadzają. Ważne, by komputer (system) działał tak samo, niezależnie od tego, czy mam zainstalowanych 10, czy 10000 aplikacji. I w końcu ważne, bym mógł mieć wsparcie dla pojawiających się problemów gdzieś poza systemem supportu oferowanego na poziomie Wielkiej Korporacji, która końcowego użytkownika ma generalnie w głębokim poważaniu. I wszędzie tu - moim zdaniem - linux wygrywa i ja z tych powodów go stosuję. I nie ma to nic do szybkości, która jaka jest... każdy widzi :) Aha, a nie korzystam z Windowsa (którego - mam w legalnej wersji) z tego powodu, że funkcjonalność i użyteczność, jaką mi zapewnia linux w zupełności jest zgodna z moimi potrzebami i oczekiwaniami. Windows został zatem wyeliminowany ze względu na swoją zbędność dla mnie i niepotrzebne zajmowanie mi miejsca na HD.
A teraz jedno słowo do Pana Trolla (i przestaję go karmić). Otóż Panie luki85pwy tak bardzo wymądrzasz się swoją informatyczną wiedzą zatem:
- po pierwsze sprawdź informacje, które podajesz: ReactOS nie jest darmowym Windowsem, nadto funkcjonalność jego (wystarczy zainstalować, to na prawdę praktycznie nic nie kosztuje) jeszcze jakieś 2 miesiące temu daleka była od funkcjonalności oferowanej przez Windows w dowolnej wersji. Nie ma darmowego Windowsa, są jedynie kradzione, a wówczas darmowe (co zresztą nie ma nic do rzeczy). Przy okazji - gdzieś już się pochwaliłeś swą, jeśli nie nieznajomością, to przynajmniej dużą awersją do języka angielskiego... ReactOS nie występuje w naszej wersji narodowej :) (Swoją drogą, jak można być informatykiem i nie znać angielskiego? Pytanie retoryczne).
- po drugie nie wyrażasz swej opinii o linuksie, a Debianie w szczególności, po - jak to napisałeś: wyrażasz swój pogląd po dokładnym przetestowaniu Windows i Linuxa. Otóż przynajmniej tego drugiego nawet pobieżnie nie "przetestowałeś".
- po trzecie, staraj się zrozumieć tekst, który gdzieś ktoś napisał i choć w sposób śladowy go przeanalizować. Z podanego przez Ciebie "bezstronnego" zestawienia nie wynika nic. Cóż to bowiem znaczy, że Linux uruchamia się wolniej od Windows, a już na pewno od ReactOSa. Po pierwsze który linux? W jakiej konfiguracji? Z jakim - bo na pewno było - środowiskiem graficznym? Na jakim sprzęcie? Itd. itp. A cóż to oznacza "łatwość połączenia do neostrady"? Mandriva zapewnia to w standardzie i połączenie to jest co najmniej tak samo proste jak w przypadku Windows Visty czy XP. Co oznacza 80% poziom spolonizowania interfejsu "jakiegoś" linuksa? KDE? Gnome? XFCE? Czy programu typu Acrobat Reader? Wszystkiego? Wszystkich programów? Cóż... jakbym widział 100% poziom spolonizowania Windows, a jeśli chodzi o "wszystkie" programy, to jest to nieprawda. Sorry, ale są to jakieś bzdury napisane. I by nie czepiać się wyłącznie "w jedną stronę" - coż to jest 100% "bezawaryjność" linuksa?
Sorry, ale wydaje mi się, że jesteś w wieku, w którym bezkrytycznie wierzy się w to co kto napisze, nie analizując treści tam podawanych. Zwłaszcza wówczas, gdy są one w zgodzie z własnym przeświadczeniem. Pożyjemy zobaczymy, choć osoby Tobie podobne, chyba nie są reformowalne.
I jeszcze prośba - istnieją słowniki ortograficzne - jeśli nie dane Ci jest nauczyć się zasad ortografii języka polskiego, to zechciej skorzystać z takich programów.
Awatar użytkownika
grze_S
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 12:30

Post autor: grze_S »

@ruun: Jeżeli Windows uruchamia Ci się w 5s to jedynie pogratulować ;-) U mnie w 5s to nie zdąży się nawet pojawić okno logowania na nowozainstalowanym XP...

A co do ReactOS'a to zdaje się że jego autorzy współpracują z projektem wine, więc nie wiem czy trzeba go instalować aby sprawdzić jego możliwości...
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

grze_S pisze:A co do ReactOS'a to zdaje się że jego autorzy współpracują z projektem wine, więc nie wiem czy trzeba go instalować aby sprawdzić jego możliwości..
Współpracują, ale bez instalacji jednak nie sprawdzisz. Co innego wine, działające na innym systemie, co innego podstawowy system w postaci ReactOSa. Zwłaszcza, że jeśli dobrze rozumiem działanie niektórych rzeczy pod wine, to dziedziczy on możliwości systemu, na którym jest, w przypadku ReactOSa, tak się nie dzieje (choć, jeśli i tu dobrze rozumiem, to sam kernel ma rodowód uniksowy :) )
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

luki85pwy, zainstaluj sobie ten swój system ReactOS i gwarantuje CI, że bedziesz miał problemy z uruchomieniem samego notatnika spod windows. instalator tego twojego systemy to jakies 50 MB wiec z czym chcesz się równać...

co do przetestowania linuxa to co takiego przetestowałeś ? łubuntu ? jakbys nie wiedział łubuntu jest robione na debianie sid i jest to raczej system dla tych co zaczynaja przygode z linuxem. żaden zaawansowany uzytkownik linuxa nie siedzi na tym badziewiu.
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

grze_S pisze:@ruun: Jeżeli Windows uruchamia Ci się w 5s to jedynie pogratulować U mnie w 5s to nie zdąży się nawet pojawić okno logowania na nowozainstalowanym XP...
Ja mówię o dehibernacji a nie o klasycznym uruchamianiu (te na pewno jest dłuższe). Zrobiłem właśnie test ze stoperem, od momentu wciśnięcia przycisku do pojawienia sie ekranu logowania minęło 13 sekund, z czego samo wczytywanie windowsa trwało mniej niż 5 sekund.
pavbaranov pisze:Nie ma darmowego Windowsa, są jedynie kradzione, a wówczas darmowe (co zresztą nie ma nic do rzeczy).
Ja jestem szcześliwym posiadaczem darmowego Windowsa. Mam go z uczelni z programu MSDN Academic Alliance :-P
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

ruun pisze:Ja jestem szcześliwym posiadaczem darmowego Windowsa
Cóż, w zakresie "darmowości" mam tu podobne zdanie jak MF :) Jeśli coś jest darmowe dla niektórych, to nie znaczy, że darmowe jest ;)
A swoją drogą, to...
- na MS Vista w przeciągu roku MS stracił ok. 24,8%
- oddał też ok. 30% rynku przeglądarek
- po raz pierwszy w historii, od czasu zaproponowania monopolistycznego oprogramowania MSOffice, zanotował spadek sprzedaży.
- certyfikacja OOXML, w niektórych krajach, że nie będę wymieniał nazwy tych na "P", udała się dzięki szwindlom.
- rozwijający się rynek (to już chyba nie sub-) subnotebooków, spowodował po pierwsze obniżkę cen systemów operacyjnych MS (od marca br), oraz z drugiej strony - mimo wszystko - przejęcie tego rynku przez linuksa (skoro system kosztuje ok. 250złp, a planowane jest niebawem wypuszczenie nowego subnb za 75 funtów, to cena systemu operacyjnego z podstawowym oprogramowaniem, zwiększa cenę zakupu o ok. 60-70%, a to już nie przelewki; nie mówiąc już o tym, że sam system ma większe wymagania wobec hardware'u).
Awatar użytkownika
grze_S
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 12:30

Post autor: grze_S »

@pavbaranov: Chodziło mi o testowanie ReactOS'a pod względem obsługi programów z Windows ;-)
@luki85pwy: Miałem kiedyś Kubuntu i owszem ma ono swoje zalety (a właściwie jedną - w standardzie jest dużo sterowników, w tym takich które rzadko występują w innych dystrybucjach), ale o ile pamiętam to ani szybkie, ani stabilne to ono nie jest ;-)
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

grze_S>
Wiem, o co Ci chodziło. Mimo wszystko ReactOS zachowuje się inaczej niż wine+linux. A raczej zachowywał, kiedy go ostatni raz testowałem. I - jeśli już musiałbym - to preferuję rozwiązanie linux+wine (cedega, cross office) a nie ReactOS. Właśnie, ze względu na funkcjonalność.
Zablokowany