Automatyczne montowanie partycji ntfs i fat32

Ogólne pytania dotyczące systemu
piotrox1
Posty: 20
Rejestracja: 26 lutego 2008, 21:54

Automatyczne montowanie partycji ntfs i fat32

Post autor: piotrox1 »

Zainstalowałem ntfs-3g. Czytając opis z Waszej strony o montowaniu partycji zrobiłem edycję pliku fstab. Mój plik wygląda jak poniżej:

Kod: Zaznacz cały

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
/dev/sdb4       /               ext3    errors=remount-ro 0       1
/dev/sdb3       /boot           ext3    defaults        0       2

/dev/sdb6       /media/sdb6     vfat    rw,users,umask=0000    0    0
/dev/sdb7       /media/sdb7     vfat    rw,users,umask=0000    0    0
/dev/sdb2       none            swap    sw              0       0
/dev/hda        /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/hdc        /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto     0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto  0       0

/dev/sdb5       /media/sdb5     ntfs    ro,users,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
/dev/sda6       /media/sda6     ntfs    ro,users,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
/dev/sda7       /media/sda7     ntfs    ro,users,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
/dev/sda8       /media/sda8     ntfs    ro,users,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
Po tej edycji mam tylko zamontowaną partycję sdb6 i sdb7 mogę na nich zapisywać i czytać. Pozostałe partycje są nie zamontowane nie montują się automatycznie.
Gdzieś popełniam jakiś błąd ale nie mogę dojść do tego. Siedzę nad tym od wczoraj wieczór, czytam forum i z tego co pisze powinno być dobrze. A tu jednak nie jest. Proszę pomóżcie bo już mi brak cierpliwości i nie co już robić dalej

Problem rozwiązałem.
Chciałem tylko dodać że Kaka wprowadza ludzi w błąd w swoim poradniku o montowaniu automatycznym partycji z plikami ntfs a mianowicie :
do pliku fstab każe dodać linijkę:

Kod: Zaznacz cały

/dev/hda1 /mnt/dysk ntfs ro,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
to nic nie daje partycja się nie montuje automatycznie. Jak ręcznie chcę zamontować to wyskakuje okienko komunikujące o błędzie poza tym w otwartym oknie partycji nic nie widać żadnych plików no i oczywiście ikony na pulpicie nie mają znaczka że są zamontowane wpis jest zły a dotyczy to tej części:

Kod: Zaznacz cały

 ntfs ro,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
Powinno być tak:

Kod: Zaznacz cały

ntfs-3g    rw,uid=1000,locale=pl_PL.UTF-8,auto    0    2
Zmieniając to jak napisałem wyżej wszystko działa dobrze.
Pewnie mi Kaka zaraz napisze, że ten jego wpis dotyczy tylko do odczytu. Zgadzam się ale mnie chodzi o to że te partycje nawet w trybie tylko do odczytu się nie montują automatycznie.
Druga sprawa jaka zauważyłem to w poradniku dla początkujących też nie wszystkie komendy są chyba poprawnie podane. Piszę chyba dlatego że ja jestem początkującym użytkownikiem Debiana.
Wpisując niektóre polecenia wyskakują mi błędy.
sj65
Beginner
Posty: 265
Rejestracja: 17 czerwca 2007, 21:21
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: sj65 »

Najprościej, jeżeli pracujesz w Gnome:
Alt+F2

Kod: Zaznacz cały

gksu -u root nautilus
wchodzisz do /mnt
Prawym klawiszem myszy klikasz na nazwie "dysk" którego nie możesz używać jako użytkownik i zmieniasz prawa dostępu we "właściwości" "uprawnienia". Powinno zadziałać natychmiast.
Możesz także, o ile dobrze pamiętam, jako root:

Kod: Zaznacz cały

chown -R użytkownik /mnt/dysk/*
Czasami zadziałało po restarcie.

Pozdrawiam
sj65
-X-
Posty: 10
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 13:22

Post autor: -X- »

W poradniku jest wszystko OK tyle, że jak masz scieżkę montowanie mnt/dysk to katalog dysk musisz sobie utworzyć z prawami odczytu i zapsiu inaczej po prostu się nie zamontuje (przynajmniej u mnie tak było) bo tego katalogu nie ma. To jedyna nieścisłość.
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: luki85pwy »

Witam mam zainstalowany program ntfs-3g z backportsów.
Jak teraz wpiszę komendę:

Kod: Zaznacz cały

ntfs-3g /dev/hda1 /mnt/C

aby zamontować partycję ntfs, to otrzumyję taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

WARNING: Deficient Linux kernel detected. Some driver features are
         not available (swap file on NTFS, boot from NTFS by LILO), and
         unmount is not safe unless it's made sure the ntfs-3g process
         naturally terminates after calling 'umount'. If you wish this
         message to disappear then you should upgrade to at least kernel
         version 2.6.20, or request help from your distribution to fix
         the kernel problem. The below web page has more information:
         [url]http://ntfs-3g.org/support.html#fuse26[/url]
Co to oznacza? Jak mogę zainstalować partycję ntfs w trybie rw dla roota i usera?
Katalog /mnt/C mam stworzony i nadałem mu prawa chmod 777

Poza tym przydał by się tu program ntfs-config, którego nie mogę znaleźć ani w repozytoriach Etch ani w backportsach. Skąd go wziąść?

[ Dodano: 2008-04-29, 10:02 ]
Na stronie www ntfs-3g pisze:

Kod: Zaznacz cały

Why do I get "WARNING: Deficient Linux kernel detected"?
    The message means that you have an old and unsafe Linux kernel which is prone to data loss.

    Solution: Please ask your distribution developers to fix the Linux kernel problem. The Linux kernel must be upgraded either to at least version 2.6.20, or the FUSE kernel driver must be upgraded to a safe version which is also included in the FUSE package for Linux kernel version 2.6.9 and later.

    Status: Not ntfs-3g problem.
Pięknie! Zdaje się że mam za starego kernela. To bym musiał teraz całą dystrybucję aktualizować do Lenny'ego tak? Czy sam kernel ściągnąć? Ale to znowu po instalacji modemu mogę mieć problem z internetem na tym moim modemie.

Co radzicie?
ODPOWIEDZ