Compiz Fusion i efektywan praca.

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
lukas
Posty: 51
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 14:15
Lokalizacja: Nie pamiêtam

Compiz Fusion i efektywan praca.

Post autor: lukas »

Zauważyłem, że takiego tematu nie ma, a wydaje mi się, że powinien już dawno powstać. Dlaczego? Może dlatego, że na początku traktowałem dobrodziejstwa Compiz Fusion jak zwykłą zabawkę, czasami, żeby tylko pochwalić się jaki to ja mam "super wypaśny pulpit". Po jakimś czasie, przez przypadek- zacząłem dostrzegać, że to się naprawdę przydaje i nie da się już bez tego pracować. Jak to wyglądu u mnie i o co dokładnie mi chodzi?

Przede wszystkim o ruchy myszy i osiem dostępnych punktów rozmieszczonych na pulpicie.

Pierwszy, rozmieszczony w lewym górnym rogu- u mnie odpowiedzialny jest za chowanie i przywracanie okien. Nauczyłem się już korzystać z zakładek Firefoxa, ale czasami brakuje mi miejsca na belce i potrafię otworzyć kilka osobnych okien. Dochodzi do tego jeszcze: player do filmów, muzyki, Nautilus jakiś panel kontrolny itp. Chyba rozumiecie o co mi chodzi? Zamiast przywracać albo chować każdy program, okno z osobna, wystarczy umieścić kursor myszy w prawym górnym rogu i mamy porządek na pulpicie. Są też inne zastosowania. Przykładowo mogę przywrócić jednym ruchem wszystkie okna- a potem je zeskalować tj. porozmieszczać wszystkie aktywne okna na pulpicie i w łatwy, szybki sposób wybrać to co mnie interesuje.

Ustawia się to w: Opcje Ogólne -> Show Desktop.

Drugi punkt, to w/w skalowanie. Jeśli mamy okna na wierzchu i ustawimy kursor w lewym górnym rogu, to Compiz pomniejszy je wszystkie i wyświetli na pulpicie.

W CF działa to domyślnie a ustawia się w: Zarządzanie oknami -> Skaluj.

Trzeci punk, wykorzystuje do efektu Expo, czyli wybór wirtualnych pulpitów. Mój PC ma kilku użytkowników, więc bardzo często się przydaje do utrzymywania porządku na biurku.

Ilość pulpitów ustawiamy w: Opcje Ogólne -> Desktop Size.
Efekt Expo siedzi w kategorii Pulpit.

Zostało jeszcze 5 punktów (granic ekranu), a przez bardzo dużo wtyczek i mnóstwo dostępnych opcji, nie mam pojęcia co jest jeszcze naprawdę przydatne i ułatwia pracę. No i tutaj pytanie i prośba do was, żebyście podzielili się jak to wygląda, działa u Was. Na końcu dodam jeszcze, że używam często efektu "Powiększ biurko" do powiększania obrazu filmów na youtube itp. Czasami mam tak, że player na stronie nie chce powiększyć obrazu albo przy powiększonym obrazie, zaczyna buforować od nowa.

Ps. Mam nadzieje, że temat nie okaże się nie potrzebny, głupi ;-)

Pozdrawiam.
skynet
Beginner
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 16:32

Post autor: skynet »

A u ciebie przewijanie np. w firefoxie działa płynnie ?
U mnie CF się przydaje ale przez brak szybkiego przewijania musiałem go usunąć.

Pozdrawiam
lukas
Posty: 51
Rejestracja: 14 czerwca 2007, 14:15
Lokalizacja: Nie pamiêtam

Post autor: lukas »

Działa płynnie, ponieważ jestem posiadaczem karty od NV. Na ATI niestety strasznie cięło.
ODPOWIEDZ