Manager partycji na Damn Small linux

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
charlie_six
Posty: 44
Rejestracja: 22 listopada 2007, 18:33

Manager partycji na Damn Small linux

Post autor: charlie_six »

Czy mógłby ktoś polecić jakis manager partycji na linuksa dsl taki który da się obsługiwać z terminala i taki który sformatuje mi jakąś partycje w ext3 i najważniejsze musi mieć bardzo mały rozmiar?
tgR

Post autor: tgR »

cfdisk/fdisk + mke3fs i/lub mkswap ?
charlie_six
Posty: 44
Rejestracja: 22 listopada 2007, 18:33

Post autor: charlie_six »

takie nietypowe pytanie... jest jakiś manager partycji który widzi partycje fatx?
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

cfdisk/fdisk
charlie_six
Posty: 44
Rejestracja: 22 listopada 2007, 18:33

Post autor: charlie_six »

kiedy wpisuje fdisk /dev/hda55 (partycja w fatx) dostaje "unable to open partition"

[ Dodano: 2008-02-21, 21:31 ]
ok dzięki chłopaki juz to rozkminiłem wsio działa :-P

[ Dodano: 2008-02-21, 22:43 ]
lipa nic nie rozkminiłem ;-) Niby utworzylem partycje za pomoca fdisk, ale nie wiadomo w jakim systemie plików jest ona sformatowana gdzieś wyczytałem "UWAGA fdisk modyfikuje jedynie tablice partycji, nie potrafi on w żaden sposób ingerować w same partycje, tym bardziej zmieniać ich rozmiaru bez utraty zawartych na nich danych, ustanawiać dla nich system plików itp." To znaczy że fdisk tylko tworzy partycje , a nie tworzy i formatuje w ext3? Jak sformatować za pomocą fdisk już istniejącą partycje w ext3?

[ Dodano: 2008-02-21, 22:49 ]
ano tak mkfs.ext3 /dev/hda55 jutro to sprawdzę ;-)
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

¦ciągnij ten obraz iso >>gparted<< wypal na płytce cd i wystartuj komputer, ustaw sobie partycje tak jak Ci wygodnie wypada.
>>strona domowa<<
tgR

Post autor: tgR »

fdisk -l = lista partycji
cfdisk /dev/hda = partycjujesz caly dysk hda z takim nawet ladnym konsolowym ui :)
charlie_six
Posty: 44
Rejestracja: 22 listopada 2007, 18:33

Post autor: charlie_six »

Chodzi o to: Mam dysk na którym jest partycja w fatx (system plików konsoli xbox) chodzi o to żeby w jej miejsce powstała partycja swap, a reszta wolnego miejsca została sformatowana w ext3.Nie może to być zrobione żadnymi konfiguratorami graficznymi musze używać tylko komend w terminalu.Daje

Kod: Zaznacz cały

fdisk /dev/hda55
(ta partycja F ma w linie oznaczenie /dev/hda55) potem robie nową partycje poleceniem potem wybieram zeby była od pierwszego do ostatniego bloku /dev/hda55, ustawiam ją jako primary no i daje polecenie czyli aby nowa partycja została zapisana na dysku potem daje

Kod: Zaznacz cały

mkfs.ext3 /dev/hda55
i lipa potem sie okazuje ze w miejsce partycji F niby sie cos zrobiło ale wogle nie wiadomo co to za sstem plików itd.Nie jestem głupi sformatował bym sobie partycje jakimś managerem czy coś, ale tu chodzi o to że trzeba sformatowac za pomocą komend w terminalu partycje /dev/hda55 któa jest w fatx na ext3.Inaczej nie moze być, abym osiognoł cel.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Spróbuj cfdisk

Kod: Zaznacz cały

man cfdisk
pomoc z konta root

Kod: Zaznacz cały

cfdisk -h
ODPOWIEDZ