chrooting ftp i ssh

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
MenWizard
Posty: 12
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 10:18

chrooting ftp i ssh

Post autor: MenWizard »

Witam, już prawie zrobiłem to co chciałem. Używam proftpd i zabroniłem użytkownikom dostępu do filesystemu (/) mają tylko dostęp do /home/ ale teraz nie wiem jak zrobić żeby każdy miał dostęp do swojego home ( nie widział home innych ) np

użytkownik numer 1 o nicku; tester przy logowaniu automatycznie jest przenoszony do katalogu /home/tester/ i nie może z niego wyjść.

użytkownik numer 2 o nicku; ktostam przy logowaniu automatycznie jest przenoszony do katalogu /home/ktostam/ i nie może z niego wyjść.

Tak chce zrobić, aktualnie jest tak

użytkownik numer 1 o nicku; tester przy logowaniu automatycznie jest przenoszony do katalogu /home/tester ale może z niego wyjść do /home/ ( do / już nie ).

użytkownik numer 2 o nicku; ktostam przy logowaniu automatycznie jest przenoszony do katalogu /home/ktostam/ ale może z niego wyjść do /home/ ( do / już nie )

to część configu który jest za to odpowiedzialny.


DefaultRoot /home/
DefaultChdir /home/tester tester
I chciał bym byście mi pomogli :) Czekam na odpowiedź. ( mam dostęp tylko do shella )

Pozdrawiam!
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

witam
spróbuj zmienić:
DefaultRoot /home/
DefaultChdir /home/tester tester
na:
DefaultRoot /home/~/
DefaultChdir /home/tester tester
to powinno załatwić sprawę,


aloha
MenWizard
Posty: 12
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 10:18

Post autor: MenWizard »

Witaj, na wstępie dziękuje za odpowiedź. Edycja tej lini uniemożliwia zalogowanie się na ftp , przez co nie mogę sprawdzić czy działa.

Demona restartowałem. Jakieś inne pomysły?
peredhil
Posty: 42
Rejestracja: 24 maja 2006, 14:12
Lokalizacja: Staszów

Post autor: peredhil »

MenWizard pisze:Witaj, na wstępie dziękuje za odpowiedź. Edycja tej lini uniemożliwia zalogowanie się na ftp , przez co nie mogę sprawdzić czy działa.

Demona restartowałem. Jakieś inne pomysły?

ja to zrobiłem u siebie w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

DefaultRoot ~ users,!peredhil #
userzy mogą latać po swoich katalogach, jednak nie mogą wyjść wyżej, user peredhil może łazić wszędzie "/"
MenWizard
Posty: 12
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 10:18

Post autor: MenWizard »

peredhil pisze:
MenWizard pisze:Witaj, na wstępie dziękuje za odpowiedź. Edycja tej lini uniemożliwia zalogowanie się na ftp , przez co nie mogę sprawdzić czy działa.

Demona restartowałem. Jakieś inne pomysły?

ja to zrobiłem u siebie w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

DefaultRoot ~ users,!peredhil #
userzy mogą latać po swoich katalogach, jednak nie mogą wyjść wyżej, user peredhil może łazić wszędzie "/"
Witaj, to u mnie spowodowało to że każdy user może latać nawet po / , może powiesz jaką masz wersje i podeślesz mi swój config?

///EDIT - 13.1.2007 - 09:41

velmafia twój post mnie trochę naprowadził dzięki. Zrobiłem :) Dziękuje wszystkim którzy odpisali w tym temacie.
Aktualnie jest to zrobione tak]DefaultRoot ~
DefaultChdir /home/~/[/quote]

I działa :D to jest najważniejsze. Wiecie może jak zrobić identyczną rzecz z demonem ssh?

/// EDIT PO PARU DNIACH:

Dałem z tym sobie spokój , szukając odpowiedzi w google na drugie pytanie znalazłem odpowiedź na 1 ;) Wystarczyło użyć chmoda a nie zabawy w chrooty xD zaraz będe rebotował serwer więc zobaczymy czy działa wszystko bo pozmieniałem chmody na folder boot itp :) Najważniejsze jest to że użytkownik piszący

cd ..

a następnie

ls

widzi piękny biały napis:

ls .: Permission denied

:) Jest. Udało się. Teraz potrzebuje odpowiedzi na drugie pytanie. Pomoże ktoś?

Drugie pytanie czyli: Jak umożliwić danemu użytkownikowi SSH, korzystanie tylko z wybranych komend. NP użytkownik

jacek22 może użyć komendy cd,wget,mv,cp ale ¯ADNEJ innej już nie. Wie ktoś jak to zrobić?
jawor
Posty: 1
Rejestracja: 17 marca 2007, 01:51
Lokalizacja: Radom City

Post autor: jawor »

odswiezam temat bo moze ktos zna odpowiedz o wlasnie tego szukam i nic...

jak ustawić config sshd zeby user mial dostep tylko do swojego folderu?
bartek
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 01 maja 2006, 08:14

Post autor: bartek »

hej,

jawor, Twój problem nie jest związany z ssh tylko prawami do katalogów/plików.

Kod: Zaznacz cały

man chmod
pzd
br
ODPOWIEDZ