dysk twardy

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

bart1983 pisze:Coś pomieszałem i w /home/bart stworzył mi dwa dowiązania: D i win_d, teraz nie wiem jak mam się pozbyć dowiązania D a dowiązanie win_d jest nie tam gdzie bym chciał... ehh:|

Kod: Zaznacz cały

man rm
dzidzius80
Beginner
Posty: 110
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 10:37
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: dzidzius80 »

Sorry za moja pisownie, ale nie mam polskich liter.

Jak ci pomoc nie wiem, ale mialem podobny problem, nie chciala mi sie zamontowac partycja windy, jak juz mi sie udalo to nie mialem praw zapisu, jak juz mialem to mi mowil ze nie moze zamontowac partycji, bo jest juz zamontowana. Zadzwonilem wiec do kumpla co serwery stawia na Debianie, i rozwiazal problem ( stwozyl mi katalog "media" i zamontowal_dowiazal (nie wiem napewno)), I ok, w ikonce home na pulpicie jest katalog media, w nim mam wszysto plus partycje windy. media ma 30 GB pojemnosci, a winda co jest w srodku 100GB, troszke dziwne, wyglada jak slon w sloiku :-D . ale smiga.

nie moge opisac dokladnie procesu, bo robil to Expert, a ja jestem Amator, ale jesli ktos rozpoznal ten sposob to moze ci go opisze dokladniej.

Ja juz musze leciec, wiec pozdrawiam, i mam nadzieje ze podpowiedzialem cosik, a wieksi ode mnie dopowiedza wiecej ;-)
bart1983
Posty: 60
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 10:08

Post autor: bart1983 »

Kaka' pisze:A tu ( http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=777 ) patrzał? Jest tam napisane, że aby móc zapisywać na dysku z systemem plików ntfs należy wydać w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

mount -t ntfs-3g /dev/hda1 /mnt/dysk
a żeby dysk się automatycznie montował, to troszeczkę pomyśl i przeczytaj to co się znajduje w linku, który podałem.
Znowu mam problem, naprawilem dysk i zainstalowalem ponownie debiana, teraz chce zamontowac dysk ntfs i dzieje sie cos takiego:

Kod: Zaznacz cały

debian:/home/bart# mount -t ntfs-3g /dev/hda5 /mnt/win_d
fusermount: failed to open /dev/fuse: No such file or directory
fuse_mount failed.
Unmounting /dev/hda5 ()
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Przed załadowaniem modułu fuse stwórz urządzenie:

Kod: Zaznacz cały

mknod -m 666 /dev/fuse c 10 229
bart1983
Posty: 60
Rejestracja: 12 stycznia 2007, 10:08

Post autor: bart1983 »

Debian pisze:Przed załadowaniem modułu fuse stwórz urządzenie:

Kod: Zaznacz cały

mknod -m 666 /dev/fuse c 10 229
nic to nie daje, robiac tak jak napisales montuje mi sie partycja ntfs ale jest widoczna tylko w mc (midnight commander) jako root, w fstab mam taki wpis:

Kod: Zaznacz cały

 /dev/hda2 /mnt/windows ntfs-3g defaults,force 0 0 
a i tak jak zrestartuje komputer to podczas uruchamiania mam taki blad:

Kod: Zaznacz cały

fusermount: failed to open /dev/fuse: No such file or directory
fuse_mount failed.
Unmounting /dev/hda5 ()
oczywiscie juz prubowałem montowac dysk na rozne sposoby podane w powyzszych postach ale nic to nie daje, bo nawet jesli sie zamontuje to i tak nie mam do niego pelnego dostepu:/ juz nie mam sily moze wkoncu ktos napisze cos pomocnego...?

EDIT:
wiec teraz mam zamontowana partycje, w fstab jest nastepujacy wpis

Kod: Zaznacz cały

/dev/hda5       /media/win_d     ntfs    ro,rw,nls=utf8,umask=0222,auto 0 0 
nastepnie zmienilem uprawnienia dla usera wpisujac w konsoli jako root

Kod: Zaznacz cały

chown -R 1000:1000 /media/win_d
no i widze oczywiscie ten dysk ale, prawa mam dla uzytkownika ale i tak nie moge na nim przeprowadzac zmian (no chyba ze w konsoli jako root:/)
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

w fstab dodaj

Kod: Zaznacz cały

uid=1000
wywal ro a zostaw rw
ODPOWIEDZ