kernel

Wszystko Off Topic
feliks
Posty: 2
Rejestracja: 06 stycznia 2007, 21:42

kernel

Post autor: feliks »

Witam

Jak to sie dzieje ze mam oficjalny kernel debiana załóżmy 2.4.x do tego kernel-headers, module-assistant i nie mam czegoś w kernelu i te rzeczy sprawiają ze są jak użyje module-assistant. Np tak było z neostradą modem sagem użyłem module-assistant i miał być tez kernel-headers i w kernelu defaultowo nic nie było (dla sagema) ale użyłem tego softu i chodzi neostrada. Co to jest to kernel-headers, module-assistant i czego jeszcze sie używa do tego aby cos było w kernelu czego nie mam (może o czymś zapomniałem albo było juz default).

Pozdrawiam.
KarolOssowski
Posty: 92
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 19:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: KarolOssowski »

kernel/linux-headers - pliki nagłówkowe ze źródeł jądra,
module-assistant - narzędzie do automatycznego kompilowania/instalowania dodatkowych modułów.

w repozytorium debiana jest grupa pakietów postaci '<moduł>-source'. każdy taki pakiet może być obsłużony przez module-assistant. z tym że musisz używać kernela "dystrybucyjnego". ten własnoręcznie kompilowany najlepiej instalować "metodą debianową", a wówczas dodatkowe moduły można zainstalować tak: `make-kpkg --added_modules <moduł> modules_image` (wcześniej trzeba go tylko rozpakować w '/usr/src')

dlaczego te moduły nie są wkompilowane w dystrybucyjny kernel, tylko rozprowadzane są w oddzielnych paczkach? odpowiedź jest taka, że albo są tak żadko używane, że paczkujący zdecydował, że nie warto ich włączać do głównego kernela (np. 'cloop'), albo nie ma ich w oficjalnym drzewie jądra (chociażby dlatego że są to sterowniki niewolne, np. 'nvidia-kernel').
feliks
Posty: 2
Rejestracja: 06 stycznia 2007, 21:42

Post autor: feliks »

aha, ok

Dzieki za info. Nawet fajne rozwiazanie zrobili w debianie apropo module-assistant.
ODPOWIEDZ