Literatura

Ogólne pytania dotyczące systemu
trzype
Posty: 31
Rejestracja: 30 listopada 2007, 21:57
Lokalizacja: Corby

Literatura

Post autor: trzype »

witam
ponieważ jestem początkującym użytkownikiem debiana (linuxa też), a zwracanie się o pomoc z każdym, nawet najmniejszym lub błahym problemem na forum jest dosyć krępujące (dla mnie) ;-) i denerwujące (dla was) :-) , wpadłem na genialny pomysł zakupu książki, która pomogłaby mi zapoznać się z podstawą obsługi i konfiguracji systemu, jak również po przyswojeniu podstawowych wiadomości, poszerzyć moją wiedzę na ten temat
na razie znalazłem:

Debian GNU/Linux 3.1 Biblia
Debian GNU/Linux
Debian Linux. Księga Eksperta
+ wyniki wyszukiwania dla słowa debian na merlinie :)

ktokolwiek czytał w/w książki i mógłby mi coś polecić, lub odradzić?
czy istnieją jakiekolwiek książki dla wersji testing lub 4.0?
Awatar użytkownika
ruun
Member
Posty: 1366
Rejestracja: 29 marca 2007, 21:07
Lokalizacja: Kruszwica

Post autor: ruun »

Eee, lepiej przeczytaj Debian Reference i inne dokumenty z http://www.debian.org/doc/manuals/
Awatar użytkownika
qbsiu
Beginner
Posty: 491
Rejestracja: 19 marca 2007, 19:47
Lokalizacja: £DZ

Post autor: qbsiu »

trzype pisze:Debian GNU/Linux 3.1 Biblia
ja mam tę książkę. Powiem, że to wszystko tak jak mówi ruun, znajdziesz w necie!
trzype pisze:czy istnieją jakiekolwiek książki dla wersji testing lub 4.0?
no to manuale w necie. Nie widziałem jeszcze książki dla Etcha.
trzype
Posty: 31
Rejestracja: 30 listopada 2007, 21:57
Lokalizacja: Corby

Post autor: trzype »

a te manuale to w pl?
poza tym ja wolę jednak z papieru czytać, niż z ekranu monitora, a drukowanie koło 300 (lub więcej) stron trochę drogo wychodzi :-P
Awatar użytkownika
qbsiu
Beginner
Posty: 491
Rejestracja: 19 marca 2007, 19:47
Lokalizacja: £DZ

Post autor: qbsiu »

No to już jak wolisz. :-)
trzype
Posty: 31
Rejestracja: 30 listopada 2007, 21:57
Lokalizacja: Corby

Post autor: trzype »

a jeśli o tą biblię chodzi to coś konkretnego, czy pierdoły jak w książeczce dołączonej do "komputer świat" o mandrivie
jak by ktoś miał jakiekolwiek ebooki to chętnie je przejrzę :-)
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Na prawdę książek o systemie nie opłaca się kupować, chyba że to jakieś książki ze specjalistycznymi zagadnieniami.
trzype
Posty: 31
Rejestracja: 30 listopada 2007, 21:57
Lokalizacja: Corby

Post autor: trzype »

Rad pisze:Na prawdę książek o systemie nie opłaca się kupować, chyba że to jakieś książki ze specjalistycznymi zagadnieniami.
czyli jakie to są i gdzie je mogę znaleźć?
ja mam dwa wyjścia:
- kupić za 100 zł książkę
- wydać to 100 zł w pubie (trochę mało jak na pub)
więc patrząc przyszłościowo, książka na dłużej mi starczy :-)
blooregard
Posty: 15
Rejestracja: 19 września 2007, 10:57
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: blooregard »

Witam,

Polecam "Linux dla programistów i użytkowników" wyd. Helion (79 pln) - szeroki zakres poruszanych zagadnień, niezależnych od używanej dystrybucji. Plus Debian Reference:
http://qref.sourceforge.net/Debian/quic ... nce.pl.pdf

pozdrawiam,

blooregard
siwuch86
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 06 lutego 2008, 11:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: siwuch86 »

Debian GNU/Linux 3.1 Biblia
Debian Linux. Księga Eksperta

te dwie ksiazki mialem i powiem w wielkim skrocie - szkoda czasu, ewentualnie dla osob ktore wczoraj zainstalowaly linuxa i nie maja zielonego pojecia jak sie przechodzi miedzy katalogami w konsoli bo nigdy ne widzialy nawet dosa to warto przeczytac pierwsza czesc ksiazki (podstawy co to linux i jak sie w nim poruszac) ale to w kazdej ksiazce mozna znalezc.

Jedna z lepszych ksiazek jakie mialem w reku to:
Carla Schroder: "Linux. Receptury"
Nie powiem ze stajemuy sie ekspertami po przeczytaniu takiej ksiazki bo prawda jest taka ze zadna ksiazka tego nie pozwoli uzyskac. Problem wg mnie polega na tym ze wszelkie biblie jakie w reku mialem opowiadaja o klikaniu myszka, ksiazki sa grube z czego bliksko polowa stron to screeny. Tak naprawde tresci w nich bardzo malo i b zadko sie sprawdza bo ksiazki sa juz nieaktualne (starsze wersje systemow). "Linux. Receptury" nie wprowadza w swiat konsoli, co nie znaczy ze jest ksiazka b zaawansowana, daje jednak rzeczywisty obraz tego o czym opowiada a przede wszystkim receptury dzialaja i sa omawiane o wiele lepiej niz w tych bibliach i ksiegach eksperta.

Moje pytanie natomiast jest takie: czy debian reference mozna gdzies zdobyc w pdf'ie tak zeby mozna to bylo zgrabnie druknac?
ODPOWIEDZ