Problem przy pierwszym uruchomieniu Debiana na SATA

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Shaarky
Posty: 14
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 01:57
Lokalizacja: Katowice

Problem przy pierwszym uruchomieniu Debiana na SATA

Post autor: Shaarky »

No więc przywitam się...

Witam... zaczynam przygode z linuxem... mam ubuntu i jestem zadowolony wszystko samo sie zrobilo i smiga... ale chce od podstaw podstaw zaczac sam :) padło na Debian... mam SATE, pewnie z netem tez bede mial problem w Debianie ale to potem narazie sprawa wyglada tak.

Przed instalacja wpisalem "linux26" co cudownie zalatwilo sprawe wieszajacej sie instalki debiana itd. pieknie, z duma czekalem az sie odpali i po odpaleniu zaczęło się w sposob ciagly przewijac przez monitor:
nv_sata: Primary device added
nv_sata: Primary device removed
nv_sata: Secondary device added
nv_sata: Secondary device removed
nv_sata: Primary device added
nv_sata: Primary device removed
nv_sata: Secondary device added
nv_sata: Secondary device removed
nv_sata: Primary device added
nv_sata: Primary device removed
nv_sata: Secondary device added
nv_sata: Secondary device removed
itd...
tak ze nic sie nie da zrobic.. udalo mi sie CHYBA skonfigurowac czas itd.. konto root tez bo jak szybko napisze to zdaze sie zalogowac :/ macie jakies pomysly... odpowiedzi typu przeszukaj forum czy http://www.google.pl to ja dziękuje bo jest 02.07 w nocy i sadzicie ze co robie od paru godzin :) mam neostrade ale dziecko neo ze mnie nie jest ;-)

Pozdrawiam,
i stawiam piwo za pomoc ;-)
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Shaarky pisze:mam neostrade
a jaki modem, zainstaluj go, żeby mieć dostęp do repo.

jaką wersje masz Debiana ? stable/testing ??

rozumiem że system bazowy się zainstalował, i dostęp do konsoli masz, tylko te komunikaty wyskakują na ekran??
zobacz czy na innych konsolach te komunikaty nie będą Ci przeszkadzały w konfiguracji

Kod: Zaznacz cały

Ctrl+Alt +F1/F2/F3/../F6

wydaje mi się że nowsze jądro powinno rozwiązać sprawę/problem z SATA (masz SATA czy SATA2 ?), ponieważ pewnie w jądrze które masz nie jest w pełni obsługiwana SATA.

jak zainstalujesz modem do neo, to potem instalacja nowego jądra z repo, i problem powinien ustąpić




aloha
Shaarky
Posty: 14
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 01:57
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shaarky »

mam router Micronetu, debian sarge stable i zaponialem dodać ze jestem max poczatkujacy.... zielony ja zielony ogorek wiec prosilbym na chlopski rozum... bo jak narazie to nic nie kumam :)

Mam SATA, dostep do konsoli jest ale niewielki bo po chwili ucieka mi gdyz wcaz wyskakuja te bledy... :(

instalacja neo itd to moj kolejny probelm, ale bez konsoli "ktora nie ucieka" nie bardzo mam szanse to wykonać :/

pomocy
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Shaarky pisze:dostep do konsoli jest ale niewielki bo po chwili ucieka mi gdyz wcaz wyskakuja te bledy... :(
velmafia pisze:zobacz czy na innych konsolach te komunikaty nie będą Ci przeszkadzały w konfiguracji

Kod: Zaznacz cały

Ctrl+Alt +F1/F2/F3/../F6
Shaarky pisze:mam router
więc raczej nie szukaj jak zainstalować neo, ale jak odbierać neta przez bramę (gateway)
to powinno Ci pomóc:
http://dug.net.pl/texty/ethernet.php
po skonfigurowaniu neta zmieć wpisy w /etc/apt/source.list
http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=435
najlepiej na testing, a potem uaktualnij jądro, to powinno rozwiązać problem z SATA.
Shaarky
Posty: 14
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 01:57
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shaarky »

Ale sadzisz ze to problem SATA?? czy moze cos ma nie tak z CDromami?? bo na sacie mialem problem ale po wpisaniu przy instalacji boot:linux26 wszystko ladnie smiglo


w innych konsolach to samo :/
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Shaarky pisze:Ale sadzisz ze to problem SATA?? czy moze cos ma nie tak z CDromami?? bo na sacie mialem problem ale po wpisaniu przy instalacji boot:linux26 wszystko ladnie smiglo


w innych konsolach to samo :/

według mnie jest to wina starego jądra, bo Sarge był wydany już jakiś czas temu, a sprzęt od tego czasu się rozwinął, więc najlepiej będzie jeśli zainstalujesz nowsze jądro, a jeszcze lepiej cały system w nowszej wersji, czyli Etcha (testing), nie zwracaj uwagi na to że nazywa się testing, bo jest bardzo stabilny i nie stwarza żadnych problemów.

zresztą już ten problem poruszałem tu na forum. może i Sarge jest wersją stabilną, ale jest też przestarzała i z tego powodu newbie mają z nią dużo problemów (nie obsługiwany sprzęt, stare pakiety i chęć instalacji nowych bez znajomości apt, itp...), testing jest porównywalny pod względem stabilności do innych dystrybucji stabilnych GNU/Linuksa, a dodatkowo codziennie wprowadzane są uaktualnienia.


rozwiązaniem Twojego problemu będzie nowe jądro, ale od siebie dodam żebyś zainstalował wersję testową, od razu ma nowsze jądro, a i oszczędzi problemów potem jeśli będziesz chciał mieć aktualny system i oprogramowanie.



aloha
Shaarky
Posty: 14
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 01:57
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Shaarky »

wporzadku zgoda... tylko cos znaleźć nie moge tego :( ETCH, moglby ktos podac linka pod AMD64 i SATA, bo ja to sie juz gubie...

a apropo problemu to wyczutalem tez ze wystarczy poszukac w biosie i wylaczy nieuzywane kanaly SATA, tylko cos nie bardzo wiem o co biega... co o tym sadzicie??

[ Dodano: 2006-12-26, 22:17 ]
SPOKO problem zalatwiony, wystarczylo wylaczyc nieuzywane kanały SATA :) obeszlo sie bezs reinstalki :-) ale bardzie dziekuje za pomoc :)
ODPOWIEDZ