kilka pyta

Ogólne pytania dotyczące systemu
Various
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2007, 17:21

kilka pytań na poczatek

Post autor: Various »

jestem tu nowy, więc witam wszystkich ;)
jak narazie jestem uzytkownikiem mandrivy 2007 extreme ale powoli zaczynam "napalać" się na debiana, ściągnąłem już sobie wersje etch bo chcę mieć system w 100% stabilny więc mam na poczatek pare pytań:

1. czy po instalacji wszystkie partycje ntfs z windowsa beda widoczne w katalogu mnt ?? czy trzeba je recznie montować za kazdym razem ?

2. czy z instalacja sterowników nvidii sa jakies duże problemy ? (czytałem temat o ich instalacji lecz chcę się upewnić)

3. czy bezproblemowo mozna zainstalować compiz-fusion ? (także czytałem temat)

4. co lepsze, LILO czy GRUB ?? i które z nich jest graficzne ?

5. czy instalacja pakietów takich jak superkaramba czy kadu lub skype przysparza problemów ??


bardzo dziekuję za odpowiedzi
pozdrawiam
M
Posty: 36
Rejestracja: 07 listopada 2007, 13:50
Lokalizacja: Czêstochowa

Re: kilka pytań na poczatek

Post autor: M »

[quote="Various"]jestem tu nowy, więc witam wszystkich ]

Odp. 1
Co do partycji windowsowych ntfs to żeby mieć do nich pelny dostęp (zapis) to po zainstalowaniu systemu należy zainstalować ntfs-3g:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install ntfs-3g
Następnie edytujemy plik /etc/fstab i dodajemy odpowiednie wpisy odnośnie partycji windowsowych:
np. /media/win/c ntfs-3g default 0 0

Możesz podczas instalacji również podmontować partycje windowsowe, ale ja wolałem nie ryzykować

Odp. 2
Większe problemy są ze sterownikami ATI

Odp. 4
Moim zdaniem lepszy grub

Opd. 5
aptitude install kadu ....... etc

Oczywiście poczytaj wcześniej o wpisach w source.list

Pozdrawiam
Various
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2007, 17:21

Post autor: Various »

co do 1 pytania to chodzi mi tylko i wylacznie o to czy bedzie widac te partycje po instalacji automatycznie w mnt czy trzeba je montować ręcznie za każdym razem

jesli moglbym prosic o jeszcze kilka waznych wskazowek odnosnie instalacji i pierwszysch krokow??
i jakie sa jeszcze roznice miedzy debiankiem a mandriva ?? :) takie znaczące

pzdr i dzieki za odp. ;)
darborc
Posty: 92
Rejestracja: 09 listopada 2007, 08:28
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: darborc »

Po instalacji nie są domyślnie obsługiwane. ¯eby uzyskać efekt o jaki Ci chodzi musisz postąpić tak jak napisał M. A na początek ja bym polecał lenne'go a nie each'a, różnica w stabilności nie jest drastyczna a pakiety dużo nowsze.
Various
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2007, 17:21

Post autor: Various »

darborc, a jak się montuje domyślnie te partycje przy instalacji i o jakie chodzi ryzyko ??
:)
darborc
Posty: 92
Rejestracja: 09 listopada 2007, 08:28
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: darborc »

Wygląda to tak. Debian nie robi tak ja Mandriv'a i nie montuje domyślnie partycji windows'a po instalacji. Ale można to ustawić później, albo w czasie instalacji ( nie gwarantuję bezpieczeństwa takiego rozwiązania, np. na przykład uszkodzenia systemu plików, bo nie próbowałem nigdy podobnie do M ), albo gdy już system jest postawiony poprzez wyedytowanie pliku /etc/fstab, składnia nie jest skomplikowana. jeżeli chcesz mieć możliwość zapisu na partycjach ntfs musisz pobrać pakiet ntfs-3g. Debian to nie mandriva i trzeba czasami samemu coś zrobić, ale można się przy okazji czegoś nauczyć a konsola nie boli ;)
Various
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2007, 17:21

Post autor: Various »

ok dzieki bardzo za pomoc ;)

a czy superkarambe trzeba kompilowac czy jest pakiet juz dla debiana ??


mam nadzieje ze sie na debiaanie nie zawiodę ;)
darborc
Posty: 92
Rejestracja: 09 listopada 2007, 08:28
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: darborc »

Various pisze:darborc, a jak się montuje domyślnie te partycje przy instalacji i o jakie chodzi ryzyko ??
:)
Można to zrobić gdy się wybiera miejsca montowania np. /home. To dajesz własny punkt i wpisujesz np. /mnt/windows

Superkaramba jest w pakietach. A czy się zawiedziesz to zależy od tego czy nie boisz się czegoś nauczyć i włożyć troszkę wysiłku :)
Various
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2007, 17:21

Post autor: Various »

spoko dzieki wam za pomoc, napewno sie podziele swoim screenem jak sie tylko nadarzy okazja zeby mandrive wywalic ;)
ODPOWIEDZ