Nie potrafi

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Szuti
Posty: 2
Rejestracja: 20 grudnia 2006, 20:06

Nie potrafię uruchomić Debiana

Post autor: Szuti »

Witam. Jestem początkującym użytkownikiem Debiana. Proszę o wyrozumiałośc. Zainstalowałem 3.1r4 z płyt DVD, instalacja została ukończona jednak nie mogę dostać się do tzw. pulpitu :/ Poprzez Grub'a wybieram iż chce uruchomić Debiana, wykrywany jest sprzęt itp, nagle prosi mnie o podanie loginu i hasła co czynię jednak po wykonaniu tego polecenia dalej znajduję się na czarnym ekranie z białymi napisami i mogę wydawać dalsze komendy :/ Podczas instalacji pamiętam iż jedną z czynności było wybranie typu instalacji gdzie zaznaczyłem środowisko graficzne. Więc co jest źle? Cały czas jestem w takim choćby trybie tekstowym :/

(teraz oczywiście piszę z windowsa)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Jesteś już w systemie :)

Nie masz po prostu zainstalowane x'ów Poczytaj o tym tu: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=492
Szuti pisze:Podczas instalacji pamiętam iż jedną z czynności było wybranie typu instalacji gdzie zaznaczyłem środowisko graficzne
Niech zgadnę wcisnąłeś ENTER, tak? :)
Szuti pisze:Cały czas jestem w takim choćby trybie tekstowym :/
To nie jest sobie byle jaki tryb, to konsola - w niej zrobisz wszystko co tylko chcesz.


Pozdrawiam!


//edit

Możliwe, że już masz zainstalowane x'y tylko po prostu nie masz gdm/kdm itd. Spróbuj wpisać startx i podaj co Ci wywala.
Szuti
Posty: 2
Rejestracja: 20 grudnia 2006, 20:06

Post autor: Szuti »

Kaka' pisze:Niech zgadnę wcisnąłeś ENTER, tak? :)
tak :(
Kaka' pisze:Możliwe, że już masz zainstalowane x'y tylko po prostu nie masz gdm/kdm itd. Spróbuj wpisać startx i podaj co Ci wywala.
po zalogowaniu wpisałem to i...
-bash: startx: command not found :(

Jeśli coś skopałem to jestem w stanie zainstalować system jeszcze raz od nowa ale proszę o wskazówki bym znowu czegoś źle nie zrobił :/
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Szuti, spokojnie. Wszystko naprawimy :)
tak :(
Tak myślałem, trzeba było nacisnąć spację a nie ENTER - też ten błąd popełniłem gdy instalowałem Debiana :)
-bash: startx: command not found :(


Czyli nie masz x'ów (x'y to inaczej tryb graficzny).
Jeśli coś skopałem to jestem w stanie zainstalować system jeszcze raz od nowa ale proszę o wskazówki bym znowu czegoś źle nie zrobił :/
Nie, nie, nie! Linux to nie windows. W linuksie naprawdę bardzo trudno coś zepsuć, na ogól wszystko idzie naprawić. Nie instaluj systemu na nowo bo to po prostu bez sensu. Zastosuj się do tego tematu: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=492 Pamiętaj też, że musisz zainstalować jakieś środowisko graficzne! ( http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=3054#3054 ) Jeśli wszystko będziesz dobrze robił to będziesz miał ten wymarzony tryb graficzny :)


Pozdrawiam!
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

Albo prościej, po zalogowaniu się jako root wpisz:

Kod: Zaznacz cały

tasksel
Pojawi Ci się takie okienko jak miałeś przy instalacji.

Wybierz jeszcze raz śroodowisko graficzne, przejdz tabulatorem na "ok" i dopiero klepnij enter.
Awatar użytkownika
Maden
Beginner
Posty: 172
Rejestracja: 22 listopada 2006, 15:14
Lokalizacja: tarnów

Post autor: Maden »

jaSS pisze:Albo prościej, po zalogowaniu się jako root wpisz:

Kod: Zaznacz cały

tasksel
Pojawi Ci się takie okienko jak miałeś przy instalacji.

Wybierz jeszcze raz śroodowisko graficzne, przejdz tabulatorem na "ok" i dopiero klepnij enter.
czy ja wiem czy prościej. Najlepiej zrób jak kaka pisze :)
Witek Baryluk
Beginner
Posty: 207
Rejestracja: 26 czerwca 2006, 01:49
Lokalizacja: Kraków za firewallem

Post autor: Witek Baryluk »

Maden pisze:
jaSS pisze:Albo prościej, po zalogowaniu się jako root wpisz:

Kod: Zaznacz cały

tasksel
Pojawi Ci się takie okienko jak miałeś przy instalacji.

Wybierz jeszcze raz śroodowisko graficzne, przejdz tabulatorem na "ok" i dopiero klepnij enter.
czy ja wiem czy prościej. Najlepiej zrób jak kaka pisze :)
prościej użyć tasksel.
ODPOWIEDZ