dwa problemy: stery nvidia i skype

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

dwa problemy: stery nvidia i skype

Post autor: belzebub »

witam.
niedawno pisalem na 'hardware' o swoich bojach z karta muzyczna SB Live! teraz mam inna karte-w sumie dziala i jest ok. Teraz zwracam sie o pomoc w zwiazku z innymi kwestiami.

Pierwsza z nich jest instalacja sterownikow nvidia. Przejrzalem inne posty na tym forum dotyczace instalacji sterownikow nvidia i wydaje mi sie, ze robie wszystko jak trzeba a mimo tego nie chce mi ich zainstalowac. Mam karte TNT2 /M64?/ - sciagnalem sterowniki ze strony nvidii w wersjii 1.0-7182 /podobno ostatnia, ktora obsluguje ta karte/. System odpalam bez uruchamiania Xow; zgodnie z readme odpalam skrypt-idzie, idzie, idzie az ze nie mam 'kernel-source' - nieprawda bo mam w /usr/src/linux /sciagalem zrodla sam i je kompilowalem - wersja 2.6.18.2/. odpalam skrypt z parametrem --kernel-source-path=/usr/src/linux-2.6.18.2 - nic to samo. czyli czegos brakuje - a czego?

Druga sprawa to skype - sciagnalem jegomoscia ze skype.com - rozpakowalem i co? jest pliczek 'skype' odpalilem i dziala.. ok.. pozmienialem m.in. language na polski i ok. zamknalem program. w kde uzytkownika stworzylem skrot do programu na pulpicie wskazujac sciezke do tego pliku- w katalogu domowym zostal utworzony .Skype - zmieniam language a tam nic. jak wol wskazuje na polski a interfejs jest po angielsku. i najlepsze - jak z konsoli odpalam tego skype'a to uruchamia sie z polskim interfejsem. i czasami dzwiek dziala a czasami nie-problem z urzadzeniem dzwiekowym-w menu mam mozliwosc wyboru miedzy oss a alse. no i o co tu moze chodzic?

za pomoc z gory dzieki.

[ Dodano: 2006-12-07, 12:05 ]
ponownie ja..
tak myslalem troche o tych sterownikach nvidii i pomyslalem o czyms takim, ze moze/pewnie nie mam kernel-headers. kompilowac jadro nauczylem sie dzieki opisowi na debianusers.pl i tam nic nie ma o kernel-headers i stad moze pomimo tego, ze mam zrodlo jadra w /usr/src/linux instalator o tym nie wie...znalazlem inny opis kompilacji jadra na stronie wonder.pl - dlatego przy okazji - jaki opis jest lepszy/bardziej odpowiedni - i pyt drugie - skoro mam juz skompilowane jajo i po jakims czasie dochodzi mi nowy sprzet, jak zrobic zeby przekompilowac jajo juz z obsluga tego sprzetu, ale zeby nie trzeba bylo kompilowac calego jadra od nowa?
pozdrawiam
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

kernel-headers to nagłówki jądra dla kerneli z serii 2.4, dla 2.6 nazywają się linux-headers i właśnie tego potrzebujesz do instalacji sterowników nvidia.
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: belzebub »

Debian pisze:kernel-headers to nagłówki jądra dla kerneli z serii 2.4, dla 2.6 nazywają się linux-headers i właśnie tego potrzebujesz do instalacji sterowników nvidia.
ok.. skoro ich potrzebuje jak napisales to moze dalbys mi jeszcze wskazowke jak moglbym je pozyskac - bo apt milczy w temacie. pozdrawiam
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

U mnie pozyskanie linux-headers wyglądało tak:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install linux-headers-`uname -r`
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Co do skype to po co ściągasz jak są dostępne paczki .deb? :)

Do sources.list dodaj:
Potem tylko:

Kod: Zaznacz cały

aptitude update
i

Kod: Zaznacz cały

aptitude install skype

A co dźwięku w skype, no cóż...jest bardzo dużo opinii, że skype na linuksie to g???o jest. Cóż, niestety się z tym zgadzam. Twórcy skype nie dbają o użytkowników linuksa. A dźwięku nie odtwarza Ci pewnie dlatego, że coś Ci blokuje kartę dźwiękową. Poczytaj o tym tu: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=494


Pozdrawiam!
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: belzebub »

Debian pisze:U mnie pozyskanie linux-headers wyglądało tak:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install linux-headers-`uname -r`
no wlasnie ja najpierw sprawdzilem apt'em czy w ogole jest cos takiego u mnie - na innej maszynie z tym samym jajem napisalem jak zaproponowales i:
Nie znaleziono pakietu, którego nazwa lub opis zawierałyby "linux-headers-2.6.18.2"
Nie zostaną zainstalowane, uaktualnione ani usunięte żadne pakiety.
wiec?
pozdr

[ Dodano: 2006-12-07, 14:50 ]
Kaka' pisze:Co do skype to po co ściągasz jak są dostępne paczki .deb? :)

Do sources.list dodaj:

deb http://download.skype.com/linux/repos/debian/ stable non-free
kurcze wlasnie o to mi chodzilo.. nie wiedzialem tego.. dzieki.. dzisiaj powalcze.. z tym dzwiekiem tez powinno dac rade..

korzystajac jednak z okazji ponowie zapytanie co do kompilacji jaja. skoro aptem nie moge znalezc pakietu linux-headers-2.6.18.2 a takowe posiadam u siebie to moze ja jakis blad podczas kompilacji robie? to raz a druga kwestia - skoro mam juz skompilowane jajo i dziala a mimo tego chcialbym dolozyc jakas nowa funkcjonalnosc to musze jajko kompilowac na nowo? czy jest jakis inny sposob, ktorego nie znam, na zmiane konfiguracji i przekompilowanie tylko z tymi nowymi ??

pozdrawiam
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

Moze sie myle ale jezeli kernel kompilowales sam (nowszy niz w wersji stabilnej) a wpisy masz ze stable to nie dziw sie ze apt nie znajduje linux-headers dla twojej wersji

Musisz zmienic wpisy w sources.list na takie ktore pasuja do jajka

a co do nvidi

to czy nie trzeba dodac jeszcze pakietu kernel-kbuild-2.6-3

Kod: Zaznacz cały

apt-get install linux-headers-`uname -r`
apt-get install kernel-kbuild-2.6-3
potem odpalasz skrypt nvidi zmieniasz plik konfiguracyjny serwera okien

tak ja robie i wszystko dziala ;-)

Pozdrawiam
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

a sprobuj ze sciezka /usr/include/linux/
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

wenabdg pisze:apt-get install kernel-headers-`uname -r`
Jak ma jądro 2.6.18 to nagłówki jądra to linux-headers, a nie kernel-headers
wenabdg
Beginner
Posty: 118
Rejestracja: 27 października 2006, 18:35

Post autor: wenabdg »

moj blad ;-) sorry
ODPOWIEDZ