Problem z SB LIve pod Xami

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Problem z SB LIve pod Xami

Post autor: belzebub »

witam wszystkich.
moj problem z karta muzyczna przedstawia sie nastepujaco. po uruchomieniu sie systemu, loguje sie i jeszcze pod konsola odpalam np. mp3blaster, wybieram jakis plik mp3 i odtwarzam - gra ;-). wylaczam, wychodze z programu. wpisuje startx - odpala sie xfce4.2, odpalam xmms i dzwieku juz nie mam. pasek postepu odtwarzania przesuwa sie niezwykle szybko, mniej wiecej utwor ktory trwa jakies 4 min odtwarza sie /bezglosnie!/ jakies 10-15sek.
w ustawieniach xmms wybieram alse, mikser i kanaly - wszystko wskazuje na karte sb live!
pod xtermem odpalam np. alsamixer i tam jest wszystko ok.. tak jak to bylo zanim odpalilem Xy czyli ustawienia sa zachowane nic nie jest wyciszone a dzwieku nie mam! robie reboot, ustawienia miksera sa zachowane i znowu mp3blaster odtwarza mi mp3 .. wchodze do xfce i juz dzwieku nie ma!
mozecie mi podpowiedziec co mi blokuje dzwiek pod Xami?
w zasadzie mam nowo zainstalowanego debiana sarge z jajkiem 2.6.18.2, jadro kompilowalem, w sensie dzwieku, zgodnie z opisem:
http://www.gentoo.org/doc/pl/alsa-guide.xml
i jeszcze jedno - po reboocie, odpalam jakis plik przez mp3blaster ba tty1 a na tty2 wydaje startx - w tym momencie wiesza mi sie i dzwiek i system ;-((((.
bardzo prosze o pomoc - co z tym zrobic, poprawic, skonfigurowac..
pozdrawiam pawel

PS. odpalam livecd - knoppix 5, pod kde dzwiek dziala i z alsa i z oss.
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

Może masz tylko źle ustawioną wtyczkę wyjścia na xmms?

Próbowałeś uruchomić mp3blaster pod x-ami albo jakiś inny odtwarzacz oprócz xmms?
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: belzebub »

jaSS pisze:Może masz tylko źle ustawioną wtyczkę wyjścia na xmms?

Próbowałeś uruchomić mp3blaster pod x-ami albo jakiś inny odtwarzacz oprócz xmms?
witaj.
tak - zapomnialem to dodac. pod Xami odpalalem mp3blaster, mplayer i xmms. w zadnym dzwiek nie dzialal. jednak przypomnialo mi sie, ze laczy ich wspolna cecha - odtwarza duzo szybciej - czyli np. 20-30sek odtwarza w 1 sek co w rezultacie wyglada tak, ze pasek w xmms doslownie przelatuje od lewej do prawej. zauwazylem podobna rzecz w mp3blaster odpalonym w xtermie. na dole okna jest informacja, ze odtwarza utwor o danym tytule a licznik odtwarzania doslownie zmienia sie blyskawicznie! wlaczam film mplayerem - leci jak opetany! ale niestety dzwieku ni ma ;-(.
moze jakas wskazowka - gdzie szukac w logach, co powoduje, ze w tak szybkim tempie je odtwarza?
pozdr
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Miałem ten sam problem. Gdy uruchomiłem xmms to mp3 które trwa 5 minut odtworzyło się w kilka sekund. Wtedy to była źle skonfigurowana alsa i xmms Ponownie skonfigurowałem alsa i pogrzebałem w opcjach xmms i się udało. Spróbuj.

Powiedz również czy twoja karta dźwiękowa obsługuje sprzętowe miksowanie.


Pozdrawiam!
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: belzebub »

Kaka' pisze:Miałem ten sam problem. Gdy uruchomiłem xmms to mp3 które trwa 5 minut odtworzyło się w kilka sekund. Wtedy to była źle skonfigurowana alsa i xmms Ponownie skonfigurowałem alsa i pogrzebałem w opcjach xmms i się udało. Spróbuj.
Powiedz również czy twoja karta dźwiękowa obsługuje sprzętowe miksowanie.
Pozdrawiam!
hmmm
dobre pytanie - odpowiem dyplomatycznie - dostalem ja w prezencie od kolegi i od niego wiem, ze ma /podobno/ - w xmms w zakladce mikser podaje cos w rodzaju symbolu chipa.

a co do ponownej konfiguracji alsy to moglbys rozwinac?
niestety nie mam w tej chwili dostepu do tego komputera wiec nie jestem pewien jak to sie zachowuje tych ustawieniach jadra, ale na pewno wczesniej po alsaconf dostawalem okno z komunikatem, ze nie moze znalezc karty na PCI ;-(. po lspci mam takie cudo:

#lspci
0000:00:0b.0 VGA compatible unclassified device: Creative Labs SB Live! EMU10k1 (rev 08)
0000:00:0b.1 Input device controller: Creative Labs SB Live! MIDI/Game Port (rev 08)

ale sprawdzalem to pod knoppixem i jest to samo a dzwiek dziala super.
pozdr
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

belzebub pisze:hmmm
dobre pytanie - odpowiem dyplomatycznie - dostalem ja w prezencie od kolegi i od niego wiem, ze ma /podobno/ - w xmms w zakladce mikser podaje cos w rodzaju symbolu chipa.
Co do tego miksowania to odpal dwa programy jeden to xmms a drugi to np. amarok który korzysta, bodajże, z arts czyli z serwera dźwięku KDE. Jeżeli dźwięk będzie równolegle odtwarzany w obu programach to znaczy, że twoja karta obsługuje sprzętowe miksowanie.
belzebub pisze:a co do ponownej konfiguracji alsy to moglbys rozwinac?
niestety nie mam w tej chwili dostepu do tego komputera wiec nie jestem pewien jak to sie zachowuje tych ustawieniach jadra, ale na pewno wczesniej po alsaconf dostawalem okno z komunikatem, ze nie moze znalezc karty na PCI ]

A ta karta jest na PCI? Może jest na ISA ? Weś no to sprawdź...chociaż jeżeli ta karta na pewno nie ma więcej niż 10 lat to na 99% jest ona na PCI.
ale sprawdzalem to pod knoppixem i jest to samo a dzwiek dziala super.
Knoppix ma to do siebie, że wszystko automatycznie konfiguruje a w Debianie trzeba wszystko "ręcznie" robić.


Pozdrawiam!
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: belzebub »

Kaka' pisze: Co do tego miksowania to odpal dwa programy jeden to xmms a drugi to np. amarok który korzysta, bodajże, z arts czyli z serwera dźwięku KDE. Jeżeli dźwięk będzie równolegle odtwarzany w obu programach to znaczy, że twoja karta obsługuje sprzętowe miksowanie.
hmm zalozmy, ze ma! na 99,99%
co do tego zeby odpalic dwa programy do odgrywania muzyki nie do konca sie zgodze - na innym kompie mam miksowanie softwarowe i calkiem niezle to sobie daje rade... ale w tym przypadku zalozmy, ze mam miksowanie sprzetowe.
Kaka' pisze: A ta karta jest na PCI? Może jest na ISA ? Weś no to sprawdź...chociaż jeżeli ta karta na pewno nie ma więcej niż 10 lat to na 99% jest ona na PCI.
nie no .. ISA na plycie nie mam ]Knoppix ma to do siebie, że wszystko automatycznie konfiguruje a w Debianie trzeba wszystko "ręcznie" robić.[/quote]

napisz cos moze jeszcze o tej konfiguracji alsa - skoro miales podobne objawy zachowania tego xmmsa to moze klucz do rozwiazania juz znasz ;-)
z gory dzieki za pomoc pozdr
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

belzebub pisze:hmm zalozmy, ze ma! na 99,99%
co do tego zeby odpalic dwa programy do odgrywania muzyki nie do konca sie zgodze - na innym kompie mam miksowanie softwarowe i calkiem niezle to sobie daje rade... ale w tym przypadku zalozmy, ze mam miksowanie sprzetowe.

Co z tego, że na innym kompie nie masz sprzętowego miksowania. My mówimy o twoim aktualnym kompie a nie o żadnym innym :)
belzebub pisze:nie no .. ISA na plycie nie mam ]

W życiu jest wiele niewiadomych...
napisz cos moze jeszcze o tej konfiguracji alsa - skoro miales podobne objawy zachowania tego xmmsa to moze klucz do rozwiazania juz znasz ;-)
Ja to zrobiłem tak:

1)zainstalowałem alsa,
2)skonfigurowałem alsa,
3)skonfigurowałem dmix,
4)skonfigurowałem xmms i takie tam,

No i mi działa. Jak to robiłem to wszystko dobrze było. Jednym razem wystąpił taki błąd jak u Ciebie, wtedy ponowna konfiguracja pomogła. Być może, że u Ciebie także pomoże.


Pozdrawiam!
belzebub
Posty: 27
Rejestracja: 28 listopada 2006, 13:06
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: belzebub »

Kaka' pisze: Co z tego, że na innym kompie nie masz sprzętowego miksowania. My mówimy o twoim aktualnym kompie a nie o żadnym innym :)
tak, wiem ]Ja to zrobiłem tak:

1)zainstalowałem alsa,
2)skonfigurowałem alsa,
3)skonfigurowałem dmix,
4)skonfigurowałem xmms i takie tam,

No i mi działa. Jak to robiłem to wszystko dobrze było. Jednym razem wystąpił taki błąd jak u Ciebie, wtedy ponowna konfiguracja pomogła. Być może, że u Ciebie także pomoże.
Pozdrawiam![/quote]

no wlasnie mi sie rozchodzilo zebys sprecyzowal co to znaczy 'skonfigurowałem alsa' - czyli co dokladnie robiles - bo moze ja wlasnie cos robie nie tak albo w ogole czegos nie robie..
wlasnie mi uswiadomiles, ze ja nie mam czegos takiego jak dmix.. albo przynajmniej nie wiem, ze mam
pozdr
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

belzebub pisze:napisz cos moze jeszcze o tej konfiguracji alsa
Uruchom

Kod: Zaznacz cały

alsaconf
ODPOWIEDZ