[+] Brzydkie czcionki w KDE - ni z tego ni z owego...

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
MarcinD
Posty: 15
Rejestracja: 27 listopada 2006, 21:31
Lokalizacja: Józefów

[+] Brzydkie czcionki w KDE - ni z tego ni z owego...

Post autor: MarcinD »

Pierwszy mój post, więc niniejszym witam się ze wszystkimi.
A teraz do rzeczy: Miałem wszystko pięknie zainstalowane, polskie znaczki i wszystko jest niby dobrze, i jeszcze wczoraj było. Dzisiaj uruchamiam komputer, loguję się do KDE i mam czcionki paskudne, brzydkie, jakby wycieniowane, do tego nieregularne (obrazek). Podobnie wyglądają na "dziewiczym" koncie, które niedawno utworzyłem, bez żadnych konfiguracji.
Czcionkę mam zainstalowaną cały czas tą samą, Nimbus Sans L, nie pomagają zmiany antyaliasingu (zresztą, to chyba nie o to chodzi). Problem dotyczy wszystkich właściwie czcionek, w każdym oknie.
Ma ktoś jakiś pomysł, skąd to się wzięło, i jak przywrócić stan pierwotny?
Z góry dziękuję i pozdrawiam, Marcin
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Witam.

Jaką masz wersję? Stabilną, testową, niestabilną Debiana? Czy przypadkiem nie aktualizowałeś systemu?
Jak dla mnie to ta czcionka nie jest aż tak ,,paskudna''.
Może po prostu zapoznaj się z innymi czcionkami w systemie, bo ja tu nic niezwykłego w tej czcionce nie widzę, po prostu tak czcionka.

aloha
MarcinD
Posty: 15
Rejestracja: 27 listopada 2006, 21:31
Lokalizacja: Józefów

Post autor: MarcinD »

Otóż korzystam z wersji stabilnej (Sarge).
Cóż, na pewno jest to kwestia gustu, ale mi się to nie podoba, wręcz męczy mój wzrok. Najbardziej zresztą wkurzające jest to, że jednego dnia wyglądają mniej więcej tak, jak na pierwszym załączniku, a dzień później - na drugim. Nigdy tak się nie działa, co to może być? Wiem, że może nie jest to problem spektakularny, ale też pewnie u mnie wygląda troszeczkę inaczej (na żywo). Doinstalowałem już czcionki Dejavu (z backportów), ale to nie o takie rozwiązanie chodzi. Problem jest w tym, że mi się system zaczął zachowywać samowolnie. Poza tym zmiana czcionki nie przynosi oczekiwanej poprawy. Owszem, wygląda trochę lepiej, ale sprawia to wrażenie, jakby miał problemy z renderowaniem czcionek w ogóle (w przeglądarkach też).

Pozdrawiam, i nadal się głowię nad tym zjawiskiem.
Chyba pójdę już spać.
Awatar użytkownika
suncez
Posty: 32
Rejestracja: 03 lipca 2006, 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: suncez »

Jeśli nie masz urazu do czcionek TT to zainstaluj msttcorefonts. Niezależnie od wersji Debiana wyłączam antyaliasing i ustawiam w systemie czcionki z tej paczki, konkretnie verdana i andale mono. Zawsze jest ok. Jeśli jednak masz uraz to pozostaje Ci kombinować z różnymi fontami +/- antyaliasing.

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | grep font
==============================

ii  console-data                     1.01-1                              Keymaps, fonts, charset maps, fallback table
ii  console-tools                    0.2.3dbs-65                         Linux console and font utilities
ii  defoma                           0.11.10                             Debian Font Manager -- automatic font config
ii  dfontmgr                         0.11.10                             GUI frontend for Defoma, DEbian FOnt MAnager
ii  fontconfig                       2.4.1-2                             generic font configuration library - support
ii  fontconfig-config                2.4.1-2                             generic font configuration library - configu
ii  fonty                            1.0-23.2                            Fonts on Linux console
ii  gsfonts                          8.11+urwcyr1.0.7~pre41-1            Fonts for the Ghostscript interpreter(s)
ii  gsfonts-x11                      0.20                                Make Ghostscript fonts available to X11
ii  gtkfontsel                       1.1-8                               gtk+ font selection utility
ii  libconsole                       0.2.3dbs-65                         Shared libraries for Linux console and font
ii  libfontconfig1                   2.4.1-2                             generic font configuration library - runtime
ii  libfontenc1                      1.0.2-2                             X11 font encoding library
ii  libfreetype6                     2.2.1-5                             FreeType 2 font engine, shared library files
ii  libxfont1                        1.2.2-1                             X11 font rasterisation library
ii  libxft2                          2.1.8.2-8                           FreeType-based font drawing library for X
ii  msttcorefonts                    1.4                                 Installer for Microsoft TrueType core fonts
ii  psfontmgr                        0.11.10                             PostScript font manager -- part of Defoma, D
ii  ttf-dejavu                       2.10-1                              Vera font family derivate with additional ch
ii  ttf-opensymbol                   2.0.4-2                             The OpenSymbol TrueType font
ii  tv-fonts                         1.1-4                               X11 fonts for TV applications
ii  x-ttcidfont-conf                 25                                  Configure TrueType and CID fonts for X
ii  xdtv-fonts                       2.3.0-0.0                           Video4Linux Stream Capture Viewer and Decode
ii  xfonts-100dpi                    1.0.0-3                             100 dpi fonts for X
ii  xfonts-100dpi-transcoded         1.0.0-3                             100 dpi fonts for X (transcoded from ISO 106
ii  xfonts-75dpi                     1.0.0-3                             75 dpi fonts for X
ii  xfonts-75dpi-transcoded          1.0.0-3                             75 dpi fonts for X (transcoded from ISO 1064
ii  xfonts-base                      1.0.0-4                             standard fonts for X
ii  xfonts-base-transcoded           6.9.0.dfsg.1-6                      standard fonts for X (transcoded from ISO 10
ii  xfonts-biznet-100dpi             3.0.0-18                            100 dpi BIZNET ISO-8859-2 fonts for X server
ii  xfonts-biznet-75dpi              3.0.0-18                            75 dpi BIZNET ISO-8859-2 fonts for X servers
ii  xfonts-biznet-base               3.0.0-18                            Standard BIZNET ISO-8859-2 fonts for X serve
ii  xfonts-encodings                 1.0.0-6                             Encodings for X.Org fonts
ii  xfonts-scalable                  1.0.0-5                             scalable fonts for X
ii  xfonts-utils                     1.0.1-1                             X Window System font utility programs
Nie wszystkie paczki są dla mnie przydatne, dziś ale jutro kto wie.
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

Próbowałeś może

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fontconfig
?
MarcinD
Posty: 15
Rejestracja: 27 listopada 2006, 21:31
Lokalizacja: Józefów

Post autor: MarcinD »

Otóż niestety to nie działa... W ogóle sprawa wygląda tak, że problem występuje tylko na moim koncie, na pozostałych wszystko działa jak trzeba. Wygląda to tak, jakby po prostu antyaliasing nie działał, ale tylko u mnie. Bo zmiana z/bez antyaliasingu nie robi żadnej różnicy i czcionki wyglądają jak bez niego na innym koncie...
Awatar użytkownika
suncez
Posty: 32
Rejestracja: 03 lipca 2006, 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: suncez »

Może edytuj ~/.fonts.conf z ręki.
MarcinD
Posty: 15
Rejestracja: 27 listopada 2006, 21:31
Lokalizacja: Józefów

Post autor: MarcinD »

Dzięki, pomogło :-)
Ale przyznam, że KDE zachowało się dziwnie... Nadal nie rozumiem, dlaczego.
Pozdrawiam, Marcin
ODPOWIEDZ