nie startuja X'y

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
bob101
Posty: 29
Rejestracja: 07 listopada 2006, 17:55
Lokalizacja: Gilowice

nie startuja X'y

Post autor: bob101 »

Witam :)
Ostatnio wgralem sobie Debiana(bo chcialem sie przekonac czego jest wart) no i klapa nie umiem uruchomic x'ow. Pisze startx i wyskakuja mi bledy. Ponadto nie umie skonfigurowac XF86,myszki karty i tym podobne. Aha chcialbym miec xorga ale nie wiem jak go zainstalowac( probowalem: apt-get install -t testing xserver-xorg) ale nie znalazlo takiego pakietu :( . Mozecie mi pomoc?? aha oto zawartosc mojego pliku XFree86.log:

Kod: Zaznacz cały

(II) RADEON(0): Acceleration enabled
(==) RADEON(0): Backing store disabled
(==) RADEON(0): Silken mouse enabled
(II) RADEON(0): Using hardware cursor (scanline 770)
(II) RADEON(0): Largest offscreen area available: 1024 x 7405
(II) RADEON(0): Direct rendering disabled
(==) RandR enabled
(II) Initializing built-in extension MIT-SHM
(II) Initializing built-in extension XInputExtension
(II) Initializing built-in extension XTEST
(II) Initializing built-in extension XKEYBOARD
(II) Initializing built-in extension LBX
(II) Initializing built-in extension XC-APPGROUP
(II) Initializing built-in extension SECURITY
(II) Initializing built-in extension XINERAMA
(II) Initializing built-in extension XFree86-Bigfont
(II) Initializing built-in extension RENDER
(II) Initializing built-in extension RANDR
(**) Option "Protocol" "auto"
(**) Mouse0: Protocol: "auto"
(**) Option "CorePointer"
(**) Mouse0: Core Pointer
(**) Option "Device" "/dev/mouse"
(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse
	No such file or directory.
(WW) Mouse0: cannot open input device
(**) Mouse0: Emulate3Buttons, Emulate3Timeout: 50
(==) Mouse0: Buttons: 3
(II) Keyboard "Keyboard0" handled by legacy driver
(II) XINPUT: Adding extended input device "Mouse0" (type: MOUSE)
(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse
	No such file or directory.
(WW) Mouse0: cannot open input device
(II) Open APM successful
(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse
	No such file or directory.
(WW) Mouse0: cannot open input device
(II) Open APM successful
(EE) RADEON(0): [dri] RADEONInitVisualConfigs failed (depth 8 not supported).  Disabling DRI.
(II) RADEON(0): Memory manager initialized to (0,0) (1024,8191)
(II) RADEON(0): Reserved area from (0,768) to (1024,770)
(II) RADEON(0): Largest offscreen area available: 1024 x 7421
(II) RADEON(0): Acceleration enabled
(II) RADEON(0): Using hardware cursor (scanline 770)
(II) RADEON(0): Largest offscreen area available: 1024 x 7405
(II) RADEON(0): Direct rendering disabled
(==) RandR enabled
(EE) xf86OpenSerial: Cannot open device /dev/mouse
	No such file or directory.
(WW) Mouse0: cannot open input device
Sorki za brak polskich liter ale nie posiadam ich chwilowo :( , prosze o szybka pomoc - dzieki
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Z czego teraz korzystasz? Czyżby knoppiksa? Bo całkiem na dole twojego postu po prawej stronie pokazuje, że nie korzystasz z windowsa, a Debiana/knoppiksa :)
bob101 pisze:Ostatnio wgralem sobie Debiana(bo chcialem sie przekonac czego jest wart)
Warto, naprawdę warto :)
bob101 pisze:no i klapa nie umiem uruchomic x'ow. Pisze startx i wyskakuja mi bledy. Ponadto nie umie skonfigurowac XF86,myszki karty i tym podobne. Aha chcialbym miec xorga ale nie wiem jak go zainstalowac( probowalem: apt-get install -t testing xserver-xorg) ale nie znalazlo takiego pakietu :( . Mozecie mi pomoc??
A masz Ty te x'y zainstalowane? I w ogóle to instalowałeś z netinstall, z płyty cd/dvd czy jak? Jak instalowałeś z "pełnej" płyty cd/dvd to na pewno miałeś możliwość zainstalowania środowiska graficznego. A co do konfiguracji myszki itp., no eh...trudne to nie jest no ale już pomogę ale następnym razem google :) Jak konfigurujesz xserver, w twoim przypadku jest to xfree86, to na początku wybierasz producenta chipsetu karty graficznej. Widzę, że masz radeona więc wybierasz ati. Gdybyś miał nvidie to byś wybrał nv. Teraz myszka. Jak masz myszkę na ps/2 i z takim kółkiem po środku to wybierasz ImPS/2 jeżeli nie masz z kółkiem to wybierasz samo PS/2. Po tym klawiatura. Musisz wybrać jaką masz klawiaturę (101, 104 itp.) jeżeli masz znaczek windowsa pomiędzy Ctrl a Alt to wybierasz 104, jak nie masz to wybierasz 101. W większości modelach klawiatury tak właśnie jest, ale jeśli masz jeszcze inną klawiaturę to poszukaj o niej info i wybierz. I jeszcze monitor. Czy masz LCD czy nie...jeśli masz bierzesz tak, jeśli nie to nie. To tak wszystko w skrócie, pytań będzie więcej ale poradzisz sobie! :)


A co do xorga to na stable nie warto go instalować jak na razie. Albo poczekaj aż xorg wejdzie do stable albo zmień sobie stable na testing.


Pozdrawiam!

[ Dodano: 2006-11-08, 22:05 ]
I jeszcze jedno. Problem z którym Ty się borykasz (lub podobny) był już omawiany kilka razy na forum, jak i konfiguracja xservera. Użyj opcji "Szukaj". I zobacz jeszcze google.



Pozdrawiam!
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

witam

widzę że próbujesz instalować wersję stable, ja bym polecił Ci instalkę wersji testowej, ale Twój wybór

Twoje problemy związane są instalacją Debiana i wstępną konfiguracją, tu masz dwa opisy które powinny Ci bardzo pomóc:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Debian:_Ba ... ebiana_3.0 <==== Debiana 3.0


http://pl.wikibooks.org/wiki/Instalacja ... turze_i386 <==== Debiana 3.1


Ty masz (najprawdopodobniej/raczej napewno Debiana 3.1) ale możesz bez problemu korzystać z opisu do wersji 3.0, bo nie było żadnych większych zmian, a opis instalacji i konfiguracji X-ów znajduje się w opisie do Debiana 3.0


jak byś miał jeszcze jakieś pytania to pisz, postaram się pomóc



aloha
ODPOWIEDZ