Bardzo Wczesne wymuszenie podania hasła HDD

Zagadnienia bezpieczeństwa w systemie
pe3nodebian
Posty: 10
Rejestracja: 17 lutego 2007, 00:37

Bardzo Wczesne wymuszenie podania hasła HDD

Post autor: pe3nodebian »

Witam serdecznie,

1). PROBLEM: HDD Exos X16 o pojemności 16TB, z założonym hasłem (identycznym jak pozostałe dyski SSD w Dell Precision M6800), jest podłączony przez eSATA i niestety, nie zawsze się odblokowuje, gdy przy starcie laptopa podaję wspólne hasło do wszystkich dysków zainstalowanych/podpiętych do tego laptopa.

2). Zazwyczaj to działa prawidłowo, czyli: po uruchomieniu M6800 pojawia się prośba o podanie hasła do dysków zabezpieczonych hasłem, a w związku z tym że jest ono identyczne dla wszystkich dysków SSD i tego HDD, to ja je podaję tylko raz i najczęściej wszystkie dyski elegancko się odblokowują i już podczas startu Debiana są logicznie dostępne/widoczne.

3). Niestety, w sposób losowy z jakichś powodów HDD "miewa humory" i raz na kilka uruchomień to wspólne podanie hasła przy starcie nie zawsze odblokowuje ten HDD...

4). Wówczas gdy startuje Debian, pojawiają się komunikaty o błędach "DRDY... cośtam" - bo dysk jest zablokowany. Jak Debian się załaduje, sprawdzam, który to jest dysk (różnie bywa: sda, sdb, sdc... itd...) i wykonuję ręcznie polecenie w kontekście tego konkretnego dysku:
hdparm --security-unlock {WspolneHasloDoWszystkichDyskow} /dev/sdX

5). Problem w tym, że komputer jest współużytkowany przez osoby, które niekoniecznie dadzą radę sprawdzić, jakim aktualnie dyskiem jest HDD i wykonać polecenie. Ale to nie wszystko, problem jest poważniejszy, gdy uruchomiona była hibernacja, więc przy uruchomieniu systemu, dysk powinien być już dostępny na etapie ładowania Debiana, bo partycja swp na którą się hibernował system jest na HDD, aby nie zużywać dysków SSD. Dodatkowo dane użytkownika, które również są na HDD i w trakcie hibernacji ta partycja była zamontowana RW są bardzo zagrożone, jeżeli zamiast odhibernowania nastąpi kolejnym razem zwykłe montowanie RW. Przekonałem się o tym, że przykładowo drzewa BTRFS potrafią się rozsypać i trzeba odzyskiwać dane.

6). Potrzebuję zatem, aby na jak najwcześniejszym etapie uruchamiania Debiana wykonało się polecenie:
hdparm --security-unlock {WspolneHasloDoWszystkichDyskow} /dev/sdX
Dzięki temu mógłbym podać hasło w sytuacji, gdyby dysk się nie odblokował przy wspólnym podaniu hasła po włączeniu laptopa, a jeżeli byłby on już odblokowany, to zakładam, że to polecenie będzie zignorowane, bo próbujemy odblokować dysk już odblokowany (zakładam).

7). Wydaje mi się, że dodatkowym wyzwaniem byłoby jakieś sprytne sprawdzenie, jaką nazwę Debian przypisał dla HDD (sda, sdb, sdc... itd. - bo nie zawsze jest to samo...)

8). Wahałem się, gdzie pisać (Bezpieczeństwo/Software/Hardware) bo to takie trochę "międzydyscyplinarne" i wybrałem Bezpieczeństwo, ze względu na najwyższy priorytet tego tematu. Jeżeli popełniłem błąd, to przepraszam i będę wdzięczny za przeniesienie do właściwej kategorii :)

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam~~Piotrek~~pe3no.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Re: Bardzo Wczesne wymuszenie podania hasła HDD

Post autor: LordRuthwen »

Wydaje mi się, że możesz sprawdzić czy możesz go zidentyfikować po id (/dev/disk/by-id/).
Najsensowniej byłoby napisać skrypt, który sprawdzi czy dysk jest odblokowany i jeśli nie, to to zrobi i umieścić go jako osobną usługę systemd.
ODPOWIEDZ